Ärsyttääkö teitä useinkin oma tyhmyytenne? Omalta kohdaltani voin sanoa että ajoittain ärsyttää jopa useita kertoja päivässä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei ärsytä, koska en jaa sitä muille. Pidän sen visusti poissa kaikkialta ja pyrin olemaan masentavan platoninen.
Ärsyttää, toisinaan ihan saatanasti. Oikeastaan enemmän kuin mikään muu asia.
On vain hyväksyttävä fakta, että oman tyhmyytensä tunnistaminen ja tunnustaminen ovat välttämättömiä askelia tiellä eroon tyhmyydestään. Kyseessä on elämänpituinen matka, joka tuskin tulee päättymään hyvin, mutta yrittämättä ei ole kukaan koskaan voittanut. 😀
Juu, usein tulee tehtyä samoja tyhmyyksiä aina vaan
Olen matemaattisloogisesti huippuälykäs. Jos omaisin enemmän luovuutta, ehkä voisin tehdä sillä älyllä jotain suurempaakin.
Tiedä siitä ärsytyksestä, mutta joskus kyllä harmittaa. Olenkin kyllä oppinut olemaan välittämättä siitä, koska ei se tyhmyyteni siitä parane.
Oman tyhmyyteni takia kuolinkin alle sata vuotta sitten jotain 3-4 -vuotiaana. Parin vuoden päästä tulevat nekin kirkonkirjat julkisiksi ja ehkä löydän etunimeni ja silloisten vanhempieni nimet. Sukunimeni oletan tietäväni jo nyt.
Mielenkiintoista, koska vähän samoja kokemuksia, tavallaan uskon karmaan.
Kuvittelin olevani älykäs, kunnes ymmärsin olevani erittäin yksinkertainen.
Tehtäväni tässä elämässä on nöyrtyä ja oppia auttamaan muita.
Vau. Miten oot tällaista päätellyt?
Muisti se vain joskus palailee. Ja sitten tunnistaa paikkoja ja muistaa senkin, millainen elämä luvattiin. Ja kun vertaa, niin palaset sopii yhteen. Karmalla on suomalainenkin nimi: kosto.
Kyllä ärsyttää.
Ei kai mitään jännämies tyhmyyksiä?
Alati.
Kyllä. En tunne juuri mitään ärsyttävämpää kuin tuntea itsensä tyhmäksi. Mutta somessa ajautuu tuon tuosta väittelyihin, jossa jossain vaiheessa vastaan tulee itseä viisaampi ja/tai paremmin argumentoiva ihminen. Toisaalta hyvähän se on, että ihminen huomaa omat tiedolliset puutteensa että on mahdollisuus kehittyä. Enemmän vaan pitäisi lukea kirjallisuutta elämän joka osa-alueelta, että keskustelutaidot kehittyisivät, mutta nykyään tuppaa olemaan niin lyhytjänteinen, mikä taas johtuu ainakin osittain liiallisesta älypuhelimen käytöstä.
Minusta sinä olet mahtava kun kehität itseäsi.
Erityisesti niinä viikkoina, kun ajan useamman kerran samaan nopeusvalvonta kameraan.
Ei vaan toisten tyhmyys. Esim. pomoni
Kuinka monta ehdotusta olenkaan tuonut esille jotka parantaisi asemaamme alallamme vallitsevassa kilpailussa. Pomo tyrmää heti ehdotukseni ja tuo ne parin viikon päästä omina ideoinaan. Porukka osaa nauraa sille jo!
Ei mua ärsytä. Olen jo niin sinut tyhmyyteni kanssa, ollut siitä saakka kun hyväksyin että mun käsityskykyni on laaja, joskin myös rajallinen.
Ei sitä oikeen semmosesta auta hermostua. Parhaansa tekee, muuta ei voi. ☺️
Tai sanotaanko täsmällisemmin, että pärjään tällä kapasiteetilla mitä mulla on. Niin en osaa enempää kaivata.
"Puupäät ovat autuaita, sillä he eivät huku."
" Tiedostan tyhmyyteni, en vain välitä siitä niin kauan, kun se ei elämää haittaa." - LZ
Ainut mikä ärsyttää virheet, en taas koe itseäni tyhmäksi.