Hevosen juottaminen ja kylmäsuojat

hevosharrastaja

Hei!

Ekana haluan kysyä, että miten lämmintä vettä annetaan hevoselle ratsastuksen jälkeen ja kuinka lämmintä muina aikoina?

Toiseksi haluan kysyä, että mihin kohtaan hevoselle laitetaan kylmäsuojat ja miten päin (”tarra” taka- ja etujaloissa etu vai taka puolelle)?

Ja viimeiseksi, että pitääkö kuolaimet kuivata pesunjälkeen?

Toivon todella että edes joku asiasta tietävä osaisi kertoa mulle😊

2

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z--

      Ei veden nyt tarvitse erityisen lämmintä olla. Ihan jäinen vesi ei ole hyväksi, eli esim. talvella vesi voi olla tosi kylmää, mutta ei sitä nyt erikseen tarvitse mitenkään lämmittää.
      Pääasiassahan lämmintä vettä ei myöskään pitäisi ottaa hanasta juotavaksi, koska lämpö irrottaa bakteereita veteen paremmin. Ihmisille ei suositella hanasta lämmintä vettä juotavaksi, joten ei sitä nyt eläimillekään pitäisi ainakaan isoja määriä juottaa.
      Haaleaa vettä olen hanasta ottanut varsinkin talvella, kun kylmimmillään vesi olisi niin kamalan kylmää.

      Yleensä suojissa on aina sääntö, että tarran pää tulee jalan ulkosyrjälle ja päällimmäinen tarra osoittaa taaksepäin. Tämä siksi, että riski aukeamiseen pienempi jos hevosen jalat osuu yhteen tms. Mutta riippuu tietty ihan suojista. Ja kylmäyssuojissa nyt ei niin väliä, kosak hevosat ei kuitenkaan jätetä pitkäksi aikaa seisomaan ne jalassa.

      En minä ainakan kuivaa kuolaimia. Jos suitsien nahkaosat kuivuu ,kuivaan ne. Yleensä kuolaimet on (pitäisi olla) ruostumatonta terästä, eikä sitä haittaa jättää märäksi.

    • Meillä taas on annettu nimenomaan lämmintä vettä liikutuksen jälkeen, varsinkin talvisin. Jos hevonen on vielä kuumissaan liikutuksen jäljitä, liian kylmä vesi voi aiheuttaa vatsanväänteitä ihan niin kuin ihmisillekin, eli ns. kylmänähky. Tosin yleensä sanotaan, ettei ole hyvä antaa vettä heti liikutuksen jälkeen ylipäänsäkään, mutta edelleen, kunhan vesi ei ole liian kylmää, hyvin voi antaa ämpärillisen pahimpaan janoon, myöhemmin sitten lisää kun hevosen keho ehtii vähän tasaantua ja rauhoittua.

      Mistään bakteereista en todellakaan olisi huolissani - hevoset saavat niitä taatusti moninverroin enemmän tavallisesta laidunheinästä tai heinäpaalista kuin lämpimästäkään vesijohtovedestä. Se vesijohtovesi on kuitenkin käsitelty ja puhdistettu niin moneen kertaan, että jos kuolema tulee, se tulee ennemmin liikenneonnettomuudessa kuin yksittäisestä pöpöstä vesijohtovedessä.

      Meillä annettiin talvisin aina sellaista kädenlämpöistä tai hiukan lämpöisempääkin, ja heppakin tuntui arvostavan kun sai "kuumaa juotavaa". Kesäisin joi mieluummin kylmänhaaleaa ja usein upotti puoli päätä vesisaaviinsa, ilmeisesti vilvoitellakseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      21
      5335
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      156
      4638
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      97
      3625
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      42
      3129
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2463
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      246
      1827
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      30
      1525
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      277
      1476
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      182
      1344
    10. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      79
      1305
    Aihe