Lähtölaukaus panssarivaunulla

Tykki

Suunnistus on osa Suomen jo vuosia jatkunutta militarisoitumista, mistä näkyviä esimerkkejä ovat mm. naisten kasvava into lähteä vapaaehtoisesti asepalvelukseen, kertausharjoitusten lisääminen ja puolustusministeriön miljardeja maksavat kalustohankinnat.
Suunnistus on vähitellen muuttunut osaksi tätä sotaan valmistautumista. Harrastajista suuri osa on mukana reserviläistoiminnassa ja lajin imago on muuttunut maanpuolustuksellisempaan suuntaan.
Ei siis mikään ihme, että Jukolan viestissä ammutaan lähtölaukaus panssarivaunulla. Se symbolisoi suunnistuksen harrastajien sotaisaa arvomaailmaa.

5

668

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesäpieruKangasalla

      Saat tulla Kangasalalle suorittamaan lähtölaukauksen 2019, suolikaasullasi !

    • Suunnistusihminen

      Joo, alkaa kyllä ärsyttämään sotavoimien liika pullistelu urheilutapahtumassa

    • putinkosesiellämurehtii

      "Harrastajista suuri osa on mukana reserviläistoiminnassa..."
      Hyperbola soitti ja haluaa omansa takaisin.

    • Juski

      Höpöjä puhut. Puolustusvoimat on yksi Jukolan viestin tukijoista ja ilman sen kalusto- ja henkilöstöapua viestiä ei voisi järjestää. Sitäpaitsi Suomi ei ole militarisoitumassa. Kannattaa tutustua Suomen historiaan sekä myös Jukolan viestin faktoihin.

    • beethooven

      Aina on mahdollisuus siviilipalveluun nykyaikana jos ei kannata nykyisenkaltaista yltiöpäistä ja veronmaksajille ihan turhan kallista typerää pilipali-aseilla leikkimistä aikuisten ihmisten kesken?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      100
      3074
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2634
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      72
      2389
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      42
      2344
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      28
      2049
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1857
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1749
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      25
      1558
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      9
      1317
    Aihe