jouduin lomautetuksi 3 kk sitten, sanoin itseni irti kuukausi sitten ja kerroin koska aloitan uudessa työpaikassa. Kaikki lomapäivät pitämättä sekä kertyneet pekkaset yhteensä 10 päivää.
Nyt sain lopputili palkkalaskelman.
maksettu vain sisään jäänneiltä lomapäiviltä lomakorvaus (kk päivä / 25 kertaa lomapäivät) ei muuta.
Olenko väärässä
minulle olisi kuulunut maksaa lomakorvaus korotetulla palkalla siis omaan kk palkkaan laskettu myös tuo huhtikuun yleiskorotus mukaan eli kk palkkani on 2000 euroa niin lopputilissä olisi pitänyt käyttää kuukausipalkka laskennassa 2042 euroa.
pekkaset maksuun
sekä lomaraha.
Lomaraha meillä on maksettu aina ennen lomaa toukokuun viimeinen päivä vaikka loma olisi ollut elokuu, eli se ei ole mikään lomaltapaluu raha.
lopputili ja lomaraha
typerä78
1
348
Vastaukset
- sala
Lomarahan saaminen riippuu siitä, mitä alan työehtosopimuksessa on sovittu. Aika monessa tessissä taitaa olla sovittu, että päättäessään itse työsuhteensa jää ilman lomarahaa paitsi, jos on jäämässä eläkkeelle. Saadaksesi vastauksen lomarahakysymykseesi joudut lukemaan työehtosopimuksen tai kysymään joltain luotetulta taholta, joka tuntee sen.
Lomakorvauksen perusteena olevan palkan osalta kannattaisi toimia niin, että kysyy lopputtilin laskeneelta, miksi yleiskorotusta ei ole huomioitu. Sitten voi tarvittessa esittää kirjallisen palkkasaatavavaatimuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400