Kaalilla lähtee parhaiten

Kokeiltu on.Kaalilla laihtuu parhaiten.Makrojakauma rasvat 30% proteenit 20% hiilihydraatti50%(rasvaakin pitää ehdottomasti käyttää)

Näin se selviää.
-laita kalenteriin mitä olet syönyt kahden viikon ajan mistä päivämäärästä mihin.
11288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei tsiisus! Onko se niin vaikea vaan syödä terveellisesti ?

Äänestä

https://www.youtube.com/watch?v=ez0i4GNlinw&t=30s hyvänmakuista oikeaoppista diettiruokaa,hyvin selitetty mitä elintarvikkeita, ja valmistus.Jos hikoilee paljon,niin on tärkeää pitää huolta siitä,että saa suolaa tarpeeksi,sillä suola poistuu kehosta hikoilun mukana.Karita mattilakin joutui 10 vuotta sitten hengityskoneeseen suolan puutteen takia.Viscyvedessä on jonkin verran suolaa.

Äänestä
  • Aterian pitää sisältää proteiineja noi 0,8 g / painokilo. Hiilihydraatteja =,8 kertaa proteiinin määrästä ja rasvaa noin 3- 3,5 kertaa. eli meikäläinen 74 kg; proteiinia 74 g hiilihydraatteja 59 g ja rasvaa 220-240g. Tosin en koskaan laske näitä, mutta tämä on perusohje. Näin kun menettelee pysyy terveenä.
    Illalliseksi on hampurilainen manteli leivällä

    Äänestä

Otan itse nyt rasvat pääasiassa vain luonnollisista lähteistä,kananmuna .avokado,luomuvoi täysmaito tai raakamaito,yms kylmäpuristettuja öljyä lisään vasta valmiiseen ruokaannokseen pikkulusikallisen.En käytä myöskään valmiskastikkeita majoneesia yms.Kuumennetut rasvatkin ovat ehkä vain turhia kaloreita

Äänestä

Ihmisille valehdellaan niin paljon että ei tiedä mitä uskoa,ennenkuin itse kokeilee.Jopa yleiset ravintosuosituksetkin ovat osittain vääriä rasvan ja leivän osalta.Huomattavasti pienemmät määrät niitä riittää oikein hyvin.Kokemukseni mukaan Isommista määristä niitä lihoo erittäin nopeasti.

Äänestä

http://www.iltalehti.fi/laihdutus/201802212200760563_lh.shtml?fb_action_ids=1835051356568060&fb_action_types=og.comments

Uusi vertailutukimus vhärasvaisen ja vähähiilihydraattisen välillä laihdutksessa.
Yhteenveto tutkimuksista:

Nyt voidaan uusin tutkimus laihdutuksesta lisätä aikaisempiin 57:ään koekealuokkaiseen tutkimukseen (RTC). Tutkimuksissa vertaillaan vähärasvaista ja vähähiilihydraattista ruokavaliota.

Tuloksena on 29 voittoa vähähiilihydraattiselle, 28 tasvapeliä ja yhä edelleen 0 (nolla) voittoa vähärasvaiselle.
Tämä uusin osittaa että myös vähärasvainne voi toimia aika hyvin jos vältetään sokeria, raffinoituja hiilihydraatteja ja prosessoitua ruokaa ja sen sijaan keskitytään vihanneksiin ja hyviin raakaineisiin.
Hyviä neuvoja sinänsä mitä ruokavaliota sitten noudatatkin.

Kun media raportoi uudesta tutkimuksesta niin silloin unohdetaan kokonaiuskuva jo löytyvistä tutkimusraporteista. Yksi ainoa tuttkimus ei riitä muuttamaan mainittua kokonaiskuvaa, mutta mediahan on lähinnä kiinnostunut nostamaan esille jotain uutta ja jännittävää joka myy irtonumeroita. medialla on taipumuksena olla välittämättä jo löytyvistä tutkimuksista.

Näin media pystyy raportoimaan jotain jännittävää ja uutta joka päivä. Verrataessa VHH:ta ja vähärasvaista ruokavaliota kertoo puolet otsikoista "LCHF on ylivoimainen laihdutuksessa" ja toinen puoli "LCHF ei ole ylivoimainen laihdutuksessa"
Mitä siis puuttuu raportoinnista? Tämä" Vähärasvainen on ylivoimainen laihdutuksessa"-2i ole koskaan tapahtunut eikä tule tapahtumaan, vähärasvainen on hävinnyt kaikki vertailututkimukset.
Artikkelissa mainittu tutkimus kesti 1 vuoden ja vertaa "terveellistä" vähärasvaista- ja terveellistä vähähiilihydraattista ruokavaliota. Mikä on "terveellinen"? Kun katsotaan tarkemmin niin molemmat ryhmät saivat neuvon välttää sokeria ja faffinoituja hiilihydraatteja! Suuri edistysaskel-tieto kasvaa!

Nämä "terveelliset" neuvot saivat aikaan sen etä ero ryhmien välillä tuli pieni. Totuus on se että ryhmä joka söi vähärasvaisesti vähensi myös hiilihydraatteja aikaisempaan verrattuna, kulutti huomattavasti vähemmä sokeria ja pienentyneen glykokeemisen rasituksen.

Ryhmä joka söi vähähiilihydraattisesti tähtäsi ensimmäisten 8 viikon aikana 20grammaan/päivä (määrä joka tvallisesti on erittäin tehokas). Kuitenkin sen jakson jälkeen ryhmää pyydettiin pitämään hiilihydraatti niin matalalla tasolla kuin jäsenet tunsivat mukavaksi noudattaa. Seurauksena oli että ryhmä ilmoitta asettuneensa tasolle alle 100gr/päivä seuraavien kolmen kuukauden aikana ja sitten alle 130gr/päivä. Ollaan siis kaukana ketogeenisestä ruokavaliosta ja sen seurauksena tulokset eivät sano paljoakaan, jos edes yhtään mitään pidemmän tähtäyksen tuloksista LCHF ruokavaliolla.

Ylläolevvaan loppui minun mielenkiintoni "tutkimuksesta" joka vaikuttaa kaikkein eniten pelkältä sillisalaatilta.

https://phcuk.org/rcts/
https://jamanetwork.com/journ…/jama/article-abstract/2673150

lähde: https://www.dietdoctor.com/…/ny-studie-ar-inte-lchf-overlag…

Äänestä

Varokaa ystävät hyvät hoitonsa pilannutta hpv:tä.

Äänestä

En suosittele kuulkaa kaalia. Turvottaa pötsin. Seurauksia on. Aivan. Se haju. Valtaa ilmatilan. Tunkee joka paikkaan ja soppeen kerran karkuun päästyänsä.

Äänestä

Sanoisin vielä.Jutan ohje on erittäin hyvä ravintoopillisesti,mutta sen voi tehdä paljon herkullisemmalla tavalla.esim syömällä yhdellä aterialla esim kananviilokkia punajuuria ja samalle aterialle jotain muutakin kasvisruokaa.Jutan ohje on niin hyvä että se kannattaa filmata suoraan ruudusta kameralle,niin se ei pääse unohtumaan.(se varmasti poistetaan kohta netistä,niinkuin jamier oliverin ruokapaljastukset,sivu ei ole enään käytettävissä.)siinä on tieto tiivistettynä samalla filmillä,tieto ILMAISEKSI.Riitää hyvin yksikin hyvä ateria päivässä,ja muut pienempiä välipaloja
Silloin kun ei laihduta,niin lisää siihen noin 1000 kal rasvaisia herkkuja,pääruokaan ei kuitenkaan kannata koskaan lisätä kuin 1 tl rasvaa.

Rasvan määrä kannattaa laskea tarkasti joka päivä,minullakin tuli tänään rasvaa n 150g
karkkia 40g neljästi päivässä yht 160g kertaa siitä puolet on rasvaa eli 80g
ateria rasvat 20g
jälkiruoka rasvat 20g
kahvikeksit ja leivos n 30g
-eniten tuli nyt karkista rasvaa,nyt syön sitä jatkossa vain 40g kaksi kertaa viikossa,niin en liho.
-suurin virhe laihdutuksessa on syödä vain kasvisruokaa ja jättää rasvat kokonaan pois.Rasvaa pitää syödä laihdutusaikanakin jonkin verran,niin aivotkin saavat ravintoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


fff22 kirjoitti:

Kokeiltu on.Kaalilla laihtuu parhaiten.Makrojakauma rasvat 30% proteenit 20% hiilihydraatti50%(rasvaakin pitää ehdottomasti käyttää)

Näin se selviää.
-laita kalenteriin mitä olet syönyt kahden viikon ajan mistä päivämäärästä mihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu