Ohjelmassa esiintyvien yritysten tuotteita ainakin meidän perhe välttää. katso ohjelma loppuun saakka: Katso YLE areenassa: https://areena.yle.fi/1-4303240
Älä usko ihmedietteihin ja pusseihin
14
504
Vastaukset
- veijo3698763
Ravintosuositusten rasvapelolle ei löydy tieteellistä perustetta.
dr Zoë Harcombe:
http://www.zoeharcombe.com/about-2/
Rasvanpelkoisille ravintosuosituksille ei lötynyt tieteellistä perustetta 40 vuotta sitten-eikä löydy tänäkään päivänä. Ei ole olemassa ensimmäistäkään korkealuokkaista tutkimusta joka vahvistaisi ravintosuositusten luonnollisen rasvan pelon.
On korkea aika kyseenalaistaa se mitä luulemme tänä päivänä tietävämme rasvasta ja erikoisesti tyydyttyneestä rasvasta.
http://bjsm.bmj.com/content/51/10/769
lähde
https://www.dietdoctor.com/se/kostraden-for-fett-har-ingen-vetenskaplig-grund - Liikkuvalihavainen
En kumpaakaan kommenttiin ota kantaa, mutta minusta ainoa tapa terveelliseen painonhallintaan, on syödä monipuolisesti ihan oikeaa ravintopitoista ruokaa. Kun vielä osaa syödä niin, että elimistö pysyy hiukan yllätettynä eli ei syö päivästä toiseen samalla tapaa, samaa ruokaa - tulos on huikaiseva. Paino putoaa helposti 600 grammaa päivässä!
Dieettiruuat eivät ole sisällöltään sellaista, jonka elimistö voisi tunnistaa ravinnoksi. Tuollainen "obesogeenejä" sisältävä kemikaalipussijauhe tappaa aineenvaihdunnan ja sen seurauksena on lihominen. Kun syö lihaa, kalaa, kasviksia, hedelmiä, joskus viljaa, joskus hyviä rasvoja eli ihan normi safkaa, joissa on paljon ravintoaineita, elimistö joutuu käyttämään huimasti energiaa uuttaessaan nuo ravintoaineet hyödykseen. Höttöruokaa syödessä, kroppa ei tee mitään. Kitudieetillä, kroppa tottuu, ettei ruokaa tule ja alkaa pistää kaiken jemmaan rasvaksi, mitä saa. - veijo07608763
Liikkuvalihavainen
Aivopesu on mahtava menetelmä ja sitähän THL on harrastanut jo vuosikymmeniä ja monet ovat oppineet uskomaan laitoksen luuloihin. - 12qwas
Liikkuvalihavainen,
paino EI todellakaan putoa helposti 600g päivässä.
Oikeampi luku voisi olla 60g päivässä. - fuulAA
Nämä pussikuurilaiset toisessa ketjussa ovat noloja. Ihan siksi kun uskovat että voi,voi, miten ihanaa olen laihtunut 600g tai muuta soopaa. Totta kai sillä saa jonkin verran pois mutta uskallan väittää, että se on vain nestettä. On valitettavaa että löytyy näinkin putkiaivoisia ihmisiä jolle kaikki fuula menee läpi. Veikkaan että jos heille ehdottaisi, että seisokaa mattotangolla 2 tuntia päivässä niin laihdutte:)
- hpv27
Pussikuurilla saadaan noin 600 kcal päivässä ja kun energiankulutus on minulla 2500 kcal päivässä niin miinusta tulee 1900 kcal. Nutrausta on myös tutkittu kattavasti. Viimeisin tutkimus tehtiin Skotlannissa. Siinä ihmiset laihtuivat jopa 15 kg puolessa vuodessa eikä tuo kaikki ollut nestettä eikä lihasta. Tutkimus toteutettiin kakkostyypin diabeetikoilla ja yli 15 kg laihduttaneista 90% pääsi eroon lääkkeistä.
Voisitko kertoa mikä ihmistä laihduttaa jollei energian saannin vähyys verrattuna kulutukseen? - veijo8768764
hpv27 kirjoitti:
Pussikuurilla saadaan noin 600 kcal päivässä ja kun energiankulutus on minulla 2500 kcal päivässä niin miinusta tulee 1900 kcal. Nutrausta on myös tutkittu kattavasti. Viimeisin tutkimus tehtiin Skotlannissa. Siinä ihmiset laihtuivat jopa 15 kg puolessa vuodessa eikä tuo kaikki ollut nestettä eikä lihasta. Tutkimus toteutettiin kakkostyypin diabeetikoilla ja yli 15 kg laihduttaneista 90% pääsi eroon lääkkeistä.
Voisitko kertoa mikä ihmistä laihduttaa jollei energian saannin vähyys verrattuna kulutukseen?hpv27
"Pussikuurilla saadaan noin 600 kcal päivässä ja kun energiankulutus on minulla 2500 kcal päivässä niin miinusta tulee 1900 kcal."
Ja metabolismi täysin sekaisin (katso kuinka on käynyt Suurin pudottaja pelleille.
Lopeta nyt hyvä ihminen satujesi kertominen täällä.
Eikö riitä että olet pilannut oman hoitosi luuloillasi???
- ÖhKöh
Taas mainostetaan tosi kallista purua purkeissa!
Ihmiset niin rakastavat nutraamista, joten uusia merkkejä
mahtuu markkinoille!- hpv27
Nutraaminen maksaa 100 € kuukaudessa eli syötkö reilusti alle satasella kuussa?
- veijo38736
hpv27
eli syökää paskaa-miljardit kärpäset eivät voi olla vaarassa.
Nutraaminen ei ole ikinä toiminut pitkällä tähtäimellä - eikä tule toimimaan. - Enelläepäonnistunut
Olen kaksi kertaa elämäni aikana pudottanut pussikeitoilla (800 kcal per päivä) 40-50 kg. Useiden epäonnistuneiden laihdutusyritysten (painonvartijat mp5, kaalikeitto, yms dietit) luulin löytäneeni ene-dietistä (Nutrilett) painonpudotuksen graalin maljan. Paino kyllä putosi, mutta tuli isojen korkojen kera takaisin. Jälkimmäisellä pussikeittokuurilla aloin saada sydänoireita joiden syyksi selvisi alentunut kaliumin taso. Lääkäri määräsi dietin välittömästi lopetettavaksi.
Ene-dieteissä on useita ongelmia.
Ne eivät opeta oikeaa syömisen tapaa. Dietin päätyttyä palaa takaisin siihen ruokavalioon, joka oli ennen kuurin aloitusta.
Ene vie kehon nälkiintymistilaan, joka väistämättä johtaa jossakin vaiheessa ahmintaan.
Ene-dietti muuttaa kehon nälkähormoneja jopa vuodeksi, jolloin riski saada kilot takaisin on suuri.
https://edition.cnn.com/2011/10/26/health/post-diet-weight-regain/index.html
https://www.nhs.uk/news/2012/04april/Pages/vlcd-weight-loss-diets-hormone-regain.aspx- V-M.I
Etkö tajua, että vika on sinussa? Ei se dieettien vika ole, jos sinä et mitään opi.
Kaksi kertaa sössinyt ihmisenkokoisen laihdutuksen! Ja se on dieettien vika?
Mikä on tilanteesi nyt? Oletko reilusti ylipainoinen ja valitat, kuinka huonoja dieetit ovat?
Oletko varma, ettei sydänoireesi johtuneet tuosta järkyttävästä ylipainosta?
- M-M
Kesä-syyskausi on parasta aikaa ladata keho uuden sadon ravintoaineilla.
Parasta aikaa myös liikkua ja ulkoilla.
Mutta moni tuhlaa tämän ajan kemiallisten jauhojen ja pussien nauttimiseen sivuvaikutuksin, vaikka kokevat, että viikkojen pudotetut kilot tulevat takaisin.
Joillakin muutamassa päivässä! Tämä jatkuu vuodesta toiseen.
On kuulema halpa ja nopea, vaivaton tapa piinata itseään!
Itse en heittäisi sitä rahamäärää kemialliseen humpuukkiin, vaan ostan halpaa vihannesta, hedelmää, käsittelemätöntä ravintoa.
Jotkut lääkärit tietysti hyötyvät ja rikastuvat, mutta toiset varoittavat pusseista.
Kukin valitsee mieleisensä tavan puduttaa painoaan.
Itselleni riittää -3kg-4kg kuukaudessa. Iho ehtii kivasti kutistumaan ilman ryppyjä.
Perusravintnon saanti päivittäin täyttyy ja voi aina hyvin.
Jaksaa liikkuakin näin kesäaikaan ja lihakset vahvistuvat.
Tosin en tunne paniikkia ylipainosta. Olen käsitellyt liikakilot normaalin sisällä.
Talvella istutut liialliset kg:t karisevat parissa kuukaudessa.- V-M.I
Sinä et sitä läskiahterias saa irti tietokonetuolista oli kesä tahi talvi.
Ei kaikki nutraamalla laihtuneet liho takaisin.
Piinaa sinä ihan vapaasti itseäsi porkkanoilla vaikka satokaudesta toiseen. Työnnä osa sinne, minne aurinko ei paista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562891
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541739Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461704Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1521506- 741452
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3301346The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut191223Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m731119- 1581052
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251005