olen miettinyt jos menisin sinne..olen melko ujo laulamisen suhteen mutta silti haluaisin sillä minulla on hyvä ääni..ja rakastan laulamista !!=)
onko siis nolo mennä sinne??oppiiko siellä nopeasti tekniikan oikein??sanokaa kannattaako mennä sinne..??olen 16...=)
onko siis nolo mennä sinne??oppiiko siellä nopeasti tekniikan oikein??sanokaa kannattaako mennä sinne..??olen 16...=)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Totta ihmeessä kannattaa mennä laulutunneille. Ihan todella kannustan. Tietenkin sinne on nolo mennä. Laulaminen on todella jännittävää esillä olemista. Kuka pyrkii ujostelemaan, tekee sen varmaan myös laulutunneilla. Hyvä laulunopettaja on kuitenkin nimenomaan kiinnostunut siitä, että sinä oppisit nopeasti ja paljon. Sanoin hyvä laulunopettaja... sellaisiakin on. Kuten kaikissa hommissa, myös laulunopettajissa on taitavempia ja vähemmän taitavia. Voisit kysyä esimerkiksi koulusi musiikinopettajalta tai muulta asioita ymmärtävältä, ketä laulunopettajaa voisi suositella.
Tekniikan oppiminen ei käy aivan käden käänteessä. Joku oppii nopeammin toisella vie kauemmin. Laulajana kehittyminen on kuin urheiluun valmentautumista. On harjoiteltava, kehitettävä lihaksia ja tekniikkaa. Siinä menee muutama vuosi ennen kuin olet huipulla. Sinne ei kuitenkaan taida olla kuin tuo hieman työläs mutta antoisa polku.
Onnea laulajanurallesi!
kiitti!taidan siis mennä..en voi menettää mitään..kai??
vain kannattaa mennä laulutunneille. Hyvä opettaja ymmärtää myös ujoja ihmisiä. Oma laulunopettajani on sanonut olevansa juuri siksi ymmärtävänsä kaikenlaisia ongelmia koska on itse käynyt ne kaikki läpi. Hyvin sanottu, vai mitä? Jos vastaasi tulee joku pätemisen tarpeessa oleva diiva,kannattaa vaihtaa opettajaa. Muista, että olet maksava asiakas ja ansaitset myös vain parasta mahdollista opetusta. Itsekin olin tuskallisen ujo laulutunneille mennessäni. Onnekseni sain heti aluun hyvän ja ymmärtäväisen opettajan, joka kannusti alkuvaikeuksista huolimatta.