Hei!
Ekana haluan kysyä, että miten lämmintä vettä annetaan hevoselle ratsastuksen jälkeen ja kuinka lämmintä muina aikoina?
Toiseksi haluan kysyä, että mihin kohtaan hevoselle laitetaan kylmäsuojat ja miten päin (”tarra” taka- ja etujaloissa etu vai taka puolelle)?
Ja viimeiseksi, että pitääkö kuolaimet kuivata pesunjälkeen?
Toivon todella että edes joku asiasta tietävä osaisi kertoa mulle😊
Hevosen juottaminen ja kylmäsuojat
2
690
Vastaukset
- z--
Ei veden nyt tarvitse erityisen lämmintä olla. Ihan jäinen vesi ei ole hyväksi, eli esim. talvella vesi voi olla tosi kylmää, mutta ei sitä nyt erikseen tarvitse mitenkään lämmittää.
Pääasiassahan lämmintä vettä ei myöskään pitäisi ottaa hanasta juotavaksi, koska lämpö irrottaa bakteereita veteen paremmin. Ihmisille ei suositella hanasta lämmintä vettä juotavaksi, joten ei sitä nyt eläimillekään pitäisi ainakaan isoja määriä juottaa.
Haaleaa vettä olen hanasta ottanut varsinkin talvella, kun kylmimmillään vesi olisi niin kamalan kylmää.
Yleensä suojissa on aina sääntö, että tarran pää tulee jalan ulkosyrjälle ja päällimmäinen tarra osoittaa taaksepäin. Tämä siksi, että riski aukeamiseen pienempi jos hevosen jalat osuu yhteen tms. Mutta riippuu tietty ihan suojista. Ja kylmäyssuojissa nyt ei niin väliä, kosak hevosat ei kuitenkaan jätetä pitkäksi aikaa seisomaan ne jalassa.
En minä ainakan kuivaa kuolaimia. Jos suitsien nahkaosat kuivuu ,kuivaan ne. Yleensä kuolaimet on (pitäisi olla) ruostumatonta terästä, eikä sitä haittaa jättää märäksi. Meillä taas on annettu nimenomaan lämmintä vettä liikutuksen jälkeen, varsinkin talvisin. Jos hevonen on vielä kuumissaan liikutuksen jäljitä, liian kylmä vesi voi aiheuttaa vatsanväänteitä ihan niin kuin ihmisillekin, eli ns. kylmänähky. Tosin yleensä sanotaan, ettei ole hyvä antaa vettä heti liikutuksen jälkeen ylipäänsäkään, mutta edelleen, kunhan vesi ei ole liian kylmää, hyvin voi antaa ämpärillisen pahimpaan janoon, myöhemmin sitten lisää kun hevosen keho ehtii vähän tasaantua ja rauhoittua.
Mistään bakteereista en todellakaan olisi huolissani - hevoset saavat niitä taatusti moninverroin enemmän tavallisesta laidunheinästä tai heinäpaalista kuin lämpimästäkään vesijohtovedestä. Se vesijohtovesi on kuitenkin käsitelty ja puhdistettu niin moneen kertaan, että jos kuolema tulee, se tulee ennemmin liikenneonnettomuudessa kuin yksittäisestä pöpöstä vesijohtovedessä.
Meillä annettiin talvisin aina sellaista kädenlämpöistä tai hiukan lämpöisempääkin, ja heppakin tuntui arvostavan kun sai "kuumaa juotavaa". Kesäisin joi mieluummin kylmänhaaleaa ja usein upotti puoli päätä vesisaaviinsa, ilmeisesti vilvoitellakseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643235Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422447
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1002197- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271800- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851405- 391290
- 811132