Vedetäänkö palkat hatusta vai TES:n mukaan?

palkkatoiveviisituhatta

Selittäkää tyhmälle, kun monissa työ-ilmoituksissa lukee "palkkatoive", eikö se palkka määräydy kokemusten ja osaamisten perusteella eikä kenenkään toiveen mukaan? Tai tämä kuuluisa naisten euro on 80 senttiä? Eikö kaikille makseta alan tes:n mukaista palkkaa vai mistä ne palkat keksitään? Housujen sisällönkö mukaan tai naaman perusteella vai sukulais-suhteilla?

9

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • läskimaha

      Asia on niin että jos työkokemus on vähäistä niin sitten palkka on tes.... Kun on oikeasti ammattitaitoa niin saat sanoa palkkatoiveesi.

    • EkaTyöpaikka

      TES-palkat ovat alalletulopalkkoja.

    • mites_muuten

      Jos työssä on palkkatoive, mikä toteutuu, mikä ei ole Tes, niin onko muutkin ehdot sitten mitä sattuu? Noudatetaanko minkälaisia työaikoja, lomia, ylityökorvauksia?

    • Kiivetään_Tikkaita_Ylös

      Ei palkkoja työnantaja hatusta juurikaan vedä. Ymmärtämätön kokematon työnantaja voi hatusta vetääkin. Palkka on se hinta, jolla työnantaja hankkii työntekijän omaan käyttöönsä ja omistukseensa. Päivän hinta vaihtelee. Hyvästä mestarista työnantaja maksaa reilusti enemmän kuin perusduunarista. TES on enempikin perusduunareita varten. Yleensä työnantaja hakee edullista perusduunaria toisinansa jopa sitä ihmeidentekijää ja helmeä joka saa mitä vain pyytäessään. Ihmisten osaamisessa ja taidoissa ja suorituskyvyssä on tunnetusti valtavat erot. Kokemus ei takaa välttämättä yhtään mitään. Joskus tulokas voi olla parempi kuin alalla kymmeniä vuosia purjehtinut "ammattilainen". Palkkatoiveeseen ( riippuen alasta) kannattaa laittaa sopiva välys esim. 2800 e/kk - 3500 e/kk eikä jämptiä yhtä hinta-arvoa. Silloin on pelivaraa työhaastattelussa. Jos kirjoitat siihen hakemukseesi että palkkatoiveeni on TES mukainen palkka, niin silloin naulaat itsesi pahasti kiinni lattiaan. Osoitat olevasi kynnysmatto. Perusduunari jonka pää on tyhjä ja ontto älyllisistä ajatuksista.

    • Vooiiieio

      Olen aina luullut, että palkoissa todellakin on joku systeemi, tes, mutta nyt meni kyllä pohjat. Itsellä on työnantaja aina katsonut tarkasti, että se palkka on tosiaan alimman tes.n mukainen, eikä senttiäkää korkeampi. Muut sopii palkoista kädenpuristuksilla

      • otan_osaa

        Surullista. Mikä tekee sinusta niin pienen palkkaneuvotteluissa ?


      • Ijibuvtf

        Niin.. Tessin mukainen palkkahan on minimipalkka. Ei luulisi että tarvitaan mitään järjen jättiläistä ymmärtämään mitä se tarkoittaa.


    • dkldkfjkjklfjlsf

      Ni-niiin... jooo... kyl- kyllähän minä toivoisin että saisi ihan palkkaakin töistä... olisiko 8 euroa tunti sopiva... ai ei... no entä 4e tunti... eikö sekään, no paljonko sitten olisi sopiva? Ai että minä maksaisin 10 euroa tunti siitä ilosta että saan tehdä teillä töitä... no hulluhan sitä on jos ei puolta tarjoo, 5 euroa? Tosin ei kyllä ole sitten varaa tehdä kuin yksi tunti töitä...

    • sdkjklfsdkjfkksdl

      Haluattako sotilaallisen vastauksen vai totuuden?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3928
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      357
      3048
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1978
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1685
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1129
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      42
      889
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      818
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe