Eräässä toisessa keskustelussa tuli esille eläin nimeltä marmorirapu.
Marmorirapu on kymmenjalkaisiin äyriäisiin kuuluvan Procambarus fallax -lajin muunnos, jonka kromosomisto on mutaation takia muuttunut kolminkertaiseksi (kun se alkupeärisellä Procambarus fallax'illa on normaalisti kaksinkertainen). Tämä mutaatio on antanut ravulle kyvyn lisääntyä partenogeneettisesti ja luontoon päässeet marmoriravut (yksi karuun päässyt riittää) lisääntyvät äärimmäisen nopeasti, koska kaikki kannan jäsenet ovat naaraita jotka pystyvät tuottamaan partenogeneettisesti klooneja itsestään. Laji leviää ylivoimaisen tehokkaan lisääntymistapansa ansiosta hyvin erilaisissa ympäristöissä aina Madagaskarilta Ruotsiin.
Kreationisteille vaikea kysymys: onko marmorilavun luonut mutaatio hyödyllinen vai haitallinen? Kysymys on vaikea koska siihen on kreationismin kannalta kaksi väärää vastausvaihtoehtoa.
Jos mutaatio on kreationistin mielestä hyödyllinen niin silloinhan jopa äärimmäisen hyödyllisiä mutaatioita siis tapahtuu. Toinen ongelma on se, että jos partenogeneettinen lisääntyminen on parempi tapa kuin Procambarus fallax -lajin alkuperäinen suvullinen lisääntyminen, niin onko ravut (kuten jokirapu, täplärapu jne) suunniteltu tyhmästi kun niillä on tehoton lisääntymistapa.
Jos taas mutaatio on kreationistin mielestä haitallinen, niin silloinhan suvullinen lisääntyminen (ja sen ansiosta tapahtuva geenien jatkuva uudelleenkombinointi) on hyödyllistä ja uskonsa puolustamiseksi kreatinistin pitäisi keksiä suvullisesta lisääntymisestä joku muu hyöty kuin populaation nopeampi sopeutuminen (eli evoluutio) ja hyödyllisten mutaatioiden rikastuminen populaatiossa. Jos kaikki mutaatiot ovat haitallisia, niin nehän eivät uudeleen yhdistelemällä parane.
Kummalla tavalla marmorirapu mielestänne kumoaa älykkään suunnittelun?
Hyödyllinen vai haitallinen mutaatio?
4
196
Vastaukset
- Pahapaikka
Nyt pistit vaikean. Tässä valmiit vastaukset:
JC: Lisääntyminen ilman koiraan luovuttamia siittiöitä on Jumalan tahdon vastaista. Pieni ihminen ei voi tietää miksi suvullinen lisääntyminen on niin yleistä, mutta minä ja Jumala (tässä järjestyksessä) ollaan sitä mieltä että se on hyvä.
Mark5: Jos Jumala ei olisi luonut kaikkea niin ei olisi minkäänlaisia rapuja eikä marmoria.
Jyrki: Hehehehhehe. Missä on ne miljoonat apinaihmisheimot? Tyhmä. Hehehehe. Minä olen käynyt coralli riutoilla sukeltelemassa kulta kaloja katsomassa ja sielä olen nähnyt marmori rapujakin. Ei niistä ole mitään ongelmaa.
RaamattuOnTotuus: partenogeneesi siis syntyy kun histamiinien metylisaatio ja epigenetiikka. Kaikki DNA:n muutokset on rappiota eikä DNA vaikuta mitenkään marmoriravun ominaisuuksiin. Epigenetiikka ja Jeesus. Muuta ei tarvita.- Jyripeukuttaa
Siinäpä oli palstan ylivoimaisen tyhmälistön vastaukset tiivistettyinä. On ne vitsin tyhmiä. Hehe!
Voihan joku alkaa kitistä, ettei kyseisessä tapauksessa ole mutaatio ensinkään, vaan kyseessä on kromosomiston moninkertaistuminen!
Tämä on tietenkin vain sanahelinää, ja riippuu vain siitä kuinka (perinnöllinen) mutaatio määritellään.Keskeinen kysymys (jonka vastaamista krtut näyttävät visusti varovan) on se, että miksi partenogeneesi ei olisi tehokkaampi ja parempi lisääntymistapa kuin suvullinen lisääntyminen ja mikä tekee suvullisesta lisääntymisestä ylivoimaisesti yleisimmän lisääntymistavan.
Yleensähän ravuilla (jokirapu, täplärapu, kapeasaksirapu, ...) koiraat eivät osallistu jälkeläistensä elämään siittiöiden luovuttamisen jälkeen kuin korkeintaan syömällä niistä jonkun silloin tällöin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.142073Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161861609Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1711519Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1001372Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381208Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas141969- 84968
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu49962Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.141858Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13847