Huh, miten hyvät kelit osui!

Aurinko paistaa! Rinteet huippukunnossa. Lämmintä! Mökki ihan rinteen alla.

Nyt kelpaa!

Muksut tykkää ja mukavaa porukkaa mäessä. Eipä voi valittaa. Kyllä tälläseen mielellään hassaa rahansa jos mihin..

Ja jos ei ois muksuja, olisin hiihto-opettaja lomilla. Tapasin yhden miehen joka oli ottanut Brysselistä isolta talolta virkavapaata ja oli hiihto-opena täällä. Kysyin, onko tarvinnut illalla olla yksin.... Aika hyvät naurut sain vastaukseks. Näyttikin ihan siltä, että kaveri nauttii elämästään.. parin viikon päästä kuulemms pitää vetää kravatti takas kaulaan ja pukua päälle.

Hmmm. Ei mee montaa vuotta kun tyttökin on täysikäinen...

Hihi...

9

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totuus-

      Odottelen että jäät sulaa niin pääseen siikoja ongimaan. Viime vuonna tuli hyvä saalis joten odotan tässä parin kolmen viikon päästä että pääsisi kalaan. Ilmaista kalaa merestä ja siika on hyvä ruokakala. Ostin uuden kelankin ja ja aion laittaa sitten kolme siika ongee mereen.

      • Myö joskus verkoilla saatiin siikaa. Ihan hyvä kala. Eikös se kuitenkin särkikala?


      • Dissident kirjoitti:

        Myö joskus verkoilla saatiin siikaa. Ihan hyvä kala. Eikös se kuitenkin särkikala?

        Kyllä siltä rasvaevä löytyy. Jep. lohikala on: https://fi.wikipedia.org/wiki/Siika


      • mansikkakakkua

        Mä odotan innolla et tulee kevät... jäät lähtee ja pääsee onkimaan siikoja. Kuusiston salmen ja Kirjalansaaren rantamilta... kevät auringossa.

        Graavattua siikaa, maalaistalossa tehtyä voita (kirnuttua voita saa ostaa tänäpäivänäkin ) ja Jurmon leipää, termosullollinen kuumaa kahvia, parempia eväitä ei kalastusretkelle enää ole.

        Paitsi jos Faija on retkellä mukana, hänellä on myös kertakäyttönuotio, grillimakkaraa ja sinappia., sekä pussillinen pikkumunkkeja... ja juo ainakin puolet mun kahvistani! Siihen pitää taas vaan varautua... mulla oltava 2 termaria! =))


      • mansikkakakkua kirjoitti:

        Mä odotan innolla et tulee kevät... jäät lähtee ja pääsee onkimaan siikoja. Kuusiston salmen ja Kirjalansaaren rantamilta... kevät auringossa.

        Graavattua siikaa, maalaistalossa tehtyä voita (kirnuttua voita saa ostaa tänäpäivänäkin ) ja Jurmon leipää, termosullollinen kuumaa kahvia, parempia eväitä ei kalastusretkelle enää ole.

        Paitsi jos Faija on retkellä mukana, hänellä on myös kertakäyttönuotio, grillimakkaraa ja sinappia., sekä pussillinen pikkumunkkeja... ja juo ainakin puolet mun kahvistani! Siihen pitää taas vaan varautua... mulla oltava 2 termaria! =))

        Pilkkihommat vois koittaa kanssa aloittaa. Meillä mökin edestä antaa ihan muutaman kymmenen metrin säteellä tiettyyn aikaan päivästä kukkoahvenet. Ne veis mutsille ja se taikoo hyvän ahvenkukon.

        Mökillä maggarat ja pannukahvit. Takassa halsteroi sämpylöitä reilulla juustolla. Nam.

        Eipä siinä päivään muuta tartte..


    • Täällä aurinko jo sulattanut lätäköitä tielle, mutta pirun kylmä pohjoistuuli puhaltaa

      • Hei! Mähän oon ominut sun lajin! Mutkittelen mäessä! Heh!


    • Aisuri36

      Kävin rukan rinteillä pari viikkoo sitten. Sais silti talvi jo mennä.

      • Rukalla tankkaamassa?

        Heh..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe