Nopeuttaa eroa

Kuinka saada mies nopeuttamaan eroa...eli tilanteeni on..
Oltu avoliitossa 15vuotta, yksi alakoululainen lapsi. On pidemmän aikaa mennyt huonosti, nukuttu eri huoneissa jne.. mies ilmoitti tammikuussa että haluaa erota. Samalla sain tietää että hänellä on jo uusi naisystävä.. Lupasi ottaa pankkiin yhteyttä koska haluaa lunastaa minut yhteisestä talosta.
Nyt ihmettelen miksi ei tee asialle mitään. Olen koittanut sanoa että ottaa pian selville pankkiasiat ym..että päästäisiin molemmat jatkamaan elämää.
Onko teillä ideoita millä saisin hoputettua tilannetta?
71262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eipä mulla muuta konstia ole kuin, että otat itse yhteyttä pankkiin, kerrot että eroatte, joko talo menee myyntiin kokonaisuudessaan tai mies lunastaa sinun osuuden talosta. Teet pankissa paperit oman osuutesi myymisestä. Siinä menee noin 1-2h.
Sen jälkeen, ei muuta kuin etsit itsellesi uuden asunnon, pakkaat omat tavarasi ja muutat muualle. Kai nyt kotipaikkakunnallasi vuokra-asuntoja on vapaana mihin muuttaa. Joten siinä menee tämä loppuviikko. Ja kas ero on sillä selvä, sinä asut muualla ja mies on pakotettu joko ostamaan tai myymään.
Lapsen suhteen teet, niin kuin olette jo aiemmin sopineet.

Äänestä

No hyvinhän teillä menee kun erilliset makkaritkin. Onkohan ihan totuus tuokaan. Mies ei tee mitään jotta saisi maksettua sut ulos. Kyllä se voi yksiön hakea vuokralle ja muuttaa sinne eron ajaksi. Tyhmää olla saman katon alla ja seurustella uuden kanssa. Sehän on sinun maineen mustaamista. Eikö uusikaan osaa ajatella yhtään? Aika säälittävää kun vaimo rasitteena heidän suhteelle. Muuttakoot uuden tykö.

Äänestä
  • Miksi miehen pitäisi väliaikaisesti jonnekin yksiöön lähteä jos kerran on sovittu että mies jää taloon ja lunastaa apn siitä ulos.
    Eikö se olisi paljon järkevämpää ja yksinkertaisempaa jos ap lähtisi nostelemaan, ap muuttaisi muualle, ap kävisi pankissa ja sanoisi, että nyt hänen osuutensa talosta menee myyntiin. Siinä sitten mies joko lunastaa tai pistää oman osansa myös markkinoille. Homma on taputeltu, ero saatu ja se siitä parisuhteesta. Kaikilla osapuolilla on hyvä mieli kun asia on pois päiväjärjestyksestä. Piste

    Äänestä

Naiset valittaa täällä jatkuvasti, että miksi mies ei tee sitä ja tätä. Aloittaja-akkakin voi panna eron vireille itse eikä aina odottaa valmista.

Äänestä
  • Kyllä tässäkin tapauksessa saadaan kunnon riita aikaan, kun kohtalotoverit myötäelävät Tjkp kanssa ja kertovat oman tarinan hirveästä miehestä. Vihaa saadaan aikaan yleistämällä miten miehet on yleensä, sitä sun tätä.

    Äänestä

  • toivotoivo kirjoitti:

    Kyllä tässäkin tapauksessa saadaan kunnon riita aikaan, kun kohtalotoverit myötäelävät Tjkp kanssa ja kertovat oman tarinan hirveästä miehestä. Vihaa saadaan aikaan yleistämällä miten miehet on yleensä, sitä sun tätä.

    ai, ja kuinkahan monta myötäelävää vastausta tuossa ennen sinun kommenttiasi on? tasan 1.

    Äänestä

Hae ero itse. Älä ole enää aloitekyvytön nainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tjkp kirjoitti:

Kuinka saada mies nopeuttamaan eroa...eli tilanteeni on..
Oltu avoliitossa 15vuotta, yksi alakoululainen lapsi. On pidemmän aikaa mennyt huonosti, nukuttu eri huoneissa jne.. mies ilmoitti tammikuussa että haluaa erota. Samalla sain tietää että hänellä on jo uusi naisystävä.. Lupasi ottaa pankkiin yhteyttä koska haluaa lunastaa minut yhteisestä talosta.
Nyt ihmettelen miksi ei tee asialle mitään. Olen koittanut sanoa että ottaa pian selville pankkiasiat ym..että päästäisiin molemmat jatkamaan elämää.
Onko teillä ideoita millä saisin hoputettua tilannetta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu