Kuinka nopeasti toisen tulee muuttaa pois?

Asun yhdessä avopuolisoni kokonaan omistamassa asunnossa. Jos hän sanoo, että minun tulee muuttaa pois sieltä, niin kuinka kauan minulla on aikaa lain puitteissa etsiä itselleni toinen asunto? Kuukausi? kolme kuukautta? Puoli vuotta?

2

544

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • awsöohe

      Varmaankin sen aikaa kun sinulle löytyy sopiva asunto? - siis tämä näin maalaisjärjellä ajateltuna ja tämähän olisi myös teille molemmille kohtuullista. Varmasti jotain lakisääteisiäkin aikoja on olemassa, mutta ihan inhimillisyyden nimissä, - varmaankin olet siis jo jättänyt asuntohakemuksen, niin voisi kuvitella, että sen aikaa saat asua, että löydät asunnon.

    • Laila_lalalaa

      Kuukausi on kohtuullinen aika. Viimeistään joudut lähtemään, jos exä hakee sinulle häädön yhteiselämän päättymisen takia. Sen saaminen kestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3462
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      185
      1373
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1367
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1060
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1000
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe