TDI turbon siivekkeet taipuilee

SittenkinVito

Meillä on töissä 7 kpl VW transportereita, vm 2015-2016, mittarissa 35000-65000 km. Ensi viikolla lähtee neljäs turbon siivekkeiden vaihtoon tai vaihtavatko koko turbon, en tiedä. Vian tulon kuulee selvästi, kiihdytyksessä n 2000 kierroksen paikkeilla alkaa viheltävä/ujeltava ääni kuulumaan vedätyksessä.

Luulisi että volkkarilla on jotain opittu vuosien aikana, ilmeisesti ei. Harmittaa kun minä olin volkkareita puoltamassa hankintoja tehdessä, nyt kuittaillaan joka kerta kun auto menee ylimääräiseen huoltoon. Hyviä ajettavia ja muuten hyvin toimivia. No, kahdessa on ollut sivuovi-ongelma, eli sisältä päin ei saa ovea kiinni kun yläraudan kiinnitysruuvit löystyvät, ei auta ruuvilukite, kymmenkunta kertaa kun pamauttaa, taas lonksuu. Muuten talven ovat taas kestäneet hyvin, etulokareiden reunassa on joku kumilista, joka on irti kai neljästä-viidestä, joistain kuskin ovesta, joissain molemmista.

Kummallisia lastentauteja muuten hyvässä työkalussa.

5

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vappupartio

      Jaa se on semmonen muuttuva siipinen vappu räpistin kyseesh?

    • 480000Kasassa

      Kuinka monta kertaa noihin on vaihdettu moottoriöljyt? Lyhyttä pätkittäistä ajoa ajavien autojen öljyt pitää vaihtaa 7500km:n välein. Se lukee jo huoltokirjassakin.

    • TöitäMeille

      Tulemme taas takaisin kaikkein pyhimpään vaikka miten kierrämme ja kaarramme hienojen laitteiden taivaissa,tekniikan kehittymisenä ja pitkissä virallisissa nykyhuoltoväleissä joka sekin supermahtavaa osoituksena nykytekniikan laadusta niin autoissamme kuin ihmeöljyissäkin :Ne tylsät öljynvaihdot on yhä kuin painonsa kultaa ja varsinkin lyhentämällä ne oma-aloitteisesti järkevään lukemaan moottori tykkää ja kiittää toisin kuin huoltokorjaamot.
      Moni on eri mieltä ja vannoo 30-40tkm nimeen öljynvaihdoissa eikä mitään ylimääräistä hömpötystä mutta tyylinsä vapaus valita ja korjaamojakin piisaa tarvittaessa.
      Miten hyvää kunnon voimissaan oleva voiteluaine moottorille tekeekään toisin kuin tervamainen musta mönjä nimeltään longlife jolla yritetään ennenaikaista koneremonttia jos muuta karstatukkeumaa nopsaan noudattaen niitä hurjia vaihtovälejä jo valmiiksi itsensä tukehduttavaan saastemoottoriin kiitos ankarien päästönormien.

    • asdfghjklölkjhgfd

      Liian hienoa teknologiaa ja heppoisia rakenteita, usein vielä teetetty jossakin Mexikossa, Brasiliassa, tai Turkissa. Luotettavuus on mennyt siinä samalla ja ylläpito muuttunut kalliiksi. Vielä 1990-luvun lopulla VW osasi tehdä turboja, joilla ajoi pitkälle yli puolimiljoonaa kilometriä.

    • laksj

      Voi vittu t5 transportteri on hyvä vasta sitten kun kaikki miljoona vikaa on korjattu,saatana oon myynyt jo puolet sukulaisista että siitä tulee hyvämutta positiivisena puolena sukulaiset vähenee,toivo elää vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      290
      11362
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7030
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      100
      5771
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      41
      5141
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4301
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4009
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3521
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3055
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3030
    Aihe