Kaksi kysymystä pesäpallosta koskien lapsia (11-13v.):
1. Onko edettävä heti ensimmäisestä onnistuneesta lyönnistä ykköspesälle? Vai voiko "huvikseen" kokeilla vielä pari lyöntiä, josko osuisi?
2. Voiko pesiltä ededä seuraavalle milloin vain? (Ei tietenkään silloin, jos pallo on pesällä/tulossa pesälle.)
Saisinko varmaa tietoa ja asiallisia vastauksia. Kiitti!
Pesäpallo, säännöt
1
615
Vastaukset
- MelkoVarmaOllaan
No varmasta ei voi sanoa kun ei ole vuoteen tullut luettua sääntökirjaa, mutta melko varmasti. 11-13 vuotiaat pelaavat ihan samoilla säännöillä kuin aikuisetkin erot tulevat kentän koossa, pallon painossa jne.
1) suomalaisessa pesäpallossa ei ole etenemispakkoa lyönnistä, ei edes omasta. Eli ei tarvitse edetä. Lyöjällä on oikeus kolmeen oikeaan syöttöön eli yhteensä kolmesti voi yrittää.
2) Edetä voi pääsääntöisesti lähes milloin vaan. Poikkeukset ovat:
2.a) Tyhjä kenttä. Tyhjään kenttään saa edetä heti kun lukkari syöttää ensimmäisen kerran, ei väliä onko syöttö laillinen vai ei. Mutta jos ei ole syötetty ja tulee esim harhaheitto pesästä niin ei saa edetä jos sitä ekaa syöttöä ei ole tullut.
2.b) Laiton ja koppi. Laittoman ja kopin jälkeen saa edetä heti kun pallo on ollut ulkopelaajan hallussa kotipesässä (= pallo on räpylässä tai kädessä ja ulkopelaaja koskettaa kotipesää, esim kainalossa tai sylissä oleva pallo ei riitä).
2.c) Pallo rajoitusalueella. Kentällä voi olla rajoitusalueita jotka ovat kenttäkohtaisia ja jotka käydään kiilassa läpi ennen pelin alkua. Kun pallo on rajoitusalueella edetä saa vain yhden pesän yli. Esim harhaheitossa rajoituslueella saa siis edetä kakkospesältä kotiin vaikka pallo on rajoitusalueella mutta ei ykköseltä kotiin.
2.d) jos peli on keskeytetty - päätuomari viheltänyt kerran pilliin - edetä ei saa ennenkuin peli jatkuu
2.e) en muista että olisi muita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad981683- 551103
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4371076- 1701013
- 57792
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126772- 83730
- 51698
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38675- 57671