Kokemuksia Clavia Nord pianosta. Suosituksia?

Rolandboy

Hei, mulla ois tarkotuksena hankkia sähköpiano/keikkapiano, joka ois sitte kanssa laadukas ja kestävä. Ensiksi ajattelin rolandia, sillä se on pianovalmistajana mun lemppari, ja mulla on siitä paljon kokemusta, mutta nyt viimeaikoina oon alkanu miettimään enemmän Clavia Nord pianoja. Ehkä yksi iso syy on se, koska sitä pianoa mulle suositeltiin, ja ne tuntuu olevan ykköskamaa muusikoiden keskuudessa.
Ongelmana on kuitenkin se, että en oo koskaan soittanut Nordin pianolla, jonka takia en uskalla lähtä tilaamaan semmoista, vaikka äänimaailma miellyttääkin itseäni. Ehkä tärkeimpänä pidän kosketusta, josta en voi luoda mielipidettä näkemättä laitetta. Yksi syy miksi roland on lempparini, on jäykkä ja pianomainen kosketus. Olen soittanut 7-vuotiaasta asti pianoa aktiivisesti akustisella pianolla, jonka takia en osaa käsitellä pianoja, joissa on halvahko kosketus.

Tää meni nyt vähän löpinäks, mut kertokaa kokemuksia Nord pianoista jos semmosia löytyy, tai jakakaa muuten vaan mielipiteitänne. Muuten kävisin itse kaupassa luomassa omat mielipiteeni, mutta ilmeisesti Lahessa ei yksikään liike myy Clavia Nordia.
Saa myös suositella muita pianoja, mutta pääasiassa kiinostaa tämä merkki. Mun budjetti on 2000 euron paikkeilla. Isot alennusprosentit voi olla syy nostaa budjettia. Thomannilta, näyttäis saavan ainakin tuohon hintaan ihan hyvin.

Haussa on siis jonkin sortin elektroninen piano, joka ois kuitenkin keikkapianon mallinen. Eli, irrotettava jalusta ja helposti kuljetettava. Syntetisaattoreita on turha suositella, vaikka semmoinenkin on tulossa vielä ostoslistalle.

0

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        150
        7870
      2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        100
        7320
      3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        31
        7212
      4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

        Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
        Maailman menoa
        21
        6868
      5. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

        Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
        Maailman menoa
        2
        6706
      6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

        Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
        Maailman menoa
        75
        6374
      7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        23
        6134
      8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        112
        6122
      9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        47
        5478
      10. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        84
        5390
      Aihe