Pari miljardia kankkulan kaivoon

SINNE MENI TAAS PARI TUHATTA MILJOONAA KANKKULAN KAIVOON.EI ISKE NÄIHIN SIPILÄN KIKY.
https://m.iltalehti.fi/talous/201803212200826185_ta.shtml
15275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

KALLIIKSI TULEE JOKAINEN SUOMALAINEN MAKSAA MAATALOUSTUKIA 350 EUROA VUODESSA!!!

Äänestä
  • Jaa se kylähullu poisti entisen perusti heti uuden taisi hoitotäti vähän avustaa

    Äänestä

Rapeat 800 milj EU ja 1200 miljoonaa on kansallista tukea eli verorahoja. Nettomaksamista ei eu anna takaisin. Etelän roistovaltiot saa täysimääräisinä ja valehtelevat lukujaan. Suomi rehellinen väärässä seurassa. Pois EU:sta ja maatalous lakkautukseen täysin kannattamattomana harrastuksena.

Äänestä
  • Heitä kans syömästä sitten!

    Äänestä

Yli puolet planeetan asukkaista elää alle 2 dollarilla päivässä, mutta EU:ssa jokaista lehmää kohden maksetaan maataloustukea 2,5 dollaria päivässä.

Äänestä

Olisiko arvon valittajista sitten halua itse maksaa elintarvikkeista markkinahintaa ?
Alkaisi leipäkin olemaan arvossaan, ei riittäisi enää leipäjonoihin jaettavaksi, kun limpun hinta kokonaisuudessaan kuluttajalle suoraan maksettavaksi.

Äänestä
  • Se hinta ei muuttuisi mihinkään. Ulkomailla tuotetaan viljaa isoissa yksiköissä pilkkahintaa ympäri vuoden hyvissä olosuhteissa.

    Äänestä

  • totuudentorvii kirjoitti:

    Se hinta ei muuttuisi mihinkään. Ulkomailla tuotetaan viljaa isoissa yksiköissä pilkkahintaa ympäri vuoden hyvissä olosuhteissa.

    Taidat olla totuudentorvi vain itsellesi tuota ei usko kuin sinä. Hidas älyisemmät toverit ei ole vieläkään tajunneet miten naapuri toverivaltiossa kävi kun maatalous ajettiin alas. Hölmöilyn pelasti että oli öljyvaltio taitas olla tällähetkellä melko nälkäistä porukkaa ilman öljyrahaa. Suomessa ei ole tällaista pelastajaa taitas se vasuillakin sossunpiikki tylsyä. Ei kauaa menisi kun vihervasemmisto johtaisi tätä maata kun elettäisiin kivikautta ei tulisi raha seinästä ja sähkö pistorasiasta. Onneksi niillä hölmöillä on niin pieni kannatus Torniossakin vain muutama vakiräkyttäjä

    Äänestä

  • Kommunusni ja kepulaisuus tulee kalliiksi. Siksi kannatankin vapaata markkinataloutta Usan malliin. Maataloustukiaiset ja Mtk ovat kommunismin viimeisiä jäänteitä, joista tulisi päästä eroon mahdollisimman pikaisesti, jotta talous saadaan täyteen vauhtiin.Et sinä voi kuvitella, että saat rahaa työstä joka ei tuota.

    Äänestä

  • Sehän on sitten yhtä kannattavaa kuin sossujen ja vassareiden sosiaalituilla elättäminen

    Äänestä

  • totuudentorvii kirjoitti:

    Kommunusni ja kepulaisuus tulee kalliiksi. Siksi kannatankin vapaata markkinataloutta Usan malliin. Maataloustukiaiset ja Mtk ovat kommunismin viimeisiä jäänteitä, joista tulisi päästä eroon mahdollisimman pikaisesti, jotta talous saadaan täyteen vauhtiin.Et sinä voi kuvitella, että saat rahaa työstä joka ei tuota.

    Kyllä täytyy sanoa että on jonkun peräkamaripojan höpinöitä joka ei ole koskaan maailmaa nähnyt. Semmoinen voi tuollalailla ajatella jonka sossu elättää

    Äänestä

  • Sama juttu sossuperäkammarin antit ja kepuperäkammarin juhat syövät enemmän kuin tienaavat. Tuollainen yhtälö ei voi toimia loputtomiin.

    Äänestä

  • "elintarvikkeista markkinahintaa"

    Nythän maksamme selvästi yli sen hinnan, millä elintarvikkeita maailmalta saisi. Ja maksamme sen vapaaehtoisesti, tuet kotimaiselle tuotannolle on Eduskunnassa päätetty.

    Ja miksi - käsittääkseni kaksi seikkaa on tähän vaikuttanut. Elintarvikkeiden laatu ja huoltovarmuus .
    Joka tästä enemmän tietää (niitä on taatusti runsaasti, itse aivan maallikko näissä asioissa), voisi vähän avata asiaa. Se kun olisi mukava, että keskustelu pysyisi asiallisena näinkin tärkeässä asiassa.

    Äänestä

Kepu kälmien elättiaate. Tukiaisruoan tuottaja. Loppu sille. Lidl tuo ruokaa ilman suomiruokaa..

Äänestä
  • Yhtä ja samaa sairasta jankutusta päivästä toiseen taitaa rassukalla päässä soida sama levy. Tai sitten joltakin kuullut ja toistaa sitä kun muuta ei osaa eikä älyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JAHVETTI_MOILANEN kirjoitti:

SINNE MENI TAAS PARI TUHATTA MILJOONAA KANKKULAN KAIVOON.EI ISKE NÄIHIN SIPILÄN KIKY.
https://m.iltalehti.fi/talous/201803212200826185_ta.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu