Taas pelkkää propagandaa :

https://www.hs.fi/talous/art-2000005634186.html

Veikkaan, ettei yksikään kokoaikainen vakituinen työsuhde jää täyttämättä oli ala mikä vaan!
9268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vasta aktiivimalli 3 auttaa firmoja kunnolla kun työttömät haetaan kotoa aseella uhaten ja kahlitaan työpaikoille. Ruoskat ja sähköpamput heiluu ja laiskat työntekijät lopetetaan.

Äänestä

työvoimapulan indikaattori on kun palkat rupeavat nousemaan kautta linjan. Sellaista en ole havainnut. Puhutaan sitten työvoimapulasta kun palkat rupeavat liukumaan ylöspäin.

Äänestä

siis voi nyt kilin vittu... vuokrafirman pomo kehtaa valittaa! vasta sitten kun esim. tämä barona suostuisi maksamaan työstä asianmukaisen palkan niin vois jotai urputtaa. en yhtään ihmettele jos nämä vuokrafirmahuijarit ei saa työntekijöitä nollasopparilla. ja suurin osa näistä vuokrapaskojen vapaista paikoista on valetyöpaikkoja! näin trumpin sanoin... miksi tämä sama vuokrafirman muija on päästetty jopa telkkariin moittimaan työttömiä kun eivät ole halukkaita nollasopimuksella alle tessin mukaisen korvauksen tekemään työtä? nämä vuokrafirmat ei arvosta työntekijää pätkän vertaa vaan jos kysyt puuttuvien lisien perään niin potkivat tylysti pihalle

Äänestä

'Hehän' suunnittelevat tuosta työtori-systeemistä salailevaa, ei-avointa. Jos pyrittäisiin edes vähimmässä määrin rehelliseen toiminbtaan, pitäisi olla mahdollista kenen tahansa selata ja listata kaikki ohjelmassa avoinna olevat työpaikat kaikkine tietoineen. Nythän he suunnittelevat, että kukin työnhakija saisi vain 'omia taitojaan vastaavien' työpaikkojen listan, ja senkin vasta kirjauduttuaan sisään. Se ei riitä!

Olisi hyvä myös koko ajan nähdä reaaliajassa, kuinka monta ihmistä on katsonut kyseistä ilmoitusta, kuinka moni on jättänyt hakemuksen, kuinka monta on kutsuttu haastatteluun, ja mitä taitoja ja kokemusta valitulla hakijalla oli.

Nythän emme tiedä, onko sinne listattu yhtään oikeaan työpaikkaa!

Äänestä
  • Kuka+työntekijän+omat+taidot+määrittää?+Onko+se+virkailija,+joka+ei+ymmärrä+eroa+kahden+alan+välillä,+koska+siinä+on+yhden+kirjaimen+heitto+tai+sanat+tarkoittavat+samaa+suomen+kielessä?+Myös+nimike+voi+olla+englanniksi+ja+sen+voi+kääntää+suomeksi+hyvinkin+virheellisesti+-+tai+sanalla+on+kaksi+merkitystä,+joista+kumpikin+edustaa+eri+alaa.+++Hyvä+sinänsä,+ettei+tule+kaikkia+paikkoja+vaivoiksi,+mutta+kyllä+silti+pitää+saada+katseltavakseen+ne+oikeat+paikat.+Tällä+hetkellä+määrittelyt+ovat+puutteellisia+eivätkä+muodosta+kunnollisia+hierarkioita,+joiden+avulla+voisi+määrittää+yleisemmän+alueen+kautta+hakuja,+jotka+täsmäävät+hyvin.+Sen+sijaan+on+valittava+monta+eri+yleistä+osa-aluetta+-+jonka+tuloksena+saa+vaivoikseen+40%+kaikista+työpaikkailmoituksista.+Esim.+matemaatikolla+ja+matemaatikolla+voi+olla+vissi+ero:+Toinen+on+lukenut+tilastotiedettä+ja+toinen+insinöörimatematiikkaa.+Yhteisiä+kursseja+voi+olla+yllättävänkin+vähän!+Ja+sama+ilmiö+on+nähtävissä+myös+eri+oppilaitosten+välillä:+Sama+tutkintonimike+ei+ole+sisällöllisesti+sama,+vaan+toisessa+voi+olla+sisällössä+komptenssia+alalle+1+ja+toisessa+alalle+2.+Toiseen+työnantaja+tulee+pettymään,+koska+sisältö+on+eri+kuin+mielikuva+siitä,+mitä+sen+piti+olla.+++Toisaalta+tasapäistämällä+on+päästy+tilanteeseen,+jossa+ihmisillä+voi+olla+sama+tutkinto,+mutta+toinen+on+hankkinut+arvosanoja+ja+toinen+todellista+tietoa:+Tästä+syystä+todistuksessa+olevilla+numeroilla+ei+ole+juuri+merkitystä+pärjäämisen+kannalta,+kun+toinen+mennyt+sieltä,+missä+aita+matalin+ja+toinen+ollut+kiinnostunut+alasta+ja+tästä+syystä+käyttänyt+aikansa+etenemiseen+ja+asioiden+sisäistämiseen+-+ei+kurssiaineiston+uudelleen+lukemiseen+ja+uudelleen+tenttimiseen.+Tarvittavan+tiedon+voi+aina+kerrata+silloin,+kun+sitä+tarvitsee.+Silloin+sen+joka+tapauksessa+sisäistää+parhaiten.+Kaikkea+tietoa+ei+joka+tapauksessa+tule+koskaan+uudestaan+vastaan!++Toisaalta+työnantaja+voi+tuijottaa+vain+yhtä+kurssia,+jonka+olet+lukenut.+Arvostaako+työnantaja+silloin+kokonaisuutta,+jonka+hallitset,+vai+joudutko+pettymään+työnantajaan?

    Äänestä

Juu,samoilla linjoilla. Tuonhan voi todeta vaikka niin,että soittaa tai meilaa firmaan jossa on ollut oletetusti vakituinen tai miksei määräaikainenkin mutta normaalilla viikko/kk työmäärällä ja väh alakohtaisella tes liksalla avoinnna ollut paikka ja kysyy, että oliko se nyt niin vaikeaa löytää työntekijää tai oliko puutetta hakijoista ;)

Äänestä

Minna Vanhala-Harmanen Barona
8*normitulot
Ansiotulo 2016: 199 156 €
Orjat tekee pilkkapalkkatyöt ja tämä kuittaa rahat välistä.

Äänestä

On se aika hurjaa kun puhutaan piilotyöpaikoista ja kohtaantaongelmasta. Kuitenkin oma kokemus on että avoimia työpaikkoja ei ole. Avoimet työpaikat pitäisi ihan ehdottomasti vaatia julkaistavaksi , jos työpaikat on piilossa niitä ei oikeasti ole.

Äänestä
  • Sama näkemys asiasta. Se on sitä perinteistä koijjaamista. Hypen ja kuplan luomista. TE toimistojen verbaalia bullshittia. Avoimien piilotyöpaikkojen määrä on todellisuudessa lähes olematonta. Lisäksi Iso osa TE-sivuilla olevista julkisista työpaikkailmoituksista on falskia. Ei niihin juuri ketään palkata. Ovat työnantajien mainoksia ei muuta. Samat huuhaa ilmoitukset pompahtavat esille määrävälein. Vuokratyönantajien mainonta TE-sivuilla on paljolti bullshittia. Hakevat väkeä keikkatyö ja nolla-työ listoillensa. Todellisten kokoaikatyöpaikkojen saanti on edelleen kiven alla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eytjeytjeytjyej kirjoitti:

https://www.hs.fi/talous/art-2000005634186.html

Veikkaan, ettei yksikään kokoaikainen vakituinen työsuhde jää täyttämättä oli ala mikä vaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu