Eli mitä eroa käytännössä on? Hydraulinen varmaan voimakkaampi mutta en pidä jarrutehoa ongelmana polkupyörässä, vannejarrukin minulle riittävä. Mekaaninen ehkä helpommin huollettava? Entä onko eroa kumpi pysyy säädöissä paremmin (ei jää laahaamaan/jarruvoima ei häviä käytön myötä)?
Nishikin hybridipyöriä olen katsellut (501, 401, 303), erot näiden välillä paitsi hinnassa on lähinnä että mitä kalliimpi, sitä enemmän vaihteita ja tuossa halvimmassa mekaaniset levyt hydraulisten sijaan.
Hydrauliset vs mekaaniset levyjarrut?
17
3220
Vastaukset
- vannejarrut
Jos kuski painaa alle sata kiloa, kannattaa valita vannejarrut jos mahdollista. Pysähtyy hyvin, paljon helpommat huoltaa, eivät ulise ja laahaa ja vannejarrullinen pyörä on noin kilon kevyempi.
- s4433
Ei minua ne vannejarrut haittaisi vaikka painankin 105kg. Kunhan ovat laadukkaita ja keskittävät hyvin palautuessa etteivät jää laahaamaan vaikka säätää jarruvoiman voimakkaaksi. Halpispyörissä saa säätää jarruvoiman tosi heikoksi että palat liikkuvat tarpeeksi kauas ettei jää laahaamaan.
Nishikin hybrideissä kuitenkin vain levyt ja niitä katselen koska saa kunnon runkokorkeudella (61cm) tällaiselle 190cm miehelle. Ja pyörä ei niin pahan hintainen muihin merkkeihin verrattuna.
- Pomppukeppi
Vaikka mekaaniset levyjarrut ovat hieman helpommin kotikonstein huollettavissa ja säädettävissä, kunnollisissa hydraulisissa levyjarruissa huollon ja säädön tarve on paljon pienempi. Yleensä riittää vuosia vain jarrupalojen vaihto. Ja jos joskus tarvitaan ilmaus niin sen tekee pyörähuolto parilla kympillä ja toiminta on sen jälkeen kuin uusilla.
Itse valitsisin siis hydrauliset levyjarrut mielummin kuin mekaaniset. Ja toisaalta levyjarrut mielummin kuin vannejarrut koska levyjarrut ovat huolettomammat, jarrutusteho on hyvä kaikilla keleillä ja säillä ja ne eivät kuluta vanteita. - narskis
Hydrauliset jarrut tietenkin.
- Espoontarkastaja
Kaljahyrauliset
On parhaan kun jano yllättää
On 3tuuman putket ja käymis mittari - Alkup_maantiepy
Itse en milloinkaan suosittele valmennettavilleni sekä alaisilleni mekaanisia levyjarruja urheilupyöriin.
- TotuusSattuuQC
Ei aloittaja mistään urheilupyörästä mitään kysynytkään.
- AikaSairastaKommenttia
Vannejarrun suositteleminen polkupyörään on sairasta.
Järkevämpi olisi heittää sorkkarauta pinnojen väliin pysähtyessä, niin säilyisi edes vannekehä.- näintaastänään
Vannejarruja en suosittele kellekkään, jo toiset vanteet menossa ja pyörällä ajettu vasta 18tkm.
- novoikyynel
näintaastänään kirjoitti:
Vannejarruja en suosittele kellekkään, jo toiset vanteet menossa ja pyörällä ajettu vasta 18tkm.
Hirveä kauhistus nykypäivänä, jos fillarissa on vannejarrut. Se on suorastaan sensaatio. Valitetaan, että menee vanteita, mutta silti ostetaan joka vuosi uusi kallis fillari.
- Bicicleta
novoikyynel kirjoitti:
Hirveä kauhistus nykypäivänä, jos fillarissa on vannejarrut. Se on suorastaan sensaatio. Valitetaan, että menee vanteita, mutta silti ostetaan joka vuosi uusi kallis fillari.
Onko kenelläkään tietoa, kuinka paljon Euroopan maantiepyöräkisoissa (Tour de France, Giro de Italia etc... on levyjarrullisia pyöriä? Noin suurin piirtein.
Kuntoilijalle molemmat toimii, jarruvoima kyllä riittää kun vertaa vannejarruihin etenkin kosteissa olosuhteissa. Säädöissä pysymisessäkään ei juuri ole eroa - vaijeri toki voi venyä ja rispaantua. Mekaaninen jarru on vähän yksinkertaisempi, joskin hydrauliset ovat varsin huoltovapaita nekin.
- Hyväostostaas
Hydrauliset Magura Marta levyjarrut palvelleet vuodesta 2002 kesät talvet ja toimineet niin kauniilla kuin paskakeleilläkin hyvin eli tunteeton kaikelle ravalle ja vedelle. Jarru paloja vaihdettu ei muuta huoltoa tarvittu vain työmatka ajossa 16km pv. Aika ja kehitys ajaneet näistäkin jo ohi mutta pelittää hyvin, negatiivista ainoastaan keskitys hankalalla simmi levyillä. Shimanon deoret automaattisella säädöllä olisi hyvät.
- Helppohomma
Jess jess
- hinkel
Miten hydrauliset kestää vandalismia ja muutenkin, kai ne kuoret ajan mittaan hapertuu ja hangautumissa tulee nesteet pihalle.
- Pomppukeppi
Vandalismin kestävää pyörää ei ole vielä tehtykään. Mutta hydraulisten levyjarrujen kuoret ovat kyllä niin vahvoja että ei ole itselle tullut vielä yhtään tapausta vastaan että olisi hankaumien tai hapertumisen takia tullut nesteet ulos.
- s4433
Tuli lopulta ostettua mekaanisilla levyillä kun hydrauliset olisi maksaneet 100e enemmän (600 vs 700e), muuta suurta eroa ei ollut tuossa kalliimmassa pyörässä. Ei niissä ainakaan 500km jälkeen ole mitään valittamista ja jarruvoima parempi kuin mitä edes tarvisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse654444Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky973688Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083321Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.201887Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 85841
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105807- 44803
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23764