Miten pukeudutaan työhaastateluun?

tiedoton_e-suomi

Mulla on ongelma. En tiedä miten pukeutuisin työhaastateluun. Olen mieshenkilö kolmissakymmenissä ja hakemassa insinööritehtäviä.

Tähän asti olen ollut rennosti villapaitalinjalla näin talvisin, mutta parantaisikohan puku tai kauluspaita ja kravatti työnsaantimahdollisuuksia.

Tänään minulla on tosin jo yksi haastattelu, mutta en taida vaatekaappia siihen ehtiä uusia, mutta tulevia työhaastatteluja varten olisi mukava saada vinkkejä. Miten siis pukeutua työhaastatteluun?

9

3778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tryy

      Vakoile mitä muilla on töpaikassa päällä. Jos ei onnistu, niin minusta siistit (suorat) housut (ei farkut, paitsi jos kyseessä on nuorekas ja trendikäs paikka)ja esim. yksivärinen (ei siis mikään kirjava ruutupaita) kauluspaita on ok. Tietenkin, jos työnkuvaan kuuluu edustamista yms. niin puku haastattelussa on varmaan ehdoton.

      • paras

        Puku on varmaan tapauksessasi paras vaihtoehto.

        Pakko kertoa juttu haastatteluun pukeutumisesta. Kerran entisessä duunipaikassani iso pomo ei päässyt haastattelemaan uutta työntekijää. Tämä kysyi sitten pikkupomolta, joka haastattelun suoritti, että oliko sillä farkut. Ei kysynyt muuta. Työssä käytettiin uniformua.


    • tietäjä auttaa

      -suorat housut ja paita.
      -pikkutakkikin on ihan ok. Insinööri ei kumminkaan ole ihan duunarityötä!
      -kynnet leikattu ja kynnenaluset putsattu!
      -hiukset siistit ja leikatut
      -parta ajettu
      -
      Siisti ulkonäkö ja itsevarmuus riittää :-)
      tsemppiä!

      • jeppe

        "pikkutakkikin on ihan ok. Insinööri ei kumminkaan ole ihan duunarityötä!"

        Riippuu kyllä hyvin pitkälti yrityksen toimialasta. Tekniikan alalla on ainakin inssit ihan college-farkku linjalla hyvin pitkälti. Ja esim. huoltoinsinööri todellakin pukee haalarit päälleen, jos ei halua sotkea kravattiansa vaseliiniin tms. aineisiin.

        Että eiköhän tuo pikkutakkilinja ole lähinnä talous- ja IT-puolen hemmoille. Sitäpaitsi, ketä tekniikan alan miestä edes kiinnostaa ylipäätään toisten vaatteet? Ainoastaan liian poikkeava/räikeä pukeutuminen kiinnittää huomiota. Minä olen kyllä nähnyt inssejä niin kauheissa rytkyissä töissä että älä huolehdi.

        Yleisohjeena: siistit ja puhtaat vaatteet. Ei halpahallin ruutupaitaa, ei lenkkitossuja, pikkutakki ok, solmio voi olla jo vähän liikaa. Lävistykset naamassa voivat shokeerata monesti kovin konservatiivisia kollegoja. Parta siististi rajattu jos on, amisviikset ei herätä luottamusta.


    • tai kalukukkaroa

      tulee ainakin hauskempi haastattelu

      • Jos ei ole kovin tärkeä paikka, niin pienet kunniamerkit riittävät, muuten suuret.


    • Jiipee

      Itse ainakin olen pistänyt ihan siistit housut (ei farkut) ja siistin kauluspaidan. Insinöörinhommia (aloittelevan tosin) olen hakenut. Onko ollut pahakin virhe?

      Tuskin olen kuitenkaan yhtään työpaikkaa menettänyt pukeutumisen takia. Yhdelläkään työpaikalla en ole nähnyt perusinssitasoisten henkilöiden eli suunnittelijoiden, asiantuntijoiden, työnjohtajien yms. pikkupomojen hiihtävän puku päällä itse töissä. Pikemminkin farkkulinjalla. Enkä kyllä mihinkään pukupellejen työpaikkaan haluaisikaan.....

    • yrityksestä

      Niinkuin edellä mainittiin, itsestään selvyyksiä on siistitty olemus, parta, tukka, puhtaat vaatteet.

      Insinööreilläkin on monenlaisia pestejä. Jos olet hakemassa myyntityötä tai vast missä olet asiakkaiden kanssa fyysisesti päivittäin tekemisissä, puku on haastatteluunkin paras vaihtoehto.

      Jos vastaavasti haet vaikkapa suunnittelutyötä, voi siisti kaulus/villapaita olla huomattavasti lähempänä normaalia "työasuasi" ja työpaikan mentaliteettia.

      Farkkuja en silti suosittele. Siistit kangashousut tosin käyvät mainiosti suorien housujen sijaan.

      tsemppiä duuninhakuun.

    • Anonyymi

      Oikeanlainen pukeutuminen riippuu täysin paikasta ja alasta. Kaupan alalla riittää perus asiallinen pukeutuminen eli siistit ja puhtaat vaatteet päällä. Jos otetaan ääripäät esimerkiksi, niin varmaan raksalle riittää jotenkin puhtaat työvaatteet ja sitten erittäin korkeasti koulutetut (juristit, lääkärit) pukevat yleensä puvun tai muuta hienompaa päällensä haastatteluun.



      Netistä löytää hyvin lisäinfoa ja mielipiteitä:

      https://duunitori.fi/tyoelama/miten-pukeudun-tyohaastatteluun

      https://www.ukkowork.fi/tyohaastattelu-edessa-miten-kannattaa-pukeutua/



      Tuossa on pari hyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe