Itse en asiasta mitään tiedä, niin kysymys kuuluu:
Millaiset ratkaisut ovat mahdollisia 2007-mallisen facelift e-mesen ajovalotehon parantamiseksi katsastuskelpoisesti/lain kirjainta noudattaen? Onko mitään tehtävissä?
Orkkishalogeenit ajovaloina, valoteho on heikko, vaikka polttimoina jotkut 150% Philipsin polttimot. Pitkiin olen tyytyväinen.
Valon lasikuvun ulkopinta on kirkas, että sitä kiillottelemalla asia ei parane. Pitäisi pystyä pureutumaan itse valojärjestelmän rakenteeseen, luksimäärään.
Vaihto xenoneihin tai ledeihin, kuinka luonnistuisi ja kuka, onko joku autosähköpaja joka tekee vai?
Pk-seutu.
w211 facelift halogeenit
9
207
Vastaukset 9
Tarkoitat varmasti H7-polttimoa.
Minulla on myös W211 F.L. Asiaa kysyessäni, minulle kerrottiin, ettei
xenoneja voi jälkiasentaa tai sitten homma tulee tosi kalliiksi koska osaa
menee paljon vaihtoon.
Ledeistä en tiedä, mutta muistan lukeneeni, että nimenomaan ledien valoteho
on heikkoa. Olen käyttänyt sekä merkki- että tarvikepolttimoita, mutta
en ole huomannut valotehossa mitään merkittäviä eroja. Kestävät tavanomaista ajoa n. vuoden, ellevät joudu voimakkaalle tärinälle alttiiksi.
Korjatkaa, jos olen väärässä.- Warthburg
Kiitti viestistä. Ilmeisesti ainoa keino avittaa näkyvyyttä edes hiukan on ajella sumarit päällä. Näin olen tehnyt, vaikka tässä maassa lainsäätäjän mielestä olisi parempi ajaa näkemättä kunnolla esim. jalankulkija-parkoja.
- onnetonvärkki
Mersussa on aina ollut heikot valot,sitä pitää muidenkin ihmetellä kun hinta on koslalla ihan reväisty hatusta.No typerimmät ostaa ja alkaa laittamaan varusteita että voisi edes ajaa pimeällä turvallisemmin.
Eihän noissa ole vakiona edes polttoainelämmitintä joka pitää kuulua ehdottomasti tuohon hintaluokkaan ja tietenkin kaukosäädöllä,lisäksi puuttuu varusteista vakiona puhelin ja navigaattorit ym......hullut on vaan polkaiseet pas-kaan maksaen tyhjästä.
Ja jos on sedan e sarjanen 211 niin on riisikuppi auto. - dieselkake
Sumuvalot sumulla ja huomiovalot päivällä. Pimeä kun saapuu niin nehän vaihtaa automaattisesti ajovaloille ja jos vastaan tulee auto niin vaihtaa pitkät lähivaloille automatiikalla. Ajovalot ledvalot lähi ja kaukovalot. Nämä nykyiset trendit.
Mistähän johtuu, että minun W211 facelift sedanissa -09 on tehdasasennettu Webasto, 100 aH:n akku, 80 l polttoainesäiliö, kiinteä navigaattori kuuden DVD-levyn (ei CD) vaihtaja ja puheohjaus.
Ai niin ne valot. Hyvin olen nähnyt.- peppuauki
Karvalakki malleja on myös markkinoilla, valikoima on laaja!
- Warthburg
Ketjun aloittajan riisikuppi karvahattu on 320 cdi neliveto sedan, optimoitu 280hp/600Nm, nahkoilla sun muilla härpäkkeillä. Muilta osin olen tähän hyvinkin tyytyväinen, erityisen herraskaisen pehmeät ja hiljaiset kyydit, mutta nämä halogeeni ajovalot voisivat olla tehokkaammat ja siksi tämän ketjun aloitinkin, josko jostain löytyisi idistä. Niin se webasto jota peräänkuulutettiin on original tehdasasenteinen kaukosäädöllä.
- mtfujsukm
Saksastako uitit? Buahahaha! Ja kilometrit alle 250tkm? Buahaha!
Kaukovaloja saa helposti lisää, mutta lähivalojen parantaminen on vaikeampi temppu, koska xenonvalojen asennuksen rasitteena on pakollinen tasonsäätö, eli pelkkien umpioiden vaihto ei riitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?201144Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️591120- 82881
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)101834Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21747Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k206650Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet220646- 59641
- 105637
- 99582
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html268518Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.103502Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73471- 39444
- 5438
- 47430
- 33429
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42413Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9147395Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä50375