2018 MM-kisat

MM_kisoista

MM-kisat alkavat keskiviikkona. Koosteita on luvassa Ylen kanavilla, mutta tuttuun tapaa suoraa lähetystä on tarjolla Yle Areenassa. Suomen edustajat kisoissa ovat Valtter Virtanen, Viveca Lindfors sekä Cecilia Törn / Jussiville Partanen.

Tulevat lähetykset löytyy linkistä kun klikkaa "Tulossa"-kuvaketta.
https://areena.yle.fi/1-3969284

MM-kisoihin osallistuvat luistelijat.
http://www.isuresults.com/events/fsevent03111509.htm

Kuten odottaa saattoikin, niin pois on jäänyt monta suurta tähteä, mm. kaikki viime vuoden mestarit. Poissa ovat mm. Medvedeva, Hanyu, Javi, Sui/Han ja Virtue/Moir.

5

1899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viveca_vapariin

      Mitähän suomalaisilta luistelijoilta uskaltaisi odottaa?

      Jos oikein hyvin menisi niin sekä Viveca että Cessiville selviytyisivät vapaaseen, mutta jos käy huonosti niin kumpikaan ei selviydy.

      Viime vuonna miehiltä vaadittiin noin 70 pinnaa vapariin pääsyyn ja tuskin taso tänä vuonna niin paljoa tippuu, että Valtterilla mitään mahdollisuuksia jatkoon olisi. Vivecalla sen sijaan pitäisi olla täydet mahdollisuudet vapaaseen. Viime vuonna vapariin pääsi alle 55 pinnalla. Jäätanssissa vapaatanssiin pääsyyn vaadittiin 57 pinnaa, mutta mikäli tänä vuonna taso olisi hiukan alhaisempi, niin Cessivillellä voisi olla saumaa jatkoon. Aika täydellistä onnistumista ja pienti tuuriakin tämä tosin vaatisi.

    • Tuloksia
    • Vivecan_SP

      Viveca luisteli käytännössä täysin puhtaan ohjelman, josta sai 60.18 pinnaa. Yhdistelmän jälkimmäinen hyppy tuli käytännössä paikalleen, mutta muuten aikalailla parasta Vivecaa. Viveca rikkoi muuten ensimmäistä kertaa 60 pinnan rajan kisassa, jonka pisteet ISU hyväksyy ennätyksiksi.

      Kyllä tuo pitäisi vapariin riittää, varsinkin kun johdossa ollut korealainen jäi juuri sopivasti taakse 0.04 pinnan turvin.

      Hyvä Viveca.

      • Vapaasta

        Vapaasta jäi mieleen, että pitäisikö keskittyä 3-2 :een, ennen kuin 3-3 on hallussa. Kaatuminen ja muuta ja SB? Saadaanko tällä "revittyä" 2 paikkaa, ei vissiin. Ja Korean Hanul Kim on reilu 4 pistettä edellä.


    • Yliarvostettu

      Kostner sai taas reilusti mummolisää lyhkärissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3525
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2750
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2682
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2368
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      16
      1937
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1752
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1646
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1325
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1324
    Aihe