2018 MM-kisat

MM_kisoista

MM-kisat alkavat keskiviikkona. Koosteita on luvassa Ylen kanavilla, mutta tuttuun tapaa suoraa lähetystä on tarjolla Yle Areenassa. Suomen edustajat kisoissa ovat Valtter Virtanen, Viveca Lindfors sekä Cecilia Törn / Jussiville Partanen.

Tulevat lähetykset löytyy linkistä kun klikkaa "Tulossa"-kuvaketta.
https://areena.yle.fi/1-3969284

MM-kisoihin osallistuvat luistelijat.
http://www.isuresults.com/events/fsevent03111509.htm

Kuten odottaa saattoikin, niin pois on jäänyt monta suurta tähteä, mm. kaikki viime vuoden mestarit. Poissa ovat mm. Medvedeva, Hanyu, Javi, Sui/Han ja Virtue/Moir.

5

1892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viveca_vapariin

      Mitähän suomalaisilta luistelijoilta uskaltaisi odottaa?

      Jos oikein hyvin menisi niin sekä Viveca että Cessiville selviytyisivät vapaaseen, mutta jos käy huonosti niin kumpikaan ei selviydy.

      Viime vuonna miehiltä vaadittiin noin 70 pinnaa vapariin pääsyyn ja tuskin taso tänä vuonna niin paljoa tippuu, että Valtterilla mitään mahdollisuuksia jatkoon olisi. Vivecalla sen sijaan pitäisi olla täydet mahdollisuudet vapaaseen. Viime vuonna vapariin pääsi alle 55 pinnalla. Jäätanssissa vapaatanssiin pääsyyn vaadittiin 57 pinnaa, mutta mikäli tänä vuonna taso olisi hiukan alhaisempi, niin Cessivillellä voisi olla saumaa jatkoon. Aika täydellistä onnistumista ja pienti tuuriakin tämä tosin vaatisi.

    • Tuloksia
    • Vivecan_SP

      Viveca luisteli käytännössä täysin puhtaan ohjelman, josta sai 60.18 pinnaa. Yhdistelmän jälkimmäinen hyppy tuli käytännössä paikalleen, mutta muuten aikalailla parasta Vivecaa. Viveca rikkoi muuten ensimmäistä kertaa 60 pinnan rajan kisassa, jonka pisteet ISU hyväksyy ennätyksiksi.

      Kyllä tuo pitäisi vapariin riittää, varsinkin kun johdossa ollut korealainen jäi juuri sopivasti taakse 0.04 pinnan turvin.

      Hyvä Viveca.

      • Vapaasta

        Vapaasta jäi mieleen, että pitäisikö keskittyä 3-2 :een, ennen kuin 3-3 on hallussa. Kaatuminen ja muuta ja SB? Saadaanko tällä "revittyä" 2 paikkaa, ei vissiin. Ja Korean Hanul Kim on reilu 4 pistettä edellä.


    • Yliarvostettu

      Kostner sai taas reilusti mummolisää lyhkärissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      320
      6282
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      67
      4134
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3485
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3378
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      85
      3320
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      181
      3232
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2688
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      57
      2514
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      215
      2368
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2113
    Aihe