Ongelma tilanne Au pairilla suomessa, mitä tehdä?

Zanzan

Kaverini on au pairina Suomessa ja hän vaihtoi perhettä Suomessa, koska edellinen perhe osoittautui erittäin hankalaksi, esimerkiksi teettämällä sopimuksen ulkopuolisia tehtäviä jne.

Nyt hänen vanha perhe haluaa kaverini uuden perheen osoitteen ja uhkaavat häntä(kaveriani) kuluilla jotka he ovat kirjallisesti(tekstiviestillä) ilmoittaneet tietojen luovuttamisesta maistraatin kautta. Samoin he ovat uhanneet ottaa hänen palkasta siivouskulut 25€/h verot, koska huoneesta löytyi sängyn alta vähän pölyä ja suklaakarkki joka oli paperikääreessä. Nämä he ovat ilmoittaneet tekevänsä ja laskuttavan palkasta kulut.

Mitä kaverini voi tehdä? Voiko Suomessa edes entinen työnantaja(perhe) pyytää kaverini osoitetietoja jotta he saavat selville missä perheessä kaverini työskentelee tällä hetkellä? Hänen nykyinen perhe ei halua luovuttaa osoitetietojansa ulkopuoliselle henkilölle yksityisyyteen vedoten, henk.koht TÄYSIN ymmärrettävää!!

Ehdotin Aluehallintovirastolle soittoa tai vastaavaa, ideoita tai ajatuksia?

0

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        257
        4590
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        131
        2993
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2762
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        75
        1749
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        106
        1594
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        28
        1493
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        55
        1334
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        93
        1245
      9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        208
        1116
      10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1109
      Aihe