Lapsettomuus

turhautunutnuori

Moikka! Olen parikymppinen nainen ja mietin mihin hakeutua kun haluaisin selvittää olenko hedelmällinen. Takana yksi 15-vuotiaana tehty keskeytys, kaksi klamydiaa ja yksi keskenmeno. Hoidetaanko julkisilla paikoilla näitä? Asun oulussa ja haluaisin tietää pitääkö minun varata aikaa ensin lääkärille tkhon? Parisen vuotta koitettu lasta eikä näy.

11

1604

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soittoavaan

      Aloita paikkakuntasi gynekologilla ja pyydä sisätila tutkimusta. Uskoisin että olette oikeutettuja hakeutumaan julkisen puolen hoitoihin.

      • turhautunutnuori

        Onkohan tämä paikkakunnan gynekologi Oysissa?


      • Gynikset

        Pitäisi olla,kerta etelässäkin on Tyksissä ja Hus:issa


    • tosipipipääolet

      kaksi aiempaa raskautta ja kaksi kertaa sukupuolitauti ennen 18 ikävuotta!
      Ei niin mitään järkeä noissa sun seksihommissa.

      • turhautunutnuori

        Onko yleensäkkään teineillä mitään järkeä seksin suhteen? Mulla sattu kohalle tosi kusipäisiä ihmisiä, se ei minusta tee mitenkään huonompaa :) Sukupuolitautikin kaksi kertaa sen takia kun sama kumppani ei hoidattanut sitä pois ensimmäisellä kerralla koska luuli minun valehdelleen.


      • komppaanpipipäätä
        turhautunutnuori kirjoitti:

        Onko yleensäkkään teineillä mitään järkeä seksin suhteen? Mulla sattu kohalle tosi kusipäisiä ihmisiä, se ei minusta tee mitenkään huonompaa :) Sukupuolitautikin kaksi kertaa sen takia kun sama kumppani ei hoidattanut sitä pois ensimmäisellä kerralla koska luuli minun valehdelleen.

        Kyllä tämä aloitus antaa sinusta aivan sika huonon kuvan.
        Peruskoulun terveystiedon tunnilla kerrottiin useaan kertaan, miksi on tärkeää käyttää kondomia. Et oppinut abortista, et oppinut ekasta sukupuolitaudista, et oppinut tokasta sukupuolitaudista etkä edes keskenmenosta, nait uudelleen ja uudelleen ilman kondomia. Todella idioottimaista hommaa.

        Sori, mutta miten sinä kuvittelet kykeneväsi huolehtimaan avuttomasta vauvasta, ethän sinä kykene huolehtimaan edes itsestäsi.


      • turhautunutnuori

        Älä puhu minun puolestani. Niin en 15-vuotiaana osannut käyttää aivoja, se ei nykyisistä kyvyistäni kerro mitään. Mutta niin en kysynyt keltään mielipidettä siihen mitä olen nuorena tehnyt :)


      • No kyllä tämä antaa aika hyvän käsityksen omasta aivokapasiteetistasi. Normi järjellä ovarustettu ihminen olisi yhteydessä omaan terveyskeskukseen ja kysyisi asiaa.


    • komppaanpipipäätä

      Camoon, en mä sun puolesta todellakaan puhunut.
      Kysyin vaan suoraan miksi veronmaksajien pitäisi alkaa parikymppistä tutkimaan lapsettomuuden vuoksi. Sähän olet ollut kaksi kertaa jo raskaana joten on täysi syy olettaa. että tulet raskaaksi kolmannenkin kerran. Katsos kun vika voi olla jätkässä eikä sussa. Tai teissä molemmissa, siemenenne eivät sovi yhteen.

      Mikä kiire?
      Eikö kannattaisi ensteks katsoo, että tämä kaveri jonka kanssa nyt elelet on vähemmän kusipää kuin sun nuoruuden panokumppani/t.

      Jos et 25.sena ole kersoja saanut tehtailtua ja sosiaalietuuksia niiden avulla hankittua, niin mee sitten hoitoon. Mutta omilla rahoillasi.
      Luulisi että parikymppisenä sellaset asiat kun a) hyvä ammatti b) vakituinen duunipaikka c) vakaat tulot d) oma asunto e) rahan säästäminen tulevaisuutta varten f) maailman näkeminen g) itsensä sivistäminen ect ect olisivat prioriteettilistalla korkeemmalla kuin kersan saaminen.
      Lapset kuuluu aikuisuuteen, etkä sä ilmiselvästi ole aikuinen.

      • turhautunutnuori

        Anteeksi vain, on vakituinen duuni, oma talo, rahaa ja ihan tarpeeksi matkailtu. Naimisissa ollaan että kiitosta vaan :D Enkä todellakaan halua lapsia etuuksien takia, typerää olettaa tuollaista.


    • komppaanpipipäätä

      No jos kerran noin on, että on oma velaton talo, vakiduuni teillä kummallakin, tulevaisuus turvattu pitkälle eteenpäin, rahaa säästössä riittävästi jne jne, niin ei muuta kuin yksityiselle tutkimuksiin.

      Kuukkeloimalla Oulussa näkyy olevan useampi lapsettomuusklinikka. Kävin yhden klinikan sähköisessä ajanvarauksessa ja parissa päivässä löytyy ammattilaiselle aikaa.
      Joten sinne vaan kun kerran rahasta ei ole pulaa.

      Vai onko sulla joku muu syy kuin raha, miksi haluat julkiselle puolelle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      36
      6955
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      35
      3711
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3632
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      3076
    6. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      53
      3002
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2769
    8. 34
      2622
    9. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    10. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      125
      2418
    Aihe