itse menen tuohon ylempään keskiluokkaan tässä kuussa, kun vähän ylitöitä tehty. normaali tunneilla tuo keskimmäinen keskiluokka ylittyy helposti. tässä linkki:https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005698604.html.
kolmessa tonnissa suunnilleen mennään ja yksin elän. en käsitä miten esim kolmen lapsen perheet pysyy elossa, jos ovat työttömiä.
mihin yhteiskuntaluokkaan kuulut?
26
561
Vastaukset
- Sinkkunainen
Tiedän ilman tilastojakin että kuulun alimpaan.
Artikkeli ei näy enää, mutta alimpaan luokkaan kuulutaan kuten parisuhdemarkkinoillakin. Olen elänyt jo pitkään Kelan tukien varassa ja lainaan vielä vähistä varoistani perheenjäsenillekin.
- rikasko
jaahas linkki ei toiminut mutta pitäisiköhän sen viedä tähän: https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005698604.html
poiminta jutusta:
"Matalatuloisten mediaanitulo jäi 1 227 euroon kuussa, korkeatuloiset puolestaan pääsivät 4 930 euroon."
Näköjään itse kuulun korkeatuloiseen ryhmään(eri kuin keskiluokka?) kun viime vuoden verotuksessa ansiotuloja oli 85000e. Entä lasketaanko sitä sitten noin jos vaimo tienaa 15000e vuodessa.
Toisaalla jutussa mainitaan:
"Olivatko kuukausittaiset palkkatulosi toissa vuonna ennen veroja 1 900 ja 6 400 euron välillä? Jos näin on, kuulut keskiluokkaan, kertoo Elinkeinoelämän valtuuskunta."
85000e/12 tekisi 7000e/kk
Kuukausipalkka on noin 5500e, ja jonkin verran tuli ylimääräisiä lisiä ja bonuksia. Nämä ovat riippuvia vähän kaikesta enkä luota että aina näin olisi että olenko sitten ainakin yhtenä vuonna ollut tuolla "rikkaitten" luokassa.
Suomen verotuksessa on vain yksi pelotta piirre mitä voi tutkia täällä:
https://www.veronmaksajat.fi/luvut/Laskurit/palkansaajan-tuloverolaskuri-2018/
on melkein yhdentekevää kuinka paljon bruttopalkka on niin silti viivan alla verojen jälkeen on lukema 2000-3000e /kk Alimpaan
- hienoahienoa
Itselläni tulot vaihtelevat hieman, mutta kuulun kuitenkin aika pitkälti keskiluokkaan. Kuitenkin 1900 ja 6400 kun on tuo haitari tuossa, niin köyhempään keskiluokkaan tuon haitarin mukaan selkeästi.
- äkmäs
Rahako sen luokan määrää`?
- hshgsh
Määreitä on monia. Jos nuo yleisimmät täyttyvät voit kuulua luokkaan.
- Totuus-
Ätmien ei kannata töitä tehdä. Eipä tässä ole hätää rahan puolesta mennä töihin. Tehkööt töitä ne joita rakastetaan ja jotka perheitä perustaa.
- Sinkkunainen
Eli jännämiehet naisineen. Muuthan ei naisille kelpaa.
- äänetönhyväksyntä
Kerropa kun haluat luokkaan mihin luokkaan? Eikös se tule sanomattakin kun tekee niitä asioita jotka luokituksen tuovat mukanaan.
- Old-school-man
Koulutus määrää yhteiskuntaluokan, eikä tulot.
- KilttiMies89
Ainakin ätmiluokkaan kuulun. No varmaan alempaan keskiluokkaan lähinnä perintöni ansiosta.
- vitunrumatKunnarit
Mustalaiset miehet yleensä kuulutuvat "hevosryhmään", jotka eivät ikinä saa kunnollista vaginaa tai "hevosta" eli ferrariakaan :D
- vankkureillavauhttia
"Hevosryhmä" hah, joille ei pitäisi ensinkään antaa kuin "hevoinen" ja vankkurit käyttöön moottoriteille :D
"Hevoisillasi voit päästä mutta rahojasi ei enää hyväksytä"
- Jokuvaanyksi
Älymystöön. Intellektuelleihin.
- mies42--
En tiedä mutta tienasin 3500 kk ja säästössä 200 tonnia. Nyt en ole töissä
- potentiaalinenTJ
Ainakaan yliopistosta maisterin tutkinnon saaneet eivät ole potentiaalisia asiakkaita, ovat vain rahattomia juoppoja... pomon kanssa joku juttu karkoitti heti pois pissimästä tuollaiset koko firmasta :D
- keskituloinen
3800/kk eli keskiluokkaan kuulun
- oikeanettotulo
nettotulona sinulle jää siis käteen ruokien ja muiden kulujen jälkeen käteen tuhlattavaksi 3800EUR/kk? Siis todellinen nettotulo lasketaan noin.
Mutta hmh kun jaksaisi lähteä uloskin kohta, olisi niin kaunis kelikin, on vain niin kuuma jo nyt aamullakin tuolla ulkopuolella, että huhhuh.
- luokaton
En varmaan mihinkään luokkaan. Nettotuloni räjäyttäisivät kaikkien normaalien luokitusten ylärajat, mutta olen silti vain palkansaaja, jolla on yhteiskunnallista päätösvaltaa täsmälleen yhtä vähän kuin muillakin äänestäjillä ja taloudellista päätösvaltaa täsmälleen sen verran kuin nettopalkalla pystyy tekemään henkilökohtaisia kulutusvalintoja. Pitkään ulkomailla asuneena olen jo menettänyt käytännössä kaikki juureni Suomeen. Asuinmaassani sen sijaan kukaan samassa ammatillisessa asemassa oleva ei yhteiskunnallisessa mielessä kuulu joukkoon mutta kukaan samassa taloudellisessa asemassa oleva ei erotu edes siitä joukosta, johon ei kuulu.
Olen täysin luokaton.
- pitkätukka-68
Siihen köyhimpään. Vuokran ja sähkön jälkeen jää kulutettavaksi 294 €/kk.
Tärkeintä, ettei silti tarvi olla ätmi. Ihan sama. Ei voisi vähempää kiinnostaa, mihin luokkaan porukka minut luokittelee. Rahaa tulee enemmän kuin menee ja pidän työstäni. Se yhtälö riittää minulle.
- Old-school-man
Hyvän potentiaalisen "todellisen tulotason" sinkku saa kaavasta:
viralliset bruttotulot sosiaaliturva lailliset verottomat tulot pimeät tulot -tuloverot -asumiskulut
Asumiskulut ovat vuokra tai hoitovastike asuntolainakorot sekä mahdolliset remontointikulut. Asuntolainanlyhennys ja rahoitusvastikkeen maksaminen ovat epäsuoraa säästämistä.
Esim. 2000€ nettopalkka 100 euron nettopääomatulo ja 500 euron vuokra, niin "vapaata tuloa" jää 1600 €/kk käytettäväksi.- Old-school-man
Sanan hyvä sijaan olisi pitänyt pikemmin käyttää adjektiivia vertailukelpoinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201091- 137987
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten306787Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82694Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49599Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592- 75514