Suomessa asuu onnellinen kansa.

Saa ilmaisen asunnon, ruoan, terveydenhuollon, lääkkeet, diskorahaa jne.
Riippuu keneltä kysytään.
67995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

Varokaa kepua sillä se on pahuus! Se on onnellisen suomen syöpä!

Äänestä

Kaikki se häviää, se, joka kaikkea tavoitteli.

Äänestä

Kun kuuntelee rkp, sdp, vas, vihr, ps ja jeesusp niin ei kuulosta onnelliselta. Koulutus on persee-stä, aktiivimalli huono, köyhiä Suomalaisia kyykytetään...herää kysymys ketkä niitä onnellisia ovat..

Äänestä

Mamut ja pakolaiset ovat onnellisia Suomessa!

Äänestä

Tälle foorumille onkin kerääntynyt kaikki vinkujat ja valittajat, ei ole heillä koskaan hyvä, paitsi kun saavat valittaa ja ovat sitä kautta "onnellisia".

Me muut ei tarvita vinkunaa ollaksemme onnellisia.

1Äänestä
  • Demokraattisessa maassa erimielisyys on oikeus.

    Äänestä

Kemppaan on pesiytynyt lahtari terrostien pesä.
Juontaa juurensa aivan Suomen syntyyn.
Nykyään he nimittävat itseään nimellä keskustalainen.
Tämä on sellaista syntiä että vain ,.,

Äänestä

Asialehti
Kansalainen
NykySuomi
Uutismaailma
MV-lehti
Uberuutiset
Finleaks
jne
Näitäkö luet niin masennut, Eurooppa on kaulaa myötön pas7assa.

Äänestä

Täällä Kemijärvellä on onnellisia ihmisiä. Meidän brändikin on ONNEN TUNNE!

Haukea ja särkeä me syödään, kalastetaan. Marjoja poimitaan ja luonnossa eletään. Suomutunturista kun tulee vielä hyvinvointikeskus, onnellisille ihmisille. Tämä on kaunis kaupunki, hyvän mielen ja hyvän tuulen koti.

Voi jospa täällä aina elää saisin... Katsella kuinka Kemijärven aallot lyövät rantaan. Saastuttavia asioita emme kaipaa. Myös sienet ja yrtit ovat luonnon antimia ja niistä voi tehdä jalostustuotteita.

Äänestä
  • Kunhan te laiskimukset saisitte sen varrean perseenne penkistä että kotitarvemarjat kehtaisitte kerätä.
    Ei.
    Thaimaasta pitää poimijat lennättää.
    Ja ite menette sinne ryppäämään ja rellestämään.
    Mokomat laiskiaiset.

    Äänestä

  • Me poimimme marjoja, kalastamme särkiä ja haukia, muutakin kalaa. Luonnosta elämme, siitä nautimme! Yrtit ja sienet myös herkkua. Hirvenliha myös sopii täällä vegaanillekin, sillä se on luonnonmukaisesti tapettu hirvi. Kemijärvellä luonto ja ihminen ovat symposiumissa.

    Äänestä

  • Ainoa vaara ja suuri,, on sukupuolitaudit, ne kun tulevat niin putoaa Isoltakin ARRSKALTA, herkkumutterin, eli tattispalan pää pois, mätänee,,,

    Äänestä

  • Se on suuri vitsi!! Ha ha ha. Onnen tunne vain suhmureilla.

    Äänestä

  • VOK-Akat ovat onnellisia, housut nilkoissa heti, jätkät nauravat.

    Äänestä

  • Ämmin pärstästä näkee ettei täysillä käy.

    Äänestä

Onnellisuus on suhteellista. Ihminen on olento joka on ensin onnellinen siitä, että saa perustarpeensa tyydytettyä.
Näitä perustarpeitahan ovat ruoka, juoma, vaatetus ja asunto. Kun nämä tarpeet tulee tyydytetyiksi, tulee perustarpeiden tilalle uusia tarpeita. Aina kun saavutetaan uusi taso, uudet tarpeet tulevat vanhojen tilalle.

Jos ihminen jää tilaan jossa ei enää saavuta mitään, onnellisuus häviää. Tämä näkyy vaikkapa ökyrikkaitten onnettomuudn tunteena. Heillä on kaikkea mutta he ovat yksinäisiä eivätkä he voi enää saavuttaa mitään. Sama tilanne on esimerkiksi työttömillä jotka hakevat työtä täydellä teholla eikä työtä vaan löydy. Siinä ei mikään kehity ja arki on samaa harmaata p...kaa.

Onneksi tuli tuo aktiivimalli joka pakottaa aktiivisuuteen vaikka kuinka vituttaa tyhjän perässä juosta.

Pakolaisista ja heidän saamistaan eduista en tiedä. Jotkut, varsinkin MV-lehteä lukeneet, tietävät pakolaisten saaneen sossusta henkilöautoista alkaen. Todenperäisyys kuitenkin hieman arveluttaa. Onhan tähän kuulemma tarttuneet myös kiihkeimmät romaanit jotka ovat valitelleet pakolaisten vieneet heiltä työt. En tiedä, mitenkähän tuokin asia sitten lienee?

Äänestä

Suomi tarvii satoja poliiseja lisää, kertoo aika paljon nykySuomesta.

Äänestä

Kemijärvellä elämä alkaa olemaan onnellista ,kun viimeinenkin matu häipyy ,silloin kannattaa tehdä töitä ,verotuloja jotka menee omille kansalaisille.

Äänestä

Päättäjät tekevät pössiä päätöksiä, viimeisin on Attendo.

Äänestä

Turkki pommittaa Syyriassa viattomia ihmisiä sairaaloihin.
Sieltä olisi järkevää tuoda n.100 pakolaista tänne tyhjiin asuntoihin.
Tällä oli kaksinkertainen vaikutus.
Paikalliset persut tuntisivat itsensä hyödyllisiksi haukuttuaan toimintaa.
On pelättävissä että he joutuvat pitkäaikaisiin terapia hpitoihin ja se vast@ makssaa. Siis persut.

Äänestä

Tosiaan ja Todellakin, tämä näkyy itsemurha tilastoissa, Alkoholismina, pahoinpitelyinä, Mielenterveyseläkkeissä ja niin edelleen..... ollaampa todellakin vittumainen ja pahoinvoiva kansa! ^^

Äänestä

Pohjoisen NY valtion paikallisessa lehdessä oli artikkeli jossa kehuttiin Suomi, euroopan
onnellisimmaksi maaksi, mutta eivät muistaneet mainita mitään niistä tuhansista työttömistä, joille ei edes tarjolla minkäänlaista "palkkatyötä". Ulkomaalaisista mainttiin ainoastaan, miten heillä on hyvä olla suomessa.

Äänestä
  • Suomalaiset ovat tyhmiä, mielisteleviä tykkäävät, kun kehutaan, vaikka kehuja on se joka syö sinun oikeuksia joitten eteen ole tehnyt töitä. Siivooja huonopalkkainen ihminen äänestää kokoomusta, koska se on niin niin hienoa.

    Äänestä

Suomi on AINA ollut johtava maa "alkoholismissa", eikä se siitä miksikään muutu.

Äänestä

Kurjat jaksaa aina kaikesta vinkua, kun on pussi päässä elänyt, niin ei näe muuta kuin oman kurjuuden, siinä se.

Äänestä
  • Tällä foorumilla kaikki natisee aina jostain, tänne on kerääntynyt kansakunnan kurjallisto, ei niillä ole näkemystä siitä, että muualla voi olla vielä paljon huonommin.

    Tavallinen kansalainen voi Suomessa tosi hyvin ja on onnellinen, marginaaliprosentti on noita huono-osaisia valittajia. Luultavasti niillä on myös mielenterveysongelmia vaivanaan.

    Äänestä

  • onnelinenmies kirjoitti:

    Tällä foorumilla kaikki natisee aina jostain, tänne on kerääntynyt kansakunnan kurjallisto, ei niillä ole näkemystä siitä, että muualla voi olla vielä paljon huonommin.

    Tavallinen kansalainen voi Suomessa tosi hyvin ja on onnellinen, marginaaliprosentti on noita huono-osaisia valittajia. Luultavasti niillä on myös mielenterveysongelmia vaivanaan.

    Huono-osaiset eivät valita, eivät jaksa eivät kehtaa.

    Äänestä

Pitäisi ja olisi suotavaa tuoda Afrikan maista pakolaisia Kemijärvelle.
Tämä olisi oiva apu situjen 1.4‰ kannatuksen nousulle.
Herroilla kepun apupuolue 5 ministerinpallia moisella kannatuksella.
Tähän on tultava ja tuleekin muutos.
Suomi on demokratian häpeä valtio.
Vielä viittivät väittää onnelliseksi kansaksi.
Tyhmiä he ovat ja kapitalistisen mainonnan uhreja.

Äänestä
  • juuri nuo kurjistajat kaivaa jokaisen pikku epäkohdan esiin, ettäkö muka ei oltaisi maailman onnellisin maa. Noilla ei asian kanssa ole mitään tekemistä, kyse on aina enemmistöstä, ei marginaalin oloista.
    täydellistä maata ei maailmassa edes ole. Kaivelkaa pöljä esiin ne mittarit joilla kyseinen testi on mitattu, niin ehkäpä ymmärrys juuri riittää näkemään asian oikean laidan.

    Äänestä

  • tyhjästänarisijat kirjoitti:

    juuri nuo kurjistajat kaivaa jokaisen pikku epäkohdan esiin, ettäkö muka ei oltaisi maailman onnellisin maa. Noilla ei asian kanssa ole mitään tekemistä, kyse on aina enemmistöstä, ei marginaalin oloista.
    täydellistä maata ei maailmassa edes ole. Kaivelkaa pöljä esiin ne mittarit joilla kyseinen testi on mitattu, niin ehkäpä ymmärrys juuri riittää näkemään asian oikean laidan.

    Sossu maksaa vuokran ja tuet ovat hyviä on kone jolla voi kantis haukkua toista kantista joka maksaa sossulaisen tuet.

    Äänestä

Omassa+elämässä+epäonnistuneilla+näkyy+olevan+hirmuinen+tarve+kieltää+tuo+onnellisuus.++kai+siinä+on+jonkinlainen+tarve+tuntea+asia+kollektiivisesti,+että+kaikilla+olisi+muka+huonosti+asiat.Minä+ainakin+olen+onnellinen,+talous+vankalla+pohjalla,+elämä+muutenkin+mallillaan,+juuri+päässyt+eläkkeelle,+terveys+hyvä,+että+eläkepäivistä+voi+nauttia+jne.Meitä+on+kansasta+yli+80%+joilla+asiat+on+mallillaan.

Äänestä
  • Jos+80%+on+elämä+hyvin+jota+en+usko+eikä+usko+monikaan,+uutiset,+nuoret+ovat+velkaisia+ettei+heillä+ole+mahdollista+koskaan+rikastua,+eläkeläisillä+huonot+eläkkeet+ja+lääkkeet+kalliita+jotka+jää+ostamatta,+syy+tämän+hallituksen.Seuraavaksi+mennään,+50-60+luvulle+jolloin+köyhä+ei+voinut+kouluttautua,+syy+nykyinen+hallitus.Suomi+kouluttaa+mamuja/matuja+ja+sen+maksaa+suomalainen+veronmaksaja.+Heikolta+näyttää+tulevien+eläkeläisten+eläkkeet.Toivottavasti+seuraavassa+hallituksessa+ei+ole+kepu,+kok,+sin.

    Äänestä

  • sunnuntain-miete kirjoitti:

    Jos+80%+on+elämä+hyvin+jota+en+usko+eikä+usko+monikaan,+uutiset,+nuoret+ovat+velkaisia+ettei+heillä+ole+mahdollista+koskaan+rikastua,+eläkeläisillä+huonot+eläkkeet+ja+lääkkeet+kalliita+jotka+jää+ostamatta,+syy+tämän+hallituksen.Seuraavaksi+mennään,+50-60+luvulle+jolloin+köyhä+ei+voinut+kouluttautua,+syy+nykyinen+hallitus.Suomi+kouluttaa+mamuja/matuja+ja+sen+maksaa+suomalainen+veronmaksaja.+Heikolta+näyttää+tulevien+eläkeläisten+eläkkeet.Toivottavasti+seuraavassa+hallituksessa+ei+ole+kepu,+kok,+sin.

    Maahanmuuttaja+naisista+80%+eivät+ole+töissä!

    Äänestä

Jotka nyt ovat töissä maksavat eläkeläisten eläkkeet, myös mamutuksen.

Äänestä
  • Paavo Lipponen nostettiin Yhdysvalloissa esiin ”Putinin rikostoverina”

    Äänestä

Suomi on tosiaan BBC:n uutisissa maailman onnellisin kansa.
http://www.bbc.com/news/world-43414145
Lukuunottamatta tietysti Kemijärveä, joka on pimeä piste Suomen kartalla.

Äänestä

Kemijärviläisillä menee kaikilla hyvin jos on terve.

Äänestä
  • Kuulutko itse terveisiin vai sairastuttajiin.

    Äänestä

  • Kemijärvellä kukaan ei ole terve ja tyhmyyteen ei ole lääkettä.

    Äänestä

  • HaiseekoSE kirjoitti:

    Kemijärvellä kukaan ei ole terve ja tyhmyyteen ei ole lääkettä.

    Siitäpä juuri syystä: älkää muuttako Kemijärvelle!

    Äänestä

Lapponinalla ei ole hyvä maine, hoitoa on huono saada.

Äänestä
  • Terveyserot eivät kavennu

    Pääosa kaupungeista eli 70 prosenttia katsoo, että uudistus ei kavenna terveyseroja, eikä paranna palvelujen yhdenvertaista saatavuutta.

    Vielä vähemmän ne uskovat siihen, että asiakkaalla on mahdollisuus saada tarpeen mukaisesti yhteensovitettuja palveluita. Ns. katkeamattoman hoitoketjun uskoo uudistuksessa toteutuvan ainoastaan Jyväskylä, Kouvola ja Lahti.

    Sen sijaan 70 prosenttia kaupungeista suhtautuu positiivisesti siihen, että uudistus edistää asiakkaan vaikutusmahdollisuuksia omiin palveluihin. Näkemykset jakautuvat miltei tasan, kun pohdittavana on asiakkaan mahdollisuus hakeutua itselle sopivaan palveluun uudistuksen voimaantultua.
    Kuntaliitto samoilla linjoilla

    Kuntia edustava Kuntaliitto on pitkälti samoilla linjoilla 20 suurimman kaupungin kanssa. Se ei usko miljardien menohillintään ja vaatii valinnanvapausmallille riittävää siirtymäaikaa ja käyttöönottoa asteittain esimerkiksi maakunnallisina pilotteina ja kokeilujen kautta.

    Kuntaliiton mukaan esitetty valinnanvapaus edistää asiakkaiden vaikutusmahdollisuuksia.

    Äänestä

  • Sote1 kirjoitti:

    Terveyserot eivät kavennu

    Pääosa kaupungeista eli 70 prosenttia katsoo, että uudistus ei kavenna terveyseroja, eikä paranna palvelujen yhdenvertaista saatavuutta.

    Vielä vähemmän ne uskovat siihen, että asiakkaalla on mahdollisuus saada tarpeen mukaisesti yhteensovitettuja palveluita. Ns. katkeamattoman hoitoketjun uskoo uudistuksessa toteutuvan ainoastaan Jyväskylä, Kouvola ja Lahti.

    Sen sijaan 70 prosenttia kaupungeista suhtautuu positiivisesti siihen, että uudistus edistää asiakkaan vaikutusmahdollisuuksia omiin palveluihin. Näkemykset jakautuvat miltei tasan, kun pohdittavana on asiakkaan mahdollisuus hakeutua itselle sopivaan palveluun uudistuksen voimaantultua.
    Kuntaliitto samoilla linjoilla

    Kuntia edustava Kuntaliitto on pitkälti samoilla linjoilla 20 suurimman kaupungin kanssa. Se ei usko miljardien menohillintään ja vaatii valinnanvapausmallille riittävää siirtymäaikaa ja käyttöönottoa asteittain esimerkiksi maakunnallisina pilotteina ja kokeilujen kautta.

    Kuntaliiton mukaan esitetty valinnanvapaus edistää asiakkaiden vaikutusmahdollisuuksia.

    Orpo on myöntänyt soten tulevan kalliiksi. Eläkeläisiä ei jatkossa hoideta, juttuja on nyt jo liikkeellä.

    Äänestä

Ei täällä moni näytä ymmärtävän mistä asiassa on edes kyse.
Tuossa raportissa käytettiin mittareina kuutta eri kriteeriä, ne ovat: Bruttokansantuote henkeä kohden, odotettavissa oleva terve elinikä, vapaus, anteliaisuus, sosiaalinen tuki, sekä korruptiosta vapaa hallinto ja talouselämä.
Noilla mittareilla mitattuna Suomi oli ykkönen. Se ei suinkaan tarkoita, että missään noissa ei Suomessa olisi ongelmia, mutta suhteessa muihin maihin, meillä on ollut paremmin. Aika yksinkertainen asia, eikä sitä käy kieltäminen.

Äänestä
  • Mamut+ovat+tyytyväisiä+saamiinsa+etuuksiin+90%:sesti,+vit-ut+ne+ei+ne+ymmrrä+mistään+bruttokansantuolosta+ne+ymmärtää+vain+sosiaalisista+eduista+jotka+ovat+elinikäisiä+toisin+kuin+kantasuomalaisilla+ja+se+on+rasismia.

    Äänestä

  • Korruptio Suomessa on vähäistä, ei sitä ole mitä nyt sopeutumiseläkkeet ja muutama muu etuus.

    Äänestä

  • nurkantakaa kirjoitti:

    Korruptio Suomessa on vähäistä, ei sitä ole mitä nyt sopeutumiseläkkeet ja muutama muu etuus.

    ja esteelliset kähminnät.........

    Äänestä

Suomi on nettomaksaja, maksaa 2miljardia saa puolitoista takaisin, koska ollaan rikas maa, maksamme köyhien maitten elämää. Seuraavaksi maksamme Brittien jättämää aukkoa.
Ollaamme onnellinen kansa😤😖

Äänestä

Miksi lääkekorvauksia leikataan?

Yhteiskunnan lääkekustannukset ovat kasvaneet vuosi vuodelta. Vuonna 2015 Kela korvasi reseptilääkkeitä lähes 1,4 miljardin euron arvosta.

Uudet ja aikaisempaa kalliimmat lääkkeet kasvattavat korvausmenoja. Jotta rahat riittävät uusiin lääkkeisiin myös jatkossa, lääkekustannusten kasvua on hillittävä.

Hallitusohjelmassa on päätetty, että Kelan lääkekorvausmenoja leikataan 150 miljoonalla eurolla vuodesta 2017 lukien. Osa säästöistä toteutettiin jo vuonna 2016 niin, että vuodelle 2017 jäi 134 miljoonan euron säästötavoitteet.

Keskeisiä uusia säästökeinoja ovat lääkeyritysten välisen hintakilpailun lisääminen, lääkejätteen vähentäminen, rationaalisen eli järkevän lääkehoidon edistäminen sekä muiden diabeteslääkkeiden kuin insuliinivalmisteiden siirtäminen alempaan erityiskorvausluokkaan. Muutokset tulevat voimaan vuoden 2017 alussa.

Äänestä
  • Ex persut nykyiset loikkarit lupasivat hoitaa kusetuksen. Kulttuuriministeri Terhon kontolla on mamujen harrastus, rahaa jaetaan surutta ja jatkuu edelleen höpinöistä huolimatta.

    Äänestä

Huhtasaaren tyttö pelkäsi jätkämaista Veitolaa.

Äänestä
  • Tuo ei ole kenenkään vaimo näkee jo naamasta.

    Äänestä

  • Tälläisen julkaiijan paikka raastupa.
    Samoin kuin Smithin tapaus.
    Uhrille 10 0000 tuhansien korvaus.
    Kyllä myös Suomi24 pitäisi tuntea vastuunsa.
    Hävetkää.

    Äänestä

  • Matujen "patja"!
    Matut kuvaavat ja nauravat!

    Äänestä

  • Onko video varsitien vokista?
    Kovin oli "tumma" työkalu!

    Äänestä

Aki Louhimiestä on haukuttu joka tuubissa. Ensinmäisenä tuli mieleen näitten naisten kaksmoralistin volina. Aikuinen nainen voi kieltäytyä, sanoa hae joku muu, kiitos ei, mutta raha on ollut tärkeämpi!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


leipäjonot kirjoitti:

Saa ilmaisen asunnon, ruoan, terveydenhuollon, lääkkeet, diskorahaa jne.
Riippuu keneltä kysytään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu