jos henkilöä on yksityinen kun hän myydä vuodessa 10 auto oma nimillä tuliko ylimääräinen vero
Myydä autoja
3
193
Vastaukset
Kysyjällä on jonkun verran puutteellinen kielitaito, mutta mikäli ymmärrän kysyjää oikein,
hän tarkoittaa, että saako hän yksityishenkilönä vuodessa myydä esimerkiksi sen 10 autoa?
Vastaus on: Ei saa, sillä kaikki myyntitulo on verollista, ellei sitä tuloa erikseen ole merkitty verovapaaksi.
Mutta jos kysyjällä on olemassa joku muu VAKITUINEN työ, josta häneltä palkanmaksun yhteydessä pidätetään veroa, niin saa, ellei verottaja tulkitse autojen myyntiä päätoimiseksi.
Jokainen joutuu vuosittainen selvittämään verottajalle, että "miten on tullut toimeen"!
Ellei selitys kelpaa verottajalle, verottaja tekee harkintaverotuspäätöksen.- kato.kooklesta
Korjataas vähän. Autot eivät ole tavanomaista koti-irtaimistoa, jollloin autojen myynnistä saatu voitto on aina verotettavaa tuloa. Sillä ei ole merkitystä, onko muualla töissä vai ei.
Verohallituksen sivuilta löytyy kyllä tietoa.
- Tmi-Hessu-Uijari
Oma käsitykseni on, että kaikki autokaupasta saatu tuotto on veronalaista tuloa paitsi oman tavaran myynti ja olikohan siinä tuoton rajana 5000 €/v. Oikeastaan kysymys herääkin siitä, kuinka paljon ylipäätään yksityishenkilö voi tehdä bisnestä (eli osto ja myynti toimintaa) ilman yrittäjä-statusta? Laki varmaan sanoo, ettei lainkaan, mutta ainakin aikaisemmin 10 000 €/v oli sen liiketoiminnan liikevaihdon määrä jonka jälkeen pitää maksaa arvonlisäveroa, kuitenkin niin, että yrittäjän pitää ennalta hakea vapautus al-verosta. Eli jos ostelet ja myyt autoja ja liikevaihto pysyttelee 10 000 €/v rajoissa, noin lakia tulkiten siinä se raja menee. Kymmenen auton ostaminen ja myyminen vuoden aikana melko todennäköisesti ylittää tuon rajan, ehkä jopa moninkertaisesti ja tällöin myös tuoton raja varmaan ylittää tuon 5000 €/v.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1916722- 372434
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101433Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1201409- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13946