Kauppatori siirretään nykyiselle Lordin-aukealle .
Entiselle torille rakennetaan lisää kerrostaloja , niitä siperialais- mallisia.
Pitäisikö Lordin-nimi jo unohtaa?
Entiselle torille rakennetaan lisää kerrostaloja , niitä siperialais- mallisia.
Pitäisikö Lordin-nimi jo unohtaa?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Noh miltä sekin näyttäisi kun kämäset myyntikojut olisivat kaupungin parhaassa ydinkeskustassa? Kuin jossain kehitysmaassa.
Sopivasti syrjässä nykyisellä paikallaan. Opasteita voisi lisätä että löytää muualta tulleetkin.
kyllä se lordi pitäs vaihtaa jo takasi sampoksi.
On kyl liian ahas paikka kauppatoriksi tuo. Turistikojuille hyvä paikka ku ne siellä kierteleeki.
Siitä on ilmeisesti tarkoitus purkaa jotain pois , että tila riittäisi.
Tuleekohan uusi uimahalli vääntö ?
Höpön höpön höpön höpönhöpön höpön höpö!!!
Ei ole mielikuvitusta .
Seuraat huonosti tiedotusvälineitä.
Kaikki nykyiset rakennukset puretaan, tilalle uudet rakennukset, ja osa korttelista yhdistetään Sampoaukeaan ja siitä tulee uusi kauppatori.
Lestapäälliköt ovat sopineet keskenään niin.
kertoo kattokärpänen.
https://yle.fi/uutiset/3-5693722
Ikivanha uutinen.
Uudempaa
https://yle.fi/uutiset/3-10256996
Eli homma on ollu käynnistä jo tovin
80-luvulta lähtien ihmiset ovat valittaneet kauppatorin väärää sijaintia. Viimeinkin joku jrkevä ja toimiva suunnitelma kaupungin päättäjiltä. Vielä kun tulevan Sampo-torin laidalle saataisiin kauppahalli niin tämänkin paikka alkaisi muistuttaan kaupunkia. Lapinmaan rakennus purkuun vain! Ei ole rakennuksena edes nätti, eikä sillä ole mielestäni edes kulttuurihistoriallista arvoa. Ainahan niitä vastustajia löytyy joka uudistukselle. Jos vihreät saisi päättää kaupunkkikuvasta niin Sampo-aukiolle siirrettäis varmaan vanhoja heinälatoja. Siinä olisikin turisteilla ihmettelemistä kerrakseen.
Mites se nyt sitten menikään tuo hankesuunnittelu aikoinaan ?
Tietääkseni ihan tarkoituksella tori tuohon nykyispaikkaan istutettiin ja jälkivuosina kalliisti kivilaattapinnoitteineen ja salaojaviemäröinnit ym. ei niinkään halpisratkaisu.
Ois ollut aikoinaan laajoja tiloja lähempäna keskustaa.
Muistan jostain lukeneeni jotta linja-autoasema ja rautatieasema ja Lapinkävijäntien viinakauppa ovat ratkaisseet sijoittumisen tuolle paikalle.
Ajatuksena varmaan ihan OK kun ihmisvirrat purkautuvat ja kansoittavat kauppatorin....
No ei vissiin kuitenkaan kun torilla toimintaa ja liikettä pari- kolme tiimaa aamupäivällä kun pottu ja mansikkakauppiaat ja kirppismyyjät paikalla. Joskus joku satunnainen kahvittelija.
No kesätiistaisin näyttäs mummokööri iltaisin pari tuntia hoilaavan .
Ennen vanhaan kun vanha tori Lainaanrannassa oli elämä ja ihmiset erilailla liikkeellä ja linjuriasema on tietojen mukaan silloinkin siinä vanhan torin reunalla josta kulkijat tulivat ja menivät toriostosten kera .
Korkalon- ja Maakuntakadun väliseltä alueelta tönöt nurin Pekankadulle asti niin jopa
riittää tilaa Kauppatorille !!!
Tuo ei onnistu, koska vanha Lapinmaan talo on suojeltu ja sen valkoisen
kerrostalon omistaa Henttunen .
Politrukki-kavereineen kaupunginvaltuustossa he pitävät kyllä omistaan huolen .
Aika on ihan toinen nykyisin. Torikauppa ei käy vanhaan malliin. Enemmistö torilla kävijöistä vaan katselee. Halvemmalla ja takuutuotteena saa kaiken kaupoista. Ja meillä on pitkä talvi. Tori on autio alue suurimman osan vuotta. Sanoisin että tori on hyvä siinä missä nyt on kun siihen on paljon rahaa laitettu.
Kauppa ei takuulla käy , jos tori sijaitsee puolivälissä Korkalovaaraa.
Tänne tuodaan kansainvälisiä suurmarkkinoita jotka pitää sijoittaa
pitkin jalkakäytäviä keskustaan , kun nykyinen tori on missä on.
Liian kallis maa-alue uhrata ydinkestustassa satunnaiselle torikaupalle. Tuottoisampaa liikerakennuksena/asuinrakennuksena.
Yleensä kaupunkien keskustassa on tori .