Mitä hyvää Kemijärvellä

Junantuoma

Masentaa lukea, miten asiat on huonosti Kemijärvellä. Meillä on kaunis luonto, työpaikkoja on syntynyt ja syntyy uuden tehtaan myötä. Ihmiset on ystävällisiä junantuomallekin. On harrastusmahdollisuuksia ja kulttuuritarjontaa. Nyt toivoisinkin, että kerrottaisiin mikä täällä on hyvin. Eihän kaikki voi olla niin huonosti, kuin keskustelujen perusteella voisi olettaa.

22

3987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voikotottaollakaan

      Varmasti on korjattavaa kaikilla paikkaseuduilla, mutta olen huomannut, että kun itsellä ja perheellä menee hyvin, tuntuu, kuin koko seudulla menisi hyvin.

      Itsellä on asiat niin hyvin kuin olla voi. Lapset selviävät hyvin ja ovat ottaneet kunnon puolisoita, joten olen tuntenut saavani kaksi lasta lisää. Näillä lisälapsilla on lisäksi parempi koulutus kuin omilla lapsillani. En pane pahakseni.

      Aurinko kilpailee hyvän mieleni kanssa. Kestän mitä vain. Paha vain, tuttavani, jopa sukulaiseni tuntuvat kadehtivan tilannetta. Olen testannut monta kertaa. Heille sopisi hyvin, että olisi edes talouspulmia, juopottelua tai edes pieni pahoinpitelysyyte jollakin perheessämme, mutta kun ei niitäkään ole. Juttumme loppuvat aiheesta kovin nopeasti. Pyrkivätpä vielä sekoittamaan muuttamalla puheenaihetta.

      Hymyilen itsekseni: kateus pitää ansaita.

      • kotavaaran.rules

        Lisää hyvää näkee Kotavaaran tornista !


    • Toivomeniuskovähissä

      Tänne kylille on ilmestynyt todella paljon biosellu uskovaisten kuuluvaan lahkoon entisiä jyväjemmareita ja alkiolaisiin peruarvoihin kovasti uskovia.
      Mukana myös muutama persuista ulosviskattu mohikaani.
      Päätän raportin Kemijoen viela puhtaalta jokitörmältä tähän.

      • onnenpieru

        Heh! Pek.......nnit ja sip.......nnit ne jotenkin vain luontevasti "alkiolaisten" päihin tosiaan rantautuvat. Suorastaan vääjäämättä. Ja törröttävät niistä naamoista nyt ikävästi irvistellen vielä puhtaalla jokitörmällä. Onneksi se onkin puhtaan veden viimeinen kesä - sitten alkaa sellutehdas jollottaa yksitoikkoista asiaansa: ykköshätää. Siitäpä syntyy onnentunne jokaiselle meistä. On ihanaa katsella kuinka kököt kelluvat kilvan, levä kukkii ja kalat haukkovat henkitoreissaan. Mikä nautinto nuoleskella jäätelöä rannalla ruskeiden vaahtopäiden äärellä, se vasta elämää, mitäpä se haittaa jos haisee vähän sellu siellä ja täällä.


      • isokylän.poppoo

        Varella virran...Viekää se paskaputki luuksinsalmen ohi muutoin valitusruletti pitkittää tehtaan tuloa hamaan tulevaisuuteen ? Eikö kannattaisi tosiasiatkin huomioida tehdaskiimassa ?


    • eiuskossa

      Ei kyllä kannattaisi puhua tehtaan myötä tulevista työpaikoista, kun tehtaan tulokin on kovin epävarmaa.

    • Gthjkkkk

      Olkaa iloisia että pääsitte eroon niistä kurkunleikkaaja turisteista.
      Joita osa kemijärveläisistä toivo kovasti.

      • omatrahat

        Se vituttaa vieläkin ja niin kauan kun loputkin loikkarit häipyy.


    • Eimitäänhyvääkansalle

      Hallituksen loppukiri alkanut.
      Lisää aktiivimallia työttömille ja tue pois.
      Onneksi tämä on soinilaisten loppu.
      Mokomat mulukut lierot.

      • sinervi

        Ne pitää laittaa samaan nippuun "syöpäläisten" kanssa.


    • vainlaiskatvalittaa

      Tuo oli vallan erinomainen päätös, että pikkufirmat uskaltaa työllistää, kun turjakkeista pääsee myös eroon, mikäli hommat kusee kintuille. Hyvä työntekijä taas on palkkansa ansainnut, joten hänen ei tarvitse olla huolissaan.
      Aktiivimalli on myös hyvä asia, meillä olikin ennen sitä aivan uniikki työttömyysturva, ei sellaista saavutettua etua muualla tunnettu. Kaikissa muissa länsimaissa on jonkinlainen aktiivimalli ollut käytössä aina, joten oli jo meilläkin aika siirtyä piiskan käyttöön, kun muu ei vätyksiin tehoa.
      Totta mallissa löytyy vielä hiomista, mutta hyvä alku kuitenkin.

      Työtä vieroksuvat laiskat nyt aina vikisee kaikesta, muut ovat uudistuksiin tyytyväisiä.

      • sipiläonmulkku

        Paskapuhetta! Hyvätkin työntekijät laitetaan Sipilän mallissa kilometritehtaalle jos yrityksen tulos on huono. Päätösvalta on pääomalla ja työntekijän turva on olematon ahkeruudesta huolimatta. Yrityksen tulos riippuu myös kysynnästä, ei vain työntekijöiden tekemän työn laadusta. Sipilä on diktaattori-mulkvisti ja kepulaiset pohjasakkaa, demokratia heille tuntematon käsite.


      • laskatvaaninisee
        sipiläonmulkku kirjoitti:

        Paskapuhetta! Hyvätkin työntekijät laitetaan Sipilän mallissa kilometritehtaalle jos yrityksen tulos on huono. Päätösvalta on pääomalla ja työntekijän turva on olematon ahkeruudesta huolimatta. Yrityksen tulos riippuu myös kysynnästä, ei vain työntekijöiden tekemän työn laadusta. Sipilä on diktaattori-mulkvisti ja kepulaiset pohjasakkaa, demokratia heille tuntematon käsite.

        Totta helkkarissa pihalle jos ei ole töitä tarjolla, se on hyvä yrityksen ja myös työntekijöiden kannalta. Matalasuhdanteessa pannaan turha porukka pihalle ja sitten otetaan hyvät takasin, kun alkaa taas tuotteet käydä kaupaksi.
        Se on täysin normaalia, mitä ihmeen valittamista siinä muka on ?


      • silava

        Laiskatvaaninisee, joka ketjussa puheesi tunnistaa yksitotisesta nuivan nihkeästä lemaskasta, kuin sata vuotta vanha silavalippo lörpöttelisi yhtä ja samaa.


    • Salved

      Kyllä meikä mannea nimpal vituttaa kun kepulisti on äänestänyt kepua ja sit kylällä esiinnytään suurta työasioiden asiantuntijaa niinks toi vainlaskatvalittaa.
      Ei ole tainnu rukkaset kulua töissä muutakun paskaa puhuessa.
      Tämä hallitus on juuri teikäläisille sopuva mutta ei edistä työssä jaksamista lain.
      Viimeiset mehut pois ja kenkää on haölituksen agenda.

    • sarjapanokone

      Kemijärvellä parasta on ulkoapäin tulleet asiat, kuten kauniit ja pantavat naisturistit.

      • naimaantännetulevat

        Niitähän Kemijärvellä riittää joka paikkaan, muuta odota kuin että joku panisi.


      • juustosalöytyy
        naimaantännetulevat kirjoitti:

        Niitähän Kemijärvellä riittää joka paikkaan, muuta odota kuin että joku panisi.

        Ei niille juustoiivarit kelepaa :D


    • Kiitti_vaan

      Soi kunniaksi luojan!

    • Mielenrauhaa3

      Pidä taukoa Suomi 24 Kemijärvi!

      • menesuomulle

        Sinähän voit itse pitää taukoa!Mene vaikka Suomulle laskemaan ufoja!


    • MCboyrules

      Ruori on upotettu kauan sitten ja ankkuri ripustettu kaulaan. Rahojen tuhlausta älyttömyyksiin, kyykytystä. Löysää, löysää. Kuin ryhmä pystyyn ripuloituja lapamatoja ohjaisi silmättömiä olmeja matolta lattianrakoon.

      Isänmaantoivottomat, visiottomat ja uudistuskyvyttömät. Omaan pussiin rahojen kähmijät, vallanhimoiset pelurit. Pelkät järjestelijät. Byrokraatit. Luokaa jotakin omaa ja uutta. Älkää piileskelkö pöytien alla pullaa syömässä. Tekopyhien kulissienne takana kuiskimassa ja rahoista sopimassa.

      Kannustakaa muita ja voittakaa luottamus. Antakaa tunnustusta kun on sen paikka, ei siksi että kyseessä on hyväveli. Unohtakaa typerät sukujuurenne ja tyhjät statuksenne. Ne eivät seuraa teitä hautaan. Pankaa asiat itsenne edelle. Polttakaa jäsenkirjanne. Tuntekaa edes kerran elämässänne intohimoa siihen, mitä teette. Tehkää täysillä. Innostukaa ja innostakaa. Pankaa peliin kaikkenne. Olkaa ihmisiä, leikkikää, unohtakaa ketä olette. Olkaa vilpittömiä ja aitoja. Rakentakaa me-henkeä, purkakaa moninkertaiset typerät hierarkianne ja klikkinne. Lakatkaa tappamasta niitä, joilla on intohimoa ja visio, niin saavutatte itse jonakin päivänä jotakin enemmän. Olisitte lapsillenne esimerkkinä, jonain päivänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1039
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe