Olen senverran tyhmä etten tiedä mikä on ero kasvisten ja vihannesten välillä. Voisiko joku ystävällinen vastata? Kiitos
kasvikset/vihannekset
altona
4596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kasvis alkaa koolla ja vihannes veellä.
ei sen väliä kumpi on kumpi, vihannes-tiskiltä saa syödä mitä mieli tekee! ja paljon!
Kasvikset on yläkäsite ja sillä viitataan lähinnä vihanneksiin ja juureksiin. Hämäävää on se, että KASVISsyöjä syö tietysti muutakin, vähintäänkin hedelmiä. Siinähän kasvis esiintyykin liharuoan vastapuolena.
Kasviksiin kuuluvat vihannesten ja juuresten lisäksi myös hedelmät, marjat ym. kasvikunnan tuotteet. Eli vaikka kasviksilla usein viitataan nimenomaan vihanneksiin ja juureksiin, niin mielestäni niihin kuuluvat myös kaikki muutkin kasvikunnan tuotteet.
Dieeteissä vihannekset (joka ohjeissa yleensä virheellisesti "kasvikset") ovat yleensä suotavampia, kuin hedelmät, sillä hedelmissä on usein enemmän hiilareita (vaikkakin määrät ovat silti alhaisia).