Mitä luulette, että meneekö laki ehdotus läpi?
Ymmärrän laki ehdotuksen idean sen suhteen, että työllistämiskynnystä madalletaan, mutta uskon että tulemme kuulemaan kokemuksia ihmisistä, jotka ovat 29 vuotiaaksi asti määräaikaisissa töissä ja 30 vuotis lahjoiksi saa kegän kuvan takapuoleen viimeisen määräaikaisuuden päätyttyä.
Itse lähdin vuosi sitten korkeakouluun opiskelemaan ja valmistun 31 vuotiaana koulusta. Joten uskon, että minua ei ikäni puolesta enää palkattaisi määräaikaiseen työsuhteeseen, koska sen jatkamiseen tarvittaisiin tällöin peruste. Eli ikä tällaisessakin tilanteessa tulisi esteeksi. Ei saa olla liian vanha tai nuori.
Alle 30 vuotiaiden määräaikaisuuden jatkaminen?
1
678
Vastaukset
- väärä_ongelma
Omalta kohdalta todettuna: Määräaikaisuus muodostuu aina lopulta työllistymisen esteeksi. Joko työnantaja ei jatka sopimusta tai määräaikainen vaihtaa paikkaa. Tällöin molemmat osapuolet kokevat tappion, koska toisaalta työnantaja menettää tehtävässä tarvittavan ammattitaidon ja toisaalta työntekijä joutuu tekemään ylimääräistä harjaantuakseen ehkä uuden tehtävän vaatimuksiin. Määräaikaisuudet ovat työelämän syöpä. Niillä on ollut käyttöä aiemmin, kun on ollut vakituista henkilökuntaa, joka tarvitsee tuurausta, mutta nykyään on niin paljon työttömiä tarjolla kaikkiin tehtäviin, että oikea ratkaisu olisi lyhentää kylmästi työaikaa kaikilta työssä olevilta jopa 20%. Tällöin työttömät saataisiin mahtumaan takaisin työelämään. Pitäisikö seuraavaksi kokeilla 4-päiväistä työviikkoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 362415
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle472116- 442108
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3271890- 1261561
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161445Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71318Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101167- 411075
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661046