Onhan noilla ero kuin yöllä ja päivällä vanhan eduksi.
Uudet myytinmurtajat on kovin teennäisiä, tekopirteitä, eikä ole enää myyttejäkään murrettaviksi. Budjettikin taitaa olla kovin laiha vanhempaan versioon verrattuna.
Pelkkä esineitten poksauttelu ja poksausten lapsellinen ihastelu ei kerta kaikkiaan riitä ohjelman sisällöksi.
Huomaa myös, että uudet MM-henkilöt on selvästi valittu pitäen mielessä edelliset; toinen pieni ja touhukkaampi, toinen parrakas ja jämerämpi ja muistuttaakin Jamie Hynemania ulkoisesti, mutta vain ulkoisesti.
Vanhat vaikuttivat olevan aidosti omia itsejään, nuo uudet vain apinoivat.
Kun se vanha versio lopetettiin, ei uutta olisi tarvinnut aloittaa. Vanha tulee onneksi uusintoina.
Vanha ja uusi Myytinmurtajat
6
288
Vastaukset 6
- cover_bändit
On siitä nähty joku kotimainenkin apinointi, mutta eivät sentään laittaneet ulkoisesti yhdennäköisiä henkilöitä, yrittivät kyllä näytellä heitä.
- HUUDETAAN_HUUDETAAN
Myytinräjäyttäjät. En tiedä mikä noita nykyisiä ohjelmantekijöitä vaivaa kun luulevat että hauskuus syntyy siitä että huudetaan. Ei edes tiedetä miksi huudetaan vaan huudetaan silti.
Kaupallisten kanavien "tiedeohjelmat" ovat ylipäätään ärsyttäviä, koska niissä toistetaan vähän väliä edellisiä tapahtumia. Ikään kuin kuvitellaan, että katsoja ei muista mitä on 2 minuuttia sitten nähnyt.
Jos Suomessa päätetään tehdä joskus tieteeseen perustuva viihteellinen sarja, niin toivottavasti se tehdään Yleisradion toimeksiannosta. Rahaa voidaan ottaa vaikka ruotsinkielisen tv-tuotannon puolelta. Lopputulos tekstitetään totta kai ruotsiksi, jotta jokainen suomalainen voi nauttia veronmaksajien rahoilla tehdystä laatuohjelmasta.- ftgy7uhjiokp
Ei se vanhakaan loppua kohden kovin viihdyttävä enää ollut. Varsinkin, kun yhä lisääntyvässä määrin haluttiin aina bigboom-lopetuksia. Se oli yksi turhimpia asioita koko showssa. Lisäksi apuryhmän muuttaminen tasavertaiseen asemaan Adamin ja Jamien kanssa ruutuajassa/myyttienmurtamisessa, oli ohjelmaa heikentävä asia.
Uutta katsoin pari jaksoa, mutta henkilöt eivät olleet tarpeeksi kiinnostavia, omaperäisiä.
Suomalaista "versiota"-spinoffia, en ole katsonut sitäkään vähää, riitti nähdä mainos ohjelmasta. On taidettu se uusi jo lopettaa kun ei ole sattunut TV:ssä pitkään aikaan silmään. Hyvä!
- EiHyvältäNäytä
Kaksi hieman yksinkertaisen oloista jannua, olkoonkin sitten lukeita, yrittävät matkia Adamia ja Jamieta siinä surkeasti epäonnistuen... Tekevät vielä ihan samoja juttuja jotka on jo tehty jne, todella epäonnistunut uudelleenlämmitysyritys.
Homman olisi pitänyt lähteä ihan puhtaalta pöydältä, ilman jatkuvia viittauksia alkuperäiseen sarjaan ja uusilla myyteillä, sitten olisi ollut edes teoreettinen mahdollisuus onnistua. Nyt touhu on lähinnä noloa, mutta ehkä tuohonkin tottuu ajan myötä, tai sitten ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741195
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti4741013Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan79972Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli79928- 79896
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52793- 67767
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk10758Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35682Mersumies201
Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....16580