https://www.etuovi.com/kohde/7846468?utm_source=facebook.com&utm_medium=social&utm_campaign=kohde
Rämä lautamaja 450 tonnia hinta.
Paljonko maksaisit tuosta talosta?
19
358
Vastaukset
Tuossa maksaa tuo Unesco, ei niinkään talo. Ilman Unescon leimaa ja pääkaupunkia tuollaisen talon saa täälläpäin alle sadantonnin.
Jos on tontti jotenkin erityisen hyvällä paikalla, niin hiukan yli satatonnia voi maksaa.- EdesUnissa
Niin tuossahan ei ole muuta kuin Unesco ja tarina talon ympärillä. Suomenlinnan tontitkaan eivät ole omia, vaan kaupungin vuokratontteja.
EdesUnissa kirjoitti:
Niin tuossahan ei ole muuta kuin Unesco ja tarina talon ympärillä. Suomenlinnan tontitkaan eivät ole omia, vaan kaupungin vuokratontteja.
Hinta on huima, tuolla rahalla rakentaisi lukaalin jossain muualla. Ja omalle tontille.
- kallissilti
Haluaisin asua Suomenlinnassa.
- Tavallinen-tapaus
En ottaisi tuota taloa edes ilmaiseksi. Naapurit aivan liian lähellä niin että valituksia tulee jos alkaa grillaamaan ja talokin on purkukunnossa. 250 donalla rakentaa kunnon talon minne vaan tai ostaa hyvän talon jossa rauha ja harmonia ovat läsnä eikä naapurin kakarat kyttää aidan takaa.
- Karvamies
60 000 €. Lämmityskustannukset on Viaporissa sen perkuleen suuret. Funtsikaas niitä tuulennopeuksia Suomenlahdella jossa ei Helsingin edustalla ole suojaavaa saaristoa. Kaikki palvelut (jotka mainittiin ilmoituksessakin) ovat mantereen puolella.
Kännituristit "mossottavat" kun heitä rahaatuovia kokoomus-/ vihervasemmisto-/ perussuomalais- / japanilaisturisteja ei suvaita vaikka he kuinka yrittävät tuoda eloa ynnä vipinää ja kansainvälistä meininkii saaren karaiseville villasukissa sekä paidoissa elävälle asumistolle.- Karvamies
Tosin Karvamiehen luonnollinen rinta-, napa-,reisi-, peppu-, xxxx-karvoitus pitää kunnon ilmavälin joka yhdessä pitkien kalsonkien kanssa aikaansaa paikallisen "kasvihuoneilmiön", jossa tarkenee erittäin hyvin.
Karvamies kirjoitti:
Tosin Karvamiehen luonnollinen rinta-, napa-,reisi-, peppu-, xxxx-karvoitus pitää kunnon ilmavälin joka yhdessä pitkien kalsonkien kanssa aikaansaa paikallisen "kasvihuoneilmiön", jossa tarkenee erittäin hyvin.
Tottahan toki lämmität viereisten talojen emännät, mistä kasvihuoneilmiö alkaa.
- Karvamies
valtakunta kirjoitti:
Tottahan toki lämmität viereisten talojen emännät, mistä kasvihuoneilmiö alkaa.
Hyviin tapoihin ei kuulu kurkkia naapurin aidan yli (oli aitaa tai ei) taikka naapurin ikkunasta sisään katsella (on verhot eteenvedettyinä tai ei) taikka emäntiä lämmitellä (on lupa tai ei) taikka varastaa naapurin omenapuusta omenat (ne kun on perkuleen happamia hilloksi joutaisivat). Näin muistaakseni.
Karvamies kirjoitti:
Hyviin tapoihin ei kuulu kurkkia naapurin aidan yli (oli aitaa tai ei) taikka naapurin ikkunasta sisään katsella (on verhot eteenvedettyinä tai ei) taikka emäntiä lämmitellä (on lupa tai ei) taikka varastaa naapurin omenapuusta omenat (ne kun on perkuleen happamia hilloksi joutaisivat). Näin muistaakseni.
no noudatatko sinä näitä hyviä tapoja?
- Karvamies
valtakunta kirjoitti:
no noudatatko sinä näitä hyviä tapoja?
Omenoita olen varastellut. Siksi tiedänkin niiden olevan happamia.
- fauhiagi
Kyseinen asumapaikka on lähes koko vuoden meren takia erittäin kylmä. Jos haluaa asua merellä on mielestäni siihen ainoa oikea paikka riittävän kokoinen huvijahti.
- Kaisanoasaa
3 euroa
- Karvamies
Myyty iloiselle Herralle tuossa etuvasemmalla, jolla mustat silmänaluset ja pipo päässä. Aijaaha siellä jo vieressä naisihminen onnessansa potkii sulhoansa koipeen. Sitä se rakkaus tekee. Onnea vielä kerran nuorelleparille.
- Totuus-
Talon tai asunnon ostaminen on typerää koska siitä ei sitten helpost pääse eroon. Ihmiset velkaantuu ja yrittävä sitten myydä kalliimmalla mitä arvo on. Olisi typerää maksaa tuollaisesta paskasta talosta noin paljon vaikka olisi mikä unescon suojelu kohde. Jos joku uskoo että tuossa voi tienata niin on hullu. 450 tonnia talosta ja 400 tonnia menisi jo remonttiin jos tuollaiselle talolle edes annetaan remontti lupa.
- Poltergeist
Maksan siitä tulitikkuaskin hinnan!
Voishan tuon huvikseen kesämökiks ostaa...kajakkimatkan päässä..
- paskadiili
ymmärtäisin vielä jos kohde olisi omalla tontilla, mutta vuokralla??!
En maksaisi siitä senttiäkään
Pakkasen puolelle vetävät seuraavat pikkujutut:
-Unesco & museovirasto vaikeuttanee remonttia ja muutostöitä -> vaikeaa ja kallista
-Hirsikehikossa vaurioita -> hirsien vaihto, vuorausten purku tai talon purku
-Ei kuntoarvioita -> talon purku kummittelee
-Paikka Suomenlinnassa -> turisteja ympäriinsä
-Suomenlinnan avovankila -> potentiaalista jännää luvassa
-Paikka saaristossa -> henkilökohtaisesti en tykkää
Ostakoon joku muu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M837511Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2194885Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn834857HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen1074253Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584180Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu343660Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623222Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty712866Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj412010- 471725