Valtiovallalta on velvollisuus elvyttää. Keminsaamen kieli. YLE lähettää ohjelmaa kolmella Suomen alueen saamenkielellä. Nyt on vuoro saada Keminsaamen kieli lähetyksiin. Kielihän on erittäin uhanalainen, koska kukaan ei ole sitä kuullut hyvin pitkään aikaan. Kielen harrastajia on ja kieli edistyy koko ajan.
Keminsaamenkieltä radioon
KielelläOnOikeus
359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lapinkyläyhdistyksille oma radio-ohjelma? Lapin Kansan entinen toimittaja YLe-Keminsaamen johtajaksi ja ke Maijala haastateltavaksi. Helsingin yliopistosta saavat kielen opetusta. Olisi heti ryhdyttävä perustamispuuhiin, nyt kun kokkarit ja Kepu ovat rahoitusta antamassa.
YLE-Saame ei koskaan haastattele keminsaamen kielisiä. Miksi eliitti heitä syrjii? Kansanedustajat Maijala ja Kärnä puolustamaan sorrettua vähemmistöä Vaatikaa keminsaamenkielinen toimitusta YLEen!
YLEn johdon määrättävä heti Saameradio haastattelemaan Maijalaa ja Kärnää.. Kuulijoiden oikeus on saada kuulla keminsaamenkielistä puhetta!