Alko haluaa säästää energiaa ja vähentää myyntiä näköjään. Hyvä siirtää myymälä sellaiseen paikkaan jonne ei ole edes bussiyhteyksiä. Kuten matkahuoltokin teki. Eipähän tarvi enää Alkossakaan käydä. Suuri kiitos!
Kemin Alko Coronaan!
18
983
Vastaukset
- raittius
81 vuotta olen pärjännyt Alkon ovea avaamatta. Pärjään vielä pitkään.
- Rosredt
No jopa on perusteet siirrolle! Vai säästää energiaa, uskoo ken tahtoo, minä en. Kaipa se sähkö on samanhintaista Coronassa kuin Cm:ssa.
- nitrojaperkele
Pienempi liike niin pienempi sähkönkulutus kuulemma. Aletaan myymään ymparistöystävällistä viinaa. Luultavasti Alkon merkkikin muuttuu vihreäksi.........uskoisin????????
- nitrojaperkele
Onhan se tosi että nykyiseen Alkoon on ollut liian helppo mennä. Linja-autollakin päässyt ihan viereen.Coronaan mennäkseen pitää hankkia oma auto tai mennä taksilla .Näin se isoveli huolehtii ettei huonompijalkaiset juo viinaa ja pääseehän sitä sitten lääkäriinkin nopeammin.
- Kuppisjakilaus
Citymarketin lonkero ja kalijan myynti kasvaa
Ala keittämään ite omat viinakset niin saat aina oman makusi mukkaan nitro. Muista pullottaa keitokset sitten kaikista kommeimpaan ja kalliimpaan konjamiinipulloon. Saat makuelämyksiä kun ajattelet että juot 1000€ viinaa.
- Oikiahomma
Säästyy rahat tarpeellisempaan ja oikeasti välttämättömään.
- sdrftg
Monesti olen ihmetellyt miksi alkoholi on ainoa laillinen päihde? Niitä on kuitenkin miedompia ja vähemmän haitallisiakin nautintoaineita.
- Siistiytyypä
CM:n edusta niistä viinan kyttääjistä. Poliisien vierailut joka päiväisiä kun se eliittikansa, keiden ei tarvitse tehdä päivääkään töitä, mutta viinaan rahaa kyllä riittää.
- riittääkörahaa
Täikönlastenleikkipuiston siirtäminen Prisman pihaan on iso homma, vieterieläimet, kukkaistutukset, penkit istujineen ja kaikki..
- Kalliskauppa
Corona ja koko s-ketju muutenkin surkea navetta niin joutaa puliukot sinne päivystämään...
- lehtokatu
Ihan uskomatonta että pitää laittaa keskustasta pois. Taas yksi hyvä syy miksi Alkon monopoli pitää purkaa.
- Mitesnyt
käy Täikönpuiston mannekiineille? Joutuuko ne kävelemään Prisman kulmille, vai onko joku yber taksari keksinyt niistä jonkun vetonaulan kuskattavikseen?
Ei syytä huoleen. Kemin keskustapuolue on laittanu vireille aloituksen jossa Tervaharjun alikulkutunnelin avaamista autoliikenteelle. Joten jos kyyti, tai oma auto on, niin siitä vaan tunnelin kautta Alkoon.
Takaisin pitää kävellä, jos samaa reittiä haluaa palata.
Jos käyttää taksia, niin meno Alkoon on halvempaa kuin paluu, johtuen pidemmästä paluumatkasta.
http://keminwww.kemi.fi/d5web/kokous/20183574-16.HTM
Kyllä kepulaiset yrittää auttaa?- Oho-jopas
GeeGan kirjoitti:
Ei syytä huoleen. Kemin keskustapuolue on laittanu vireille aloituksen jossa Tervaharjun alikulkutunnelin avaamista autoliikenteelle. Joten jos kyyti, tai oma auto on, niin siitä vaan tunnelin kautta Alkoon.
Takaisin pitää kävellä, jos samaa reittiä haluaa palata.
Jos käyttää taksia, niin meno Alkoon on halvempaa kuin paluu, johtuen pidemmästä paluumatkasta.
http://keminwww.kemi.fi/d5web/kokous/20183574-16.HTM
Kyllä kepulaiset yrittää auttaa?ehdin ajatella että nakkasit juhannuksen kunniaksi hyvän pilan, mutta tottahan tuo näkyy olevan.
- nitrojaperkele
Kaippa se Kela korvaa taksikyydin Coronaan 2 euron omavastuulla...........uskoisin????????
- nitrojaperkele
Mielestäni esim. Laitakari olisi hyvä sijoituspaikka Alkon uudeksi sijoituspaikaksi. Matkailuyhtiö voisi järjestää elämysmatkoja sinne kesäisin pienellä aluksella ja talvella vaikkapa poron ahkiossa. Tietenkin sinne voisi mennä omalla kustannuksella kesäisin veneellä ja talvella hiihtäen. Tulisi entisajat mieleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648