Kemin turvallisuus

Mitenkähän on turvallisuus tänä vappuna ja yleensäkin Kemin kadulla? Erityisesti naisten, koska raiskauksia tapahtuu noin 6/v paitsi vuonna 2016 peräti 30 kirjattua raiskausta?
Oliskohan jollain muuttoliikkeellä osuutta asiaan? https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005662824.html
Aikamoinen piikki osunu silloin ja enpä usko että siinä (30) oli kaikki. Ehkäpä korkeintaan puolet, onhan se sen verran arkaluontoinen asia.
Kaikesta huolimatta kaikille sukuluolesta, tai ihonväristä riippumatta oikein hauskaa vappua.

9

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naapurista-päivää

      Vappu meni kai ihan ok, mutta mitenkä noin muuten? Oon kuullu joistain poliisien suorittamista ratsioista viikonlopun aikana. Ei varmaankaan liity tuohon poliisien julkaisemaan tilastoon, mutta hyvä että napsivat pahantekijöitä kiinni.
      Raiskaajille pitäis olla kovemmat tuomiot, ei voi katsoa lieventäväksi asiaksi, jos 10v tyttö ei pane riittävästä hanttiin. Mitä sellainen muutaman kuukauden ehdollinen merkkaa, jos lapsi, tai yleensäkin raiskattu kärsii elinikäisen trauman?
      Toivottavasti Kemin indeksi tuossa tilastossa tippuu reilusti alle yhden, mieluimmo nolla olis se oikea luku tulevaisuudessa.

    • Karmeaksi on menny alueemme suvaitsemuus? Linja-autoaseman alueelle on maalattu rukousmatto, jotta tänne tulevat ulkomaan asukit tietää minne päin pitää köyristyä rukoilemaan. Kelagold on taattu.

      • xl_mammuli

        Ulkomaalaiset miehet on ihania>3 Miksi et rumana ihmisenä nauttisi vaan siitä että paikalliset tytöt on onnellisia tummien miesten kanssa?


      • Miksi minun pitäs hirttää ihteni?


      • Hähähähääh
        LumperiA kirjoitti:

        Miksi minun pitäs hirttää ihteni?

        Oot idiootti.


      • Hähähähääh kirjoitti:

        Oot idiootti.

        Sekö herne jurraa ympäri siellä pienessä lohkossasi.Varohan ettei se huku!!


    • Ramadan aikaan yöt levottomantia, vai???

      • Hähähähääh

        Hiiret valvoo 😀


    • Metsäökynen

      Rauhallinen oli vapun aika kemissä.normi juoppojen mökellystä vähäisesti.vapun jälkeen poliisit ratsanneet nistien kämppiä siivousluonteisesti varastetusta tavarasta ym.rauhallista seutua kemi on.ei ole ollut normi veronmaksajalle haitaksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe