Kotieläinpuisto Arkadia tietääkö joku mikä on sisään pääsy maksu jos haluais käydä kattoon ne eläimet siellä ja onko sen lähellä mitään muuta paikkaa missä kantis käydä esim kahvilaa tai jotain muuta nähtävää
Kotieläinpuisto Arkadia hinta
20
7955
Vastaukset
- katsoitkojo
https://www.visitmeri-lappi.fi/fi/matkailijalle/näe-ja-koe/porotila-ja-kotielainpuisto-arkadia/
Eikö tuosta löydy kaikki oleellinen ? - Helsinginkävijä
Siellä Arkadianmäelläkö se kotieläinpuisto on?
- catman
Siellä mäellä pitävät majaa kuuluisat 200 apinaa.;)
- hintaakysyisin
onko joku käyny siellä että kantiiko käydä siinä kotieläinpuistossa vai onko rahan tuhlausta
- Hyväpaikka
Tosi mukava käydä varsinkin lasten kanssa, joskus käyny pelkästään syömässäkin siellä. Suosittelen
- Anonyymi
Tänään käytiin. Olipa paikat huonossakunnossa, eläin aitaukset sitä itteänsä täynnä.
Joissakin rakennelmissa piti opasteen mukaan olla esim lintuja, oli yksi akvaario jossa muutama ahven. Ei jatkoon. - Anonyymi
Hieno paikka kesään aikana olin viime vuonna melkein toiben viikko lasten kanssa , hieno paikka myös pikku ravintola ihan ok!
- Anonyymi
Hei, voiko tuonne vain mennä? Ettei tarvitse ilmottautua/ soittaa että on tulossa?
#tyhmäminä - Anonyymi
Hei en suosittele paikkaa, eläimiä kohdellaan huonosti ja työntekijöitä. Tietämys eläimistä ei ole oikea joten eläimiä ei kohdella oikein. Talvisin eläinten olot ovat kamalat! En missään nimessä halua rahallisesti tukea tällaista toimintaa, asiakkaiden selän takana tapahtuu vaikka ja mitä mikä pidetään piilossa!
- Anonyymi
Ihan turhaa mustamaalausta. Kateellisten panettelua.
Juuri käytiin.
Eläimet voivat hyvin. Kaikilla oli ruokaa ja vettä sekä siistit aitaukset. Marsulla oli kaveri ja kengurut näyttivät nauttivan olostaan. Eivät olleet säikkyjä.
Ulkoilevat linnut oli ulkona.
Ikinä en oo nähnyt kenenkään ulkoiluttavan undulaattiaan tai papukaijaa ... ihan täyden 10 oltavat oli niilläkin sisätiloissa.
Ystävällinen henkilökunta.
Suositellaan muillekkin . Kannattaa käydä lasten kanssa tai ilman lapsia.
Upeita paikkoja syödä omia eväitä. Grillitkin upeampia kuin itsellä kotona. - Anonyymi
Ei todellakaan ole mustamaalausta vaan karu fakta. Olen nähnyt ja kuullut yhtä sun toista mitä siellä tapahtuu kun ei ole ylimääräisiä paikalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei todellakaan ole mustamaalausta vaan karu fakta. Olen nähnyt ja kuullut yhtä sun toista mitä siellä tapahtuu kun ei ole ylimääräisiä paikalla.
Höpö höpö, täyttä mustamaalausta. Nuo paikathan tarkastetaan viranomaisten toimesta vähintään kerran vuodessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö, täyttä mustamaalausta. Nuo paikathan tarkastetaan viranomaisten toimesta vähintään kerran vuodessa.
Tietäsitki vain mitä kaikkea sieltä piilotetaan ja esitetään tarkastelioilta varten. Viranomaisia on niin helppo huijata tuommoisessa paikassa
- Anonyymi
Ei sinne kannata mennä,näkee hän noita poroja joskus tien reunoillakin..
- Anonyymi
Mitenhän tuo Arkadian eettisyys? Oli tullut kenguruita muutama viikko sitten. Tuntuu vähän ristiriitaiselta raahata noin eksoottisia eläimiä ulkomailta Suomeen elämään pieneen aitaukseen.
Kalojen akvaario pieni ja likainen. Lintujen olot ikävät, eivät pääse ulkoilmaan laisinkaan. Marsu yksin häkissään, sekin kuitenkin on laumaeläin..
Ajattelin, että tämä Arkadia olisi hyvin ja kunniakkaasti hoidettu paikka. Nyt harmittaa, että menin. - Anonyymi
Ei kannata lapsia päästää kesätöihin kyseiseen paikkaan. Luotettavalta taholta kuulin miten oli alaikäisille harjottelia tytöille huutanut kun oli kahvitauko venynyt yli 5 minuuttiseksi. Muutenkin olen kuullut ettei siellä työntekiöitä arvosteta. Ainoa mitä arvostetaan on halpatyövoima
- Anonyymi
Kyllä voin kokemuksella sanoa, että kahvitauot ei siellä todellakaan minuuttipeliä. Jos on istumiseen puututtu, niin kyseessä on todellakin ollut takuuvarmasti toistuvaa luuserointia. Kannattaa miettiä noita kuulopuheita kaikkinensa ennenkuin alkaa niitä totuutena jakamaan maailmalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä voin kokemuksella sanoa, että kahvitauot ei siellä todellakaan minuuttipeliä. Jos on istumiseen puututtu, niin kyseessä on todellakin ollut takuuvarmasti toistuvaa luuserointia. Kannattaa miettiä noita kuulopuheita kaikkinensa ennenkuin alkaa niitä totuutena jakamaan maailmalle.
Siinäpä se olisikin jos olisi kuulopuheita. Ihan vierestä olen päässyt todistamaan kun paikan isäntä raivoaa harjoittelioille. Ja silloinkin kahvitauko kestänyt max. 5min
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinäpä se olisikin jos olisi kuulopuheita. Ihan vierestä olen päässyt todistamaan kun paikan isäntä raivoaa harjoittelioille. Ja silloinkin kahvitauko kestänyt max. 5min
Samoin.
Isännän olemattomat käytöstavat on olleet tunnettu fakta Maksniemessä jo vuosia, mutta kukaan ei uskalla koston pelossa tuoda asiaa julkisuuteen. Rouva selittelee ja Vivi suojelee.
Öykkäröinti levinnyt nyt myös Simoniemeen.
- Anonyymi
Kaikki paikalle 7.11. Toivon tuvalle kuunteleen satutuokiota:
Simoniemen asemakaavaluonnoksen esittely- ja keskustelutilaisuus järjestetään torstaina 7.11.2024 klo 17:00 -18:30 Toivon tuvalla. Tilaisuudessa esitellään asemakaavaluonnos (kartta ja selostus) ja kaavaprosessin vaiheet sekä aikataulu.
Tilaisuudessa ovat paikalla kunnan edustajien lisäksi kaava-alueen omistavat yrittäjät ja kaavoituskonsultti.
Tilaisuudessa on kahvitarjoilu – tervetuloa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253760
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402732Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532290Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131749Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191540Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531512- 971399
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621251Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951204