takavanne vähän mutkalla

Duemon

ajattelin vaihtaa takavanteen ulkokehän tai mikä sen virallinen nimi onkaan...siis silleen että vanhat pinnat jää paikoilleen. onko jotain vinkkejä tai jotain mitä tarvitsee ottaa huomioon ostaessa pelkkää takavannetta tai sitä asentaessa :)

kiitokset jo etukäteen

7

206

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 54h46

      Aika työläs homma. Kannattaisikohan kokeilla rihdata vanne suoraksi?

    • KannattaaVaihtaaKehä

      Maaalarinteipillä numerot joka pinnaan, venttiilistä lähtien.

      Ei varmaankaan onnistu ekalla kerralla oikein, mutta harjoitus tekee mestarin.

      Youtuubista kannattaa katsoa rihtaus esimerkkejä.

    • Aaaalkup_maantiepy

      Aaaaaa, kun Minä pyöräilen, on kyseessä urheilusuoritus. Aaaaaa, kun pyöräni tarvitsee huoltoa, se ei ole urheilusuoritus, joten sen tekee oman alansa amattilainen. Aaaaaaaa.

    • KateellinenEtelästä

      Tekis mieli sanoa, että jos joudut nettipalstalta kysymään ohjeita, kannattaa jättää itse tekemättä. Ei ole nimittäin niitä helpoimpia pyörän huoltoon liittyviä hommia.

      • Tuo riippuu ihan tekijästä. Joskus se ensimmäinen kerta on tehtävä. Sen verran kumminkin voisi alkutiedoista sanoa, että rihtaaminen on syytä osata jollain tavalla ennen vanteen vaihtoa.

        Itse ensimmäistä vannetta vaihtaessa siirsin puola kerrallaan niitä vanteesta toiseen. Ei tarvinnut mitään merkkailuja. Ajoin niillä myös monta vuotta vaikka olikin ensimmäinen (vaihdoin etu- ja takakiekon vanteet tuubivanteesta tavalliseksi). Rihtaus on tullut tehtyä ihan kiekot pyörässä kiinni (ilman erillistä rihtauspukkia). Rihtauspukin voisi tehdä itsekin. Auttaa toisin paikoin merkittävästi.

        Toisaalta jos se vanha vanne on vain loivilla mutkilla, niin todennäköisesti normaalisti rihdattavissa. Saattaa olla vaativan puoleinen ensimmäiseksi oikaistavaksi ja ei enää uuden veroista tule.

        Kolmanneksi tuossa vanteen vaihdossa suositellaan ostamaan myös uudet puolat. Jää vanha keskiö jäljelle. Osaksi se ohje on mittojen muuttumisen takia. Pitää tarkistaa että kehän halkaisija säilyy puolaukselle samana.

        Loput tärkeimmät ohjeet löytyykin YouTubesta :)


      • Pinnoittaja_

        Käsittämättömän helppo homma kun ensin käsittää mitä ja miten on tekemässä kyseisen homman.
        Turhaa pelottelua joka puolella nettiä, ensi kertaa tein ja hyvin homma onnistui.


    • narskis

      Kannattaisi ensin kokeilla, josko vanteen saisi suoraksi. Jos ostaa uuden vannekehän, niin vanhat pinnat ehkä ei sovikaan. Vannekehiä on eri profiileilla.
      Kuvion kokoaminen ei ole lainkaan vaikeaa. Tubesta löytyy ohjetta. Niin, että miksi ylipäätään alkaa merkkailemaan pinnoja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      435
      3656
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      118
      2700
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      3
      2421
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      42
      2259
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      17
      2197
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      25
      2053
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1637
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      49
      1584
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      76
      1570
    10. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      54
      1465
    Aihe