Teologien pitkät jorinat

Olen huomannut, että uskovaisen tai teologin selittäessä tai puolustaessa jotakin opinkohtaa tekstiä on hyvin usein todella paljon. Niin on myös tällä keskustelupalstalla. Yksinkertaiseen kysymykseen tulee uuvuttavan pitkä ja sekava vastaus. Leimallista on, että jokaiseen rönsyilevän tekstin haaraan liitetään joukko viittauksia Raamatun teksteihin, tavallisesti yksittäisiin jakeisiin.

Eräät ystävämme linkkaavat mielellään videoihin, jotka ovat usein tunninkin mittaisia. Ja oikeasti on ollut kyse aika selvärajaisesta kysymyksestä, johon luulisi voivan vastata nasevamminkin.

Miksi näin on?

Minusta Wittgensteinin Ludde osui erinomaisesti hermoon tiivistäessään esipuheessa Tractatus-kirjansa olennaisen sisällön: “Was sich überhaupt sagen läßt, läßt sich klar sagen; und wovon man nicht reden kann, darüber muß man schweigen”.

Yritän suomentaa tuon mahdollisimman hyvin: Se, mitä ylipäätään voidaan sanoa, voidaan sanoa selvästi; ja siitä, mistä ei voi puhua, on vaiettava.

Minusta nämä uskon puolustajat ja selittäjät sanovat asiansa aivan liian usein tarpeettoman pitkästi ja sekavasti. Sen lisäksi he yrittävät usein selittää sanallisesti asioita, joista oikeastaan ei voi puhua ja olisi viisaampaa olla hiljaa.

6

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satuja on mahdollista tulkita äärettömän monella tapaa. Siitä ne pitkät jorinatkin johtuvat.

      Jumalat ja niiden antamat kuvitteelliset viestit ovat ihmiseltä itseltään lähtöisin ja kun kerran ihminen on jumalatkin luonut, niin on selvää, että tulkintoja on yhtä monta kuin on uskovaista ihmistäkin.

    • Alkukantaisilla jumalilla ei ole ollut tekniikkaa "selkokielisiin" uutisiin. Nyt olisi tekniikka olemassa, mutta jumalista ei kuulu pienintäkään pihausta. Voi vain arvailla, että mistähän syystä asia on niin?

    • Diopterius

      Uskova tarvitsee jonkun lähteen selittääkseen normaalille järjelle aivan käsittämättömän asian.
      Uskova kun ei pysty itsekään mokomaa järjettömyyttä selittämään.

    • Advis

      Kyllä, olen samaa mieltä. Perustelen sen mielipiteelläni.

      • Uskonnot-kusettavat-aina

        Siis perustelet mielipiteesi kuvitteellisten jumalien kuvitteellisilla mielipiteillä? Niin kaikki hartaat uskovat ainakin tekevät.


      • Paljon-nähnyt
        Uskonnot-kusettavat-aina kirjoitti:

        Siis perustelet mielipiteesi kuvitteellisten jumalien kuvitteellisilla mielipiteillä? Niin kaikki hartaat uskovat ainakin tekevät.

        Onko hartaita uskoviakin? Käsitykseni mukaan he ovat vain "hartailevia" uskovaisia?
        Tekopyhyys on nykyuskontojen peruskivi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4330
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4079
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3736
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      106
      3619
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3357
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2636
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2344
    Aihe