Miten miehet suhtautuisitte jos...

saisitte kuulla että nykyisellä tyttöystävällänne on joidenkin ihmisten silmissä h*oran maine?

Kuvitellaan tilanne näin, että olisitte seurustelleet 6kk-1v tai pidempäänkin ja hyvin onnellisia olisitte, ainut huono puoli naisessasi olisi tempperamenttisyys ja mielialojen ailahtelu välillä, jotka kuitenkin nainen hyvittäisi aina hyvillä luonteenpiirteillään eli sillä että on hellä, hoivaaja, suojeleva, aika avoin ja ymmärtäväinen, romanttinen... Nainen olisi antanut myös neitsyytensä sinulle ja selittäisi asian niin että oli edelleen aikuisena neitsyt sen takia ettei vaan ollut löytänyt miestä kenen kanssa haluaisi ekan kertansa tehdä.

On kertonut myös kuitenkin suoraan että hänellä on ollut useampia lyhyitä parisuhteita ja rankka menneisyys, on joutunut kokemaan kiusaamista ja laittanut välit poikki vanhempiin äidin mielenterveysongelmien ja isän alkoholismin takia.

Kävisi myös ilmi että nainen on valehdellut sulle mistä on kotoisin, tämä vaan sen takia että pelkäisi menneisyytensä paljastuvan ja se on niin arka paikka hänelle.

Nainen myös rehellisesti myöntäisi jäädessään kiinni että hän on seurustellut useamman pojan kanssa, ihastunut varattuun, puhunut muista pahaa ja levitellyt salaisuuksia teininä. Siksi hän on ja tulee varmasti aina olemaan niin vihattu ihminen muiden silmissä, mutta tälläisiä piirteitä et kuitenkaan olisi nähnyt naisesta teidän seurustelun aikana koska hän on ottanut virheistä opikseen ja muuttanut tapansa.

Naisen kiusaajat myös haukkuisivat ehkä tyttöystäväsi tapaa nauraa. Toivon että sinä poikaystävänäni rakastaisit persoonallista nauruani ja tajuaisit viimestään tuossa vaiheessa että missä mennään ja kenen käytös täällä on törkeetä vielä aikuisenakin. Vaatiiko se mieheltä myös enemmän itseluottamusta olla naisen kanssa jolla on/on ollut huono maine? voisiko tämä olla syy siihen miksi minut on tähän asti hylätty, ihmiset vaan pelkää menettävänsä oman maineensa olemalla mun seurassa... Mutta eikö kukaan ajattele miten paljon minuun sattuu tuollanen?
24532
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Antaisin menneen olla mennyttä. Hengaisin aikuisten kanssa, jotka ei välitä siitä mitä joku on teininä tehnyt. Jos kiusaaminen jne näkyis vielä arjessa, vaihtaisin yhdessä paikkakuntaa jonnekin, missä voi luoda uudet piirit joissa ei tarvii vanhoita jutuista välittää.

Naisista puhutaan myös kaikkea paskaa jo siitä, että ei ole "kiltti tyttö" eli mukaudu toisten tarpeisiin - tai ei suostu seksiin jne. Että toisten puheet ottaisin "suolan kanssa".

2Äänestä

Aia semmonen maine? No tietysti sillä tavon että kuin olisi sulka lakissa, nyt on sitte semmonen mimmi jolla on expaa... eikä neitsyt... oo lala! ^^

Äänestä

On hyvä että nainen on kokenut ja tietää /ymmärtää touhun . Maine yleisesti rakentuu suissa jotka olettavat ja lisäävät puolet . Onhan maine miesten syytä .

1Äänestä

Tuota, miten voi neitsyellä olla huoran maine? Ei mitenkään, paitsi tietysti jollain keskenkasvuisilla teineillä. Kasvahan aikuiseksi, ei ketään kiinnosta tuollaiset "maineet".

1Äänestä

Ei se kuulu miehille monenko kanssa nainen on pannut.

1Äänestä
  • Ei ollut kyse edes panemisesta. Kun oli neitsyt alkaessaan seurustella nykyisen kanssa. Ainoastaan "suhteista" eli ootsämunkaa-meiningistä. Ehkä vielä somessa tapahtuvasta seukkaamisesta.

    Äänestä

Siis sinä kirjoitat naisena miehen puolesta?

Siis se mitä ihminen oikeesti on ratkaisee lopulta,
Se et maineen voi jotkut pilata, vaikka olisit täysin viaton on tosi asia.
On ihmisiä joita on syyttömänä tuomittu, on esim vastikään raiskauksen uhriksi joutunut nainen, jonka tilanteen raiskaaja kuvassa ja levittivät.
Ja tuo nainen, hänen koskemattomuutens, (mielen ) terveytensä ja maine pilattiin.

Some on rankka kapistus, siks, et ihmiset ei välitä kun ne ei kasvotusten sano asioita, edes kaipaamilleen tunteitaan (hyviä)asioita, ja ihmistä sanoilla lyödään kuin
...
Mut totuus on se, et mitä ihminen on oikeesti (ei siis se mitä ihmiset sanoo)
On se tärkein juttu. Ja vain sille todellisuudelle rakentaa,
Ihmiset voi eräässä hetkessä olla kauheasti kiittelemässä ja kehumista,
Mut seuraavassa hetkessä "kaivetaan jotain millä lyödä selkään" varsinkin jos oma etu on siitä kiinni,
Jokainen " kuningas " (=metafooran merkitys, en tiedä luonnollisten kuninkaiden tilannetta) on tarvinnut oman narrinsa, valitettavasti.
Jonkun jonka painaa alas, siihenhän se kiusaaminen perustuu.
Ja ylösnousemuksen siitä löytyy, kun löytää sen todellisuuden, et vaikka ne sanat sattuu kipeesti ja vaikuttaa elämään, ne ei kerro sitä todellisuutta kuka minä oikeesti olen. Tämä on ydin.
Ne Ei uskalla rehellisesti kohdata ja selvittää asioita, ja kun mutu tuntumassa asioita
Pyörittelee aikansa niin se voi olla aika lailla irti todellisuudesta.

En tiedä autokorjaamoja ajatukseni yhtään sinua,

Äänestä
  • Autokorjaamoja en tarkoittanut mut tarkoitin

    En tiedä auttoivatko ajatukseni..

    Äänestä

Ilotyttjö mun kaikki naiset, exätkin ovatkin

ei muita naisia ool olemassakaan

Äänestä

Nämä ovat vain nuorten ongelmia. Jos ne vielä 25 ikävuoden jälkeen kinnostaa niin sinua kuin muitakin, niin jotakin on vialla. Aikuista ei kiinnosta, mitä nuorena on tehnyt.

2Äänestä

Anteeks, mutta itse en pysynyt kärryillä....Sanoit antaneesi neitsyytesi tuolle miehelle ja sitten myöhemmin sanoit olleesi useissa suhteissa ennen häntä??? Öööö..Siis mitenkä että...

1Äänestä
  • Ne suhteet eivät sisältäneet ilmeisesti seksiä. Teinisuhteita nääs.

    Äänestä

  • tääontätä kirjoitti:

    Ne suhteet eivät sisältäneet ilmeisesti seksiä. Teinisuhteita nääs.

    Ei ne sillon ole suhteita, eikä seurustelua, jos ei niissä ole seksiä ollut. Se on ollut toiseen ihmiseen tutustumista kaverina..
    Suhde alkaa nääs seksillä..Näin se on.

    Äänestä

  • Palstamäki?

    1Äänestä

Teidän vastauksista vois päätellä ettei mulla oo huolta menneisyyden suhteen. :) harmi kun en oo vielä kohdannut sellasta miestä joka ois kestänyt mun menneisyyden ja kohtelis mua hyvin.

1Äänestä

Noh..

Katsos kun huonoitsetuntoisille miehille tärkeintä on nimenomaan se, mitä muut hänen naisystävästään ajattelevat. Lisäksi on nämä vanhat varakkaat pierut, jotka haluavat naisen nostamaan omaa statustaan.. Samasta asiasta on loppupeleissä kyse.

Että mietis jätkä sitä.

1Äänestä
  • Niin, että säkin pöpipää myönnät että tärkeintä ätmeille on se, mitä muut ajattelevat..

    Nice.

    1Äänestä

  • Jotkut sanovat niin. Jääköön nyt mainitsematta, miksi. Kyllä naiset ovat puhtaita, myös ne joita sanot lutkiksi.

    Jos miehelle nauretaan, ei haittaa vähääkään, sillä mies tietää, ketkä nauravat.

    Naiset ovat ihania, naisilla on kaunis hymy ja suloistakin suloisempi vittu. :-)

    Äänestä

  • rennostiM kirjoitti:

    Jotkut sanovat niin. Jääköön nyt mainitsematta, miksi. Kyllä naiset ovat puhtaita, myös ne joita sanot lutkiksi.

    Jos miehelle nauretaan, ei haittaa vähääkään, sillä mies tietää, ketkä nauravat.

    Naiset ovat ihania, naisilla on kaunis hymy ja suloistakin suloisempi vittu. :-)

    Vulva, tai vagina kuulostaa paremmalta kuin vittu, joka on vakiintunut kirosanana..
    https://www.aamulehti.fi/ihmiset/naisen-sukuelin-oli-vanhan-kansan-mukaan-vakeva-taikakalu-pyllyttaminen-oli-varttuneiden-naisten-oikea-ammatti-200196481/

    Äänestä


  • CamelBoots kirjoitti:

    Kyllähän se meillä täällä Suomessa on ihan vaan pillu...Naureskelin jo teinipoikana kaverille, et osaa olla vahva sana..Pillu..Siinä on sitä jotain:D

    Pippeli.

    Nappeli, nippeli..

    Äänestä

  • Wwuwuw kirjoitti:

    Lisää kirjoituksessani 28.4.2018 klo 20:27 nikille Janne4u:

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/15259011/itsetyydytys-saunassa#comment-93635948

    Vulva on lääketieteellinen sana, latinasta lainattu, tarkoittaa naisen sukupuolielintä. Ei ole esiintynyt perinteellisessä suomessa, ei kirja- eikä puhekielessä. Vagina on merkinnyt suomen myöhemmässä lääketieteellisessä käytössa ematintä eli emää, ei vittua, mutta sievistelysyista sitä on ruvettu käyttämään amerikan englannin malliin tarkoittamalla vittua.

    Vagina on lainattu myöhäisestä lääketieteellisestä sanastosta, joka taas on lainannut sen latinasta. Latinassa sen merkitys on tuppi: ferrum ex vagina, miekka tupesta.

    Vittu on saanut kirosanakäytön vasta sen jälkeen kun seksisanojen käyttö tuli sopimattomaksi viktoriaanisena aikan suomen uuden kirjakielen syntyessä. Sana lienee viikinkiaikainen laina. Sitä on siis käytetty meillä ainakin 1000 vuotta. Nykyruotsin fitta ei ole sävyltään matala. Sana esiintyy myös norjassa ja alasaksassa.

    Äänestä

  • rennostiM kirjoitti:

    Lisää kirjoituksessani 28.4.2018 klo 20:27 nikille Janne4u:

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/15259011/itsetyydytys-saunassa#comment-93635948

    Vulva on lääketieteellinen sana, latinasta lainattu, tarkoittaa naisen sukupuolielintä. Ei ole esiintynyt perinteellisessä suomessa, ei kirja- eikä puhekielessä. Vagina on merkinnyt suomen myöhemmässä lääketieteellisessä käytössa ematintä eli emää, ei vittua, mutta sievistelysyista sitä on ruvettu käyttämään amerikan englannin malliin tarkoittamalla vittua.

    Vagina on lainattu myöhäisestä lääketieteellisestä sanastosta, joka taas on lainannut sen latinasta. Latinassa sen merkitys on tuppi: ferrum ex vagina, miekka tupesta.

    Vittu on saanut kirosanakäytön vasta sen jälkeen kun seksisanojen käyttö tuli sopimattomaksi viktoriaanisena aikan suomen uuden kirjakielen syntyessä. Sana lienee viikinkiaikainen laina. Sitä on siis käytetty meillä ainakin 1000 vuotta. Nykyruotsin fitta ei ole sävyltään matala. Sana esiintyy myös norjassa ja alasaksassa.

    Tieto jostain asiasta, tässä tapauksessa sanasta, ei muuta se nykyistä merkitystä.

    Sä olet kyllä oikeassa siinä, ettei naisilla ole hyvää käytännön nimitystä sukupuolielimestään. "Vittu" se ei kuitenkaan ole, eikä tule olemaan. Nuoriso sen päättää.

    Äänestä

En jaksanut lukea neitsythöpinää pidemmälle, ei se kuulu aikuisten parisuhteisiin.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Daniela- kirjoitti:

saisitte kuulla että nykyisellä tyttöystävällänne on joidenkin ihmisten silmissä h*oran maine?

Kuvitellaan tilanne näin, että olisitte seurustelleet 6kk-1v tai pidempäänkin ja hyvin onnellisia olisitte, ainut huono puoli naisessasi olisi tempperamenttisyys ja mielialojen ailahtelu välillä, jotka kuitenkin nainen hyvittäisi aina hyvillä luonteenpiirteillään eli sillä että on hellä, hoivaaja, suojeleva, aika avoin ja ymmärtäväinen, romanttinen... Nainen olisi antanut myös neitsyytensä sinulle ja selittäisi asian niin että oli edelleen aikuisena neitsyt sen takia ettei vaan ollut löytänyt miestä kenen kanssa haluaisi ekan kertansa tehdä.

On kertonut myös kuitenkin suoraan että hänellä on ollut useampia lyhyitä parisuhteita ja rankka menneisyys, on joutunut kokemaan kiusaamista ja laittanut välit poikki vanhempiin äidin mielenterveysongelmien ja isän alkoholismin takia.

Kävisi myös ilmi että nainen on valehdellut sulle mistä on kotoisin, tämä vaan sen takia että pelkäisi menneisyytensä paljastuvan ja se on niin arka paikka hänelle.

Nainen myös rehellisesti myöntäisi jäädessään kiinni että hän on seurustellut useamman pojan kanssa, ihastunut varattuun, puhunut muista pahaa ja levitellyt salaisuuksia teininä. Siksi hän on ja tulee varmasti aina olemaan niin vihattu ihminen muiden silmissä, mutta tälläisiä piirteitä et kuitenkaan olisi nähnyt naisesta teidän seurustelun aikana koska hän on ottanut virheistä opikseen ja muuttanut tapansa.

Naisen kiusaajat myös haukkuisivat ehkä tyttöystäväsi tapaa nauraa. Toivon että sinä poikaystävänäni rakastaisit persoonallista nauruani ja tajuaisit viimestään tuossa vaiheessa että missä mennään ja kenen käytös täällä on törkeetä vielä aikuisenakin. Vaatiiko se mieheltä myös enemmän itseluottamusta olla naisen kanssa jolla on/on ollut huono maine? voisiko tämä olla syy siihen miksi minut on tähän asti hylätty, ihmiset vaan pelkää menettävänsä oman maineensa olemalla mun seurassa... Mutta eikö kukaan ajattele miten paljon minuun sattuu tuollanen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu