Suomessa löytyisi lahjakkaita urheilijoita

uiklyujy

vaikka kuinka paljon. Kadulla tulee vastaan sadoittain pitkiä hoikkia nuoria jotka eivät ole koskaan kokeilleet mitään urheilulajia.

Muissa maissa lahjakkaita urheilijoita etsitään nuorista ja löytyneille annetaan parasta mahdollista valmennusta.

Menestys onkin sitten eri luokkaa kuin Suomessa.

5

420

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 76u5

      Suomen urheilusysteemi on vain maailman ylivoimaisesti huonoin. Koululiikuntaa ei ole enää juuri ollenkaan joten nuoria lahjakkuuksia ei voida löytääkään ja ylisuuren organisaation ylläpito vie rahat jotka pitäisi käyttää aikuisten urheilijoiden valmennukseen.

      • Rome.Home

        Joo noin on. Esimerkiksi Italiassa kolulainen voi valita mita urheilulajia harrastaa, esim. 400 m juoksua ja sen hajoittelu lasketaan koululiikunnaksi. Suomessa kaikkien pitaa olla yhta pitkia ja painavia ja menna samasta muotista lapi ja tehda samoja asioita samalla tasolla.


      • Anonyymi

        Koululiikunta??? Se on varmin tapa saada nuoret inhoamaan kaikkea urheilua ja liikuntaa.
        Pakkoliikunta helvettiin!


    • 567u56

      Jos olisin diktaattori niin 20 vuodessa muuttaisin Suomen urheilusysteemit niin että olympiamitaleja tulisi 10 kertaa enemmän kesä ja talvikisoissa.

      Ensiksi olisi haravoitava nuoret lahjakkuudet esiin ja tarjottava parhaille heistä huippuluokan harjoitteluolot ja valmennus.

      Rahoja ei käytettäisi johtajien palkkoihin vaan urheilijoiden valmennukseen.

    • 76ui6

      https://www.is.fi/muutlajit/art-2000005620921.html?ref=rss

      Valmentajaguruilta mullistava ehdotus urheiluministeri Sampo Terholle – näin Suomen olympiamenestys palautetaan

      Ehdotuksemme pian entisenä hiihdon päävalmentajana ja entisenä päävalmentajatason valmentajana sekä entisenä urheiluopiston rehtorina on seuraava:


      Talvilajien ja kesälajien urheilijoille perustettaisiin omat keskuksensa. Näihin keskuksiin valittaisiin akatemiavaiheen jälkeen vain absoluuttisesti maan parhaat talvi- ja kesälajien urheilijat.

      Keskuksissa nuorille urheilijoille taattaisiin ympäri vuorokauden täydelliset mahdollisuudet harjoitteluun ja oman urheilijauran kehittämiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      101
      3112
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2634
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      72
      2392
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      49
      2355
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      30
      2056
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      87
      1863
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1749
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      25
      1558
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      9
      1327
    Aihe