https://www.etuovi.com/kohde/7846468?utm_source=facebook.com&utm_medium=social&utm_campaign=kohde
Rämä lautamaja 450 tonnia hinta.
Paljonko maksaisit tuosta talosta?
19
368
Vastaukset
Tuossa maksaa tuo Unesco, ei niinkään talo. Ilman Unescon leimaa ja pääkaupunkia tuollaisen talon saa täälläpäin alle sadantonnin.
Jos on tontti jotenkin erityisen hyvällä paikalla, niin hiukan yli satatonnia voi maksaa.- EdesUnissa
Niin tuossahan ei ole muuta kuin Unesco ja tarina talon ympärillä. Suomenlinnan tontitkaan eivät ole omia, vaan kaupungin vuokratontteja.
EdesUnissa kirjoitti:
Niin tuossahan ei ole muuta kuin Unesco ja tarina talon ympärillä. Suomenlinnan tontitkaan eivät ole omia, vaan kaupungin vuokratontteja.
Hinta on huima, tuolla rahalla rakentaisi lukaalin jossain muualla. Ja omalle tontille.
- kallissilti
Haluaisin asua Suomenlinnassa.
- Tavallinen-tapaus
En ottaisi tuota taloa edes ilmaiseksi. Naapurit aivan liian lähellä niin että valituksia tulee jos alkaa grillaamaan ja talokin on purkukunnossa. 250 donalla rakentaa kunnon talon minne vaan tai ostaa hyvän talon jossa rauha ja harmonia ovat läsnä eikä naapurin kakarat kyttää aidan takaa.
- Karvamies
60 000 €. Lämmityskustannukset on Viaporissa sen perkuleen suuret. Funtsikaas niitä tuulennopeuksia Suomenlahdella jossa ei Helsingin edustalla ole suojaavaa saaristoa. Kaikki palvelut (jotka mainittiin ilmoituksessakin) ovat mantereen puolella.
Kännituristit "mossottavat" kun heitä rahaatuovia kokoomus-/ vihervasemmisto-/ perussuomalais- / japanilaisturisteja ei suvaita vaikka he kuinka yrittävät tuoda eloa ynnä vipinää ja kansainvälistä meininkii saaren karaiseville villasukissa sekä paidoissa elävälle asumistolle.- Karvamies
Tosin Karvamiehen luonnollinen rinta-, napa-,reisi-, peppu-, xxxx-karvoitus pitää kunnon ilmavälin joka yhdessä pitkien kalsonkien kanssa aikaansaa paikallisen "kasvihuoneilmiön", jossa tarkenee erittäin hyvin.
Karvamies kirjoitti:
Tosin Karvamiehen luonnollinen rinta-, napa-,reisi-, peppu-, xxxx-karvoitus pitää kunnon ilmavälin joka yhdessä pitkien kalsonkien kanssa aikaansaa paikallisen "kasvihuoneilmiön", jossa tarkenee erittäin hyvin.
Tottahan toki lämmität viereisten talojen emännät, mistä kasvihuoneilmiö alkaa.
- Karvamies
valtakunta kirjoitti:
Tottahan toki lämmität viereisten talojen emännät, mistä kasvihuoneilmiö alkaa.
Hyviin tapoihin ei kuulu kurkkia naapurin aidan yli (oli aitaa tai ei) taikka naapurin ikkunasta sisään katsella (on verhot eteenvedettyinä tai ei) taikka emäntiä lämmitellä (on lupa tai ei) taikka varastaa naapurin omenapuusta omenat (ne kun on perkuleen happamia hilloksi joutaisivat). Näin muistaakseni.
Karvamies kirjoitti:
Hyviin tapoihin ei kuulu kurkkia naapurin aidan yli (oli aitaa tai ei) taikka naapurin ikkunasta sisään katsella (on verhot eteenvedettyinä tai ei) taikka emäntiä lämmitellä (on lupa tai ei) taikka varastaa naapurin omenapuusta omenat (ne kun on perkuleen happamia hilloksi joutaisivat). Näin muistaakseni.
no noudatatko sinä näitä hyviä tapoja?
- Karvamies
valtakunta kirjoitti:
no noudatatko sinä näitä hyviä tapoja?
Omenoita olen varastellut. Siksi tiedänkin niiden olevan happamia.
- fauhiagi
Kyseinen asumapaikka on lähes koko vuoden meren takia erittäin kylmä. Jos haluaa asua merellä on mielestäni siihen ainoa oikea paikka riittävän kokoinen huvijahti.
- Kaisanoasaa
3 euroa
- Karvamies
Myyty iloiselle Herralle tuossa etuvasemmalla, jolla mustat silmänaluset ja pipo päässä. Aijaaha siellä jo vieressä naisihminen onnessansa potkii sulhoansa koipeen. Sitä se rakkaus tekee. Onnea vielä kerran nuorelleparille.
- Totuus-
Talon tai asunnon ostaminen on typerää koska siitä ei sitten helpost pääse eroon. Ihmiset velkaantuu ja yrittävä sitten myydä kalliimmalla mitä arvo on. Olisi typerää maksaa tuollaisesta paskasta talosta noin paljon vaikka olisi mikä unescon suojelu kohde. Jos joku uskoo että tuossa voi tienata niin on hullu. 450 tonnia talosta ja 400 tonnia menisi jo remonttiin jos tuollaiselle talolle edes annetaan remontti lupa.
- Poltergeist
Maksan siitä tulitikkuaskin hinnan!
Voishan tuon huvikseen kesämökiks ostaa...kajakkimatkan päässä..
- paskadiili
ymmärtäisin vielä jos kohde olisi omalla tontilla, mutta vuokralla??!
En maksaisi siitä senttiäkään
Pakkasen puolelle vetävät seuraavat pikkujutut:
-Unesco & museovirasto vaikeuttanee remonttia ja muutostöitä -> vaikeaa ja kallista
-Hirsikehikossa vaurioita -> hirsien vaihto, vuorausten purku tai talon purku
-Ei kuntoarvioita -> talon purku kummittelee
-Paikka Suomenlinnassa -> turisteja ympäriinsä
-Suomenlinnan avovankila -> potentiaalista jännää luvassa
-Paikka saaristossa -> henkilökohtaisesti en tykkää
Ostakoon joku muu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096496Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884131L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453457TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a72840Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6251441- 66868
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja55843- 9829
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?193818Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j47799