Voisko joku kertoo hiustenpidennyksestä? Kuinka tapahtuu, paljonko maksaa, kannattaako ottaa, hyötyjä ja haittoja? Itselläni on vaaleat olkapäille ulottuvat hiukset ja unelmoin hiustenpidennyksestä. Ja lisäksi onko väliä että onko lyhyet vai pitkät hiukset tai paksut vai ohuet?
Vastauksia kaipaillaan...
Vastauksia kaipaillaan...
Vastaukset 9
Vanhimmat
mulla laitettiin hiustenpidennys tuossa viime vuoden elokuussa.Vieläkin ovat hyväkuntoiset!Hyvänä se pysyy n. 6kk,tietysti riippuu paljon siitä kuinka sitä hoidetaan.Suositellaan että hiuksia pestäisiin vain pari kertaa viikossa kun on pidennykset.Mutta minä ainakin pesen joka päivä.JA täytyy muistaa harjata hiukset päivittäin!Takut selvitettävä heti.
Hinta riippuu paljon paikasta..Minulla laitettiin vain osapidennykset,maksoi muistaakseni 300-400e.
ei ole mitään merkitystä kuinka pitkät hiuksesi ovat taikka kuinka paksut/ohuet.
Minä olen ainakin todella tyytyväinen ollut!Monet ovat luulleet omiksi hiuksiksi:)
Otin n.kuukausi sitten tuuhennoksen/pidennyksen hiuksiin, kun olivat katkeilevat ja huonokuntoiset. Pituutta tuli vain vähän lisää, n. 5 cm, kun hiukset olivat muutenkin yli olkapäiden. Mutta nyt näyttävät hyviltä ja luonnollisilta.
Pidennys tehtiin sineteillä, 75 kpl aitoja hiusosioita kiinnitettiin kolvilla sulattamalla. Netistä löydät lisää tietoa. Hinta n.400 e. Hyvänä puolena siis luonnollisuus(näyttävät todella oikeilta, kukaan ei ole huomauttanut mitään), huonona puolena taas on sinettien tuntuvuus. Kun silittää päätä, ne kyllä tuntuvat "pahkuroina", vaikkeivät näykään päällepäin. Pidennyksen/tuuhennoksen saa kuulemma jo n.10 cm:n pituisiin hiuksiin, omien hiusten ohuus ei haittaa. Olen ollut tyytyväinen, ainakin tähän asti.
Minulla on ollut hiustenpidennys jo vuosikausia! Pidennykset ovat aitoa hiusta ja kiinnitetty pieniin vaakasuoriin letteihin ompelemalla. Sivulla on muutamia erillisiä "tupsuja" sinettikiinnityksellä. Olen ollut tyytyväinen, koska omat hiukseni ovat hienot ja ohuet. Mielestäni lettikiinnitys näkyy vähemmän kuin sinetit ja oma hius säilyy myös parempana (sinetti kuluttaa, näistä uudemmista kovista hylsynnäköisistä sineteistä ei ole kokemusta, näin niitä kampaajallani, mutta vaikuttivat niin suurilta etten halunnut edes kokeilla). Hiukset ovat luonnollisen näköiset, käytetty kahta väriä. Pidennystä on vajaat 10 cm ja omat lyhyemmät hiukset uppoavat mukavasti pidempien sekaan. Haittapuolista mieleen tulee lähinnä hiusten pesun jälkeinen kuivausaika - kestää hiustenkuivaajallakin lähes puoli tuntia! Lisäksi takkuuntumista on jonkin verran. Huom! kuitupidennys kuulemma takkuuntuu järkyttävästi, joten älä edes harkitse!
...voiko hiuksia pitää monta vuotta ja täytyykö ne käydä joskus ottamassa pois? entä alkavatko sinetit näkyä jos hiukset kasvavat?
Periaatteessa ei kai ole aikarajaa, kuinka kauan kokonaisuudessaan voi hiuksiaan pidennyttää, moni kai käyttää siihen asti kunnes omat ovat kasvaneet. Yksittäinen pidennys pysyy hyvänä 3-3,5 kk, jonka jälkeen täytyy irrottaa. Itselläni yleensä käytetään osa paremmista hiuksista uudelleen ja huonompikuntoisten tilalle laitetaan uutta hiusta. Se etu on ommeltavasta pidennyksestä: materiaalin voi käyttää uudelleen. Sinettikiinnitteistä hiusta ei voi kiinnittää uudelleen.
Omien hiusten kasvaessa letti tietty löystyy ja koko "hiusrivi" alkaa hieman roikkua. Tätä ei kovin selvästi huomaa, paitsi että tuppaa tietysti siirtymään taka-keskelle. Sinetissä käy samoin, kun oma hius juuresta kasvaa. Sinetit (connect) lisäksi hieman ajan kuluessa pehmenevät ja voivat irtoilla. Etuna sinettisysteemissä käsittääkseni on, että tuntuma on vähän "kevyempi", mutta itse en haluaisi näitä möykkyjä koko pään täydeltä.
On muuten aina ihanaa, kun saa uudet hiukset: ne ovat niin sileät ja kiiltävät...
Lisäksi on vielä sanottava, että pidennyshius vaatii hoitoa: pestä ei tarvitse kuin kerran pari viikossa, mutta silloin selvittää huolella ja käyttää hyviä hoitoaineita. Pitkät hiukset on syytä palmikoida yöksi (ettei mene takkuun).Kaikki eivät jaksa hoitaa kunnolla, vähän vaivannäköä kyllä vaatii.
Sitte jos maksaa sen n.500 e niistä (sinetillä..)?ja sitte ku ne on ollu sen 3 kuukautta, eikä niistä haluais luopua niin voiko niitä uusia, vai pitääkö AINA maksaa se 500 e? Kiitos vastanneille =)
Sinetillä kiinnitettyjä hiuksia ei voi kiinnittää ja käyttää uudelleen, koska niihin kuulemma jää hoitoainejäämiä yms. Lettiin ommellut hiukset voi uusiokäyttää pari kertaa, yleensä sen jälkeen niistä on irronnut liikaa hiuksia ja latvat kuluneet. Hiusmateriaali veloitetaan erikseen, joten säästää siis edes tässä.
Kiitos tiedosta.. miten sitte kärsiikö oma hius? haurastuu tms..? ettei tarvi niitä sitten lyhentää..