Eli mitä eroa käytännössä on? Hydraulinen varmaan voimakkaampi mutta en pidä jarrutehoa ongelmana polkupyörässä, vannejarrukin minulle riittävä. Mekaaninen ehkä helpommin huollettava? Entä onko eroa kumpi pysyy säädöissä paremmin (ei jää laahaamaan/jarruvoima ei häviä käytön myötä)?
Nishikin hybridipyöriä olen katsellut (501, 401, 303), erot näiden välillä paitsi hinnassa on lähinnä että mitä kalliimpi, sitä enemmän vaihteita ja tuossa halvimmassa mekaaniset levyt hydraulisten sijaan.
Hydrauliset vs mekaaniset levyjarrut?
17
3204
Vastaukset
- vannejarrut
Jos kuski painaa alle sata kiloa, kannattaa valita vannejarrut jos mahdollista. Pysähtyy hyvin, paljon helpommat huoltaa, eivät ulise ja laahaa ja vannejarrullinen pyörä on noin kilon kevyempi.
- s4433
Ei minua ne vannejarrut haittaisi vaikka painankin 105kg. Kunhan ovat laadukkaita ja keskittävät hyvin palautuessa etteivät jää laahaamaan vaikka säätää jarruvoiman voimakkaaksi. Halpispyörissä saa säätää jarruvoiman tosi heikoksi että palat liikkuvat tarpeeksi kauas ettei jää laahaamaan.
Nishikin hybrideissä kuitenkin vain levyt ja niitä katselen koska saa kunnon runkokorkeudella (61cm) tällaiselle 190cm miehelle. Ja pyörä ei niin pahan hintainen muihin merkkeihin verrattuna.
- Pomppukeppi
Vaikka mekaaniset levyjarrut ovat hieman helpommin kotikonstein huollettavissa ja säädettävissä, kunnollisissa hydraulisissa levyjarruissa huollon ja säädön tarve on paljon pienempi. Yleensä riittää vuosia vain jarrupalojen vaihto. Ja jos joskus tarvitaan ilmaus niin sen tekee pyörähuolto parilla kympillä ja toiminta on sen jälkeen kuin uusilla.
Itse valitsisin siis hydrauliset levyjarrut mielummin kuin mekaaniset. Ja toisaalta levyjarrut mielummin kuin vannejarrut koska levyjarrut ovat huolettomammat, jarrutusteho on hyvä kaikilla keleillä ja säillä ja ne eivät kuluta vanteita. - narskis
Hydrauliset jarrut tietenkin.
- Espoontarkastaja
Kaljahyrauliset
On parhaan kun jano yllättää
On 3tuuman putket ja käymis mittari - Alkup_maantiepy
Itse en milloinkaan suosittele valmennettavilleni sekä alaisilleni mekaanisia levyjarruja urheilupyöriin.
- TotuusSattuuQC
Ei aloittaja mistään urheilupyörästä mitään kysynytkään.
- AikaSairastaKommenttia
Vannejarrun suositteleminen polkupyörään on sairasta.
Järkevämpi olisi heittää sorkkarauta pinnojen väliin pysähtyessä, niin säilyisi edes vannekehä.- näintaastänään
Vannejarruja en suosittele kellekkään, jo toiset vanteet menossa ja pyörällä ajettu vasta 18tkm.
- novoikyynel
näintaastänään kirjoitti:
Vannejarruja en suosittele kellekkään, jo toiset vanteet menossa ja pyörällä ajettu vasta 18tkm.
Hirveä kauhistus nykypäivänä, jos fillarissa on vannejarrut. Se on suorastaan sensaatio. Valitetaan, että menee vanteita, mutta silti ostetaan joka vuosi uusi kallis fillari.
- Bicicleta
novoikyynel kirjoitti:
Hirveä kauhistus nykypäivänä, jos fillarissa on vannejarrut. Se on suorastaan sensaatio. Valitetaan, että menee vanteita, mutta silti ostetaan joka vuosi uusi kallis fillari.
Onko kenelläkään tietoa, kuinka paljon Euroopan maantiepyöräkisoissa (Tour de France, Giro de Italia etc... on levyjarrullisia pyöriä? Noin suurin piirtein.
Kuntoilijalle molemmat toimii, jarruvoima kyllä riittää kun vertaa vannejarruihin etenkin kosteissa olosuhteissa. Säädöissä pysymisessäkään ei juuri ole eroa - vaijeri toki voi venyä ja rispaantua. Mekaaninen jarru on vähän yksinkertaisempi, joskin hydrauliset ovat varsin huoltovapaita nekin.
- Hyväostostaas
Hydrauliset Magura Marta levyjarrut palvelleet vuodesta 2002 kesät talvet ja toimineet niin kauniilla kuin paskakeleilläkin hyvin eli tunteeton kaikelle ravalle ja vedelle. Jarru paloja vaihdettu ei muuta huoltoa tarvittu vain työmatka ajossa 16km pv. Aika ja kehitys ajaneet näistäkin jo ohi mutta pelittää hyvin, negatiivista ainoastaan keskitys hankalalla simmi levyillä. Shimanon deoret automaattisella säädöllä olisi hyvät.
- Helppohomma
Jess jess
- hinkel
Miten hydrauliset kestää vandalismia ja muutenkin, kai ne kuoret ajan mittaan hapertuu ja hangautumissa tulee nesteet pihalle.
- Pomppukeppi
Vandalismin kestävää pyörää ei ole vielä tehtykään. Mutta hydraulisten levyjarrujen kuoret ovat kyllä niin vahvoja että ei ole itselle tullut vielä yhtään tapausta vastaan että olisi hankaumien tai hapertumisen takia tullut nesteet ulos.
- s4433
Tuli lopulta ostettua mekaanisilla levyillä kun hydrauliset olisi maksaneet 100e enemmän (600 vs 700e), muuta suurta eroa ei ollut tuossa kalliimmassa pyörässä. Ei niissä ainakaan 500km jälkeen ole mitään valittamista ja jarruvoima parempi kuin mitä edes tarvisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli509985Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1155618"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn614413Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1392975Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1432748Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji2222716Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait291993- 201717
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.371579Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp261237