Mulla on ongelma. En tiedä miten pukeutuisin työhaastateluun. Olen mieshenkilö kolmissakymmenissä ja hakemassa insinööritehtäviä.
Tähän asti olen ollut rennosti villapaitalinjalla näin talvisin, mutta parantaisikohan puku tai kauluspaita ja kravatti työnsaantimahdollisuuksia.
Tänään minulla on tosin jo yksi haastattelu, mutta en taida vaatekaappia siihen ehtiä uusia, mutta tulevia työhaastatteluja varten olisi mukava saada vinkkejä. Miten siis pukeutua työhaastatteluun?
Miten pukeudutaan työhaastateluun?
9
3757
Vastaukset
- tryy
Vakoile mitä muilla on töpaikassa päällä. Jos ei onnistu, niin minusta siistit (suorat) housut (ei farkut, paitsi jos kyseessä on nuorekas ja trendikäs paikka)ja esim. yksivärinen (ei siis mikään kirjava ruutupaita) kauluspaita on ok. Tietenkin, jos työnkuvaan kuuluu edustamista yms. niin puku haastattelussa on varmaan ehdoton.
- paras
Puku on varmaan tapauksessasi paras vaihtoehto.
Pakko kertoa juttu haastatteluun pukeutumisesta. Kerran entisessä duunipaikassani iso pomo ei päässyt haastattelemaan uutta työntekijää. Tämä kysyi sitten pikkupomolta, joka haastattelun suoritti, että oliko sillä farkut. Ei kysynyt muuta. Työssä käytettiin uniformua.
- tietäjä auttaa
-suorat housut ja paita.
-pikkutakkikin on ihan ok. Insinööri ei kumminkaan ole ihan duunarityötä!
-kynnet leikattu ja kynnenaluset putsattu!
-hiukset siistit ja leikatut
-parta ajettu
-
Siisti ulkonäkö ja itsevarmuus riittää :-)
tsemppiä!- jeppe
"pikkutakkikin on ihan ok. Insinööri ei kumminkaan ole ihan duunarityötä!"
Riippuu kyllä hyvin pitkälti yrityksen toimialasta. Tekniikan alalla on ainakin inssit ihan college-farkku linjalla hyvin pitkälti. Ja esim. huoltoinsinööri todellakin pukee haalarit päälleen, jos ei halua sotkea kravattiansa vaseliiniin tms. aineisiin.
Että eiköhän tuo pikkutakkilinja ole lähinnä talous- ja IT-puolen hemmoille. Sitäpaitsi, ketä tekniikan alan miestä edes kiinnostaa ylipäätään toisten vaatteet? Ainoastaan liian poikkeava/räikeä pukeutuminen kiinnittää huomiota. Minä olen kyllä nähnyt inssejä niin kauheissa rytkyissä töissä että älä huolehdi.
Yleisohjeena: siistit ja puhtaat vaatteet. Ei halpahallin ruutupaitaa, ei lenkkitossuja, pikkutakki ok, solmio voi olla jo vähän liikaa. Lävistykset naamassa voivat shokeerata monesti kovin konservatiivisia kollegoja. Parta siististi rajattu jos on, amisviikset ei herätä luottamusta.
- tai kalukukkaroa
tulee ainakin hauskempi haastattelu
- Jiipee
Itse ainakin olen pistänyt ihan siistit housut (ei farkut) ja siistin kauluspaidan. Insinöörinhommia (aloittelevan tosin) olen hakenut. Onko ollut pahakin virhe?
Tuskin olen kuitenkaan yhtään työpaikkaa menettänyt pukeutumisen takia. Yhdelläkään työpaikalla en ole nähnyt perusinssitasoisten henkilöiden eli suunnittelijoiden, asiantuntijoiden, työnjohtajien yms. pikkupomojen hiihtävän puku päällä itse töissä. Pikemminkin farkkulinjalla. Enkä kyllä mihinkään pukupellejen työpaikkaan haluaisikaan..... - yrityksestä
Niinkuin edellä mainittiin, itsestään selvyyksiä on siistitty olemus, parta, tukka, puhtaat vaatteet.
Insinööreilläkin on monenlaisia pestejä. Jos olet hakemassa myyntityötä tai vast missä olet asiakkaiden kanssa fyysisesti päivittäin tekemisissä, puku on haastatteluunkin paras vaihtoehto.
Jos vastaavasti haet vaikkapa suunnittelutyötä, voi siisti kaulus/villapaita olla huomattavasti lähempänä normaalia "työasuasi" ja työpaikan mentaliteettia.
Farkkuja en silti suosittele. Siistit kangashousut tosin käyvät mainiosti suorien housujen sijaan.
tsemppiä duuninhakuun. - Anonyymi
Oikeanlainen pukeutuminen riippuu täysin paikasta ja alasta. Kaupan alalla riittää perus asiallinen pukeutuminen eli siistit ja puhtaat vaatteet päällä. Jos otetaan ääripäät esimerkiksi, niin varmaan raksalle riittää jotenkin puhtaat työvaatteet ja sitten erittäin korkeasti koulutetut (juristit, lääkärit) pukevat yleensä puvun tai muuta hienompaa päällensä haastatteluun.
Netistä löytää hyvin lisäinfoa ja mielipiteitä:
https://duunitori.fi/tyoelama/miten-pukeudun-tyohaastatteluun
https://www.ukkowork.fi/tyohaastattelu-edessa-miten-kannattaa-pukeutua/
Tuossa on pari hyvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3811709Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334649Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2512817Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1442574- 1071643
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo14104140 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.207822- 82820
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv60728- 10718