Voisiko joku kertoa voinko ladata 500wh sähköavusteisen polkupyörän akun invertterin ja pyörän laturin avulla, kun olisi 12v 100ah vapaa-ajan akku valmiiksi hankittuna veneenmoottoria varten. Eli onko mahdollista ja riittääkö virta. Ajattelin jos ei ole korvessa oikeaa sähköä käytössä eikä autoakaan viitsisi tuntikausia käyttää. No tulipa sekavasti. Toivottavasti joku ymmärtää mitä tarkoitin. Vara-akku pyörääni maksaisi 700 euroa.
Sähköavusteisen pyöränakun lataus
5
181
Vastaukset
- HHHHGHH
NO SÄHHKÖ KUN SÄHKÖ TIETENKIN VOI LADATA
No ei ole sähhkö kuin sähkö! Halpisinvertteri ei tuota siniaaltoa. Useimmille laitteille sähkö silti kelpaa, kaikille ei, ja voi joku mennä rikkikin. Laturi todennäköisesti toimii, mutta tarkkailisin ensimmäisillä kerroilla.
- Jännite
Jännite olis se mistä ensiksi lähdetään arvuuttelemaan
- AinaKannattaaKokeilla
Kyllä se voisi onnistuakin. Todennäköisesti tai mahdollisesti se laturi pistää hanttiin jos se ei tykkää siitä. Jos se ei pistä hanttiin vaan antaa virtaa akulle ja akku ei tykkää siitä vaan sippaa niin sen jälkeen sinä tiedät, ettei sellainen kokeilu kannata.
Itse en kokeilisi, mutta kokeile sinä ja kerro sitten meille:-)- cykletytsi
No siksi kyselin kun minulla ei ole sitä invertteriä vielä valmiina vaan sen joutuisin sitten ostamaan. Olisi vain ollut kätevää kun on noita sähköttömiä mökkejä käytettävissä. Täytynee soitella johonkin vaikka aurinkopaneeleja asentavaan liikkeeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038192- 1105743
- 555171
- 2875168
- 773813
- 583021
- 662737
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222548Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452481