Ihmettelen tätä keskustelua kaikkineen. Mitä ihmettä se kuuluu kenellekään, kenenkä kanssa piispa rakastelee? Käsittääkseni se ei vaikuta työhön ja avioero taas on piispan ja hänen vaimonsa välinen asia. Samoin kuin se, millaisessa suhteessa he viimeiset vuodet ovat eläneet.
Surku, että piispa meni eroamaan virastaan. Toivoisin, että hänet pyydetään takaisin paikalleen.
Surku, että piispa meni eroamaan virastaan. Toivoisin, että hänet pyydetään takaisin paikalleen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyllä se kuule vaan niin on, että kirkonmiehet, piispat ym. johtohahmot näyttävät itse omalla elämällään suuntaa, kuinka tulisi elää kristillistä elämää. Jos tätä on jo vuosia jatkunut, niin kyllä siinä ois ollut aikaa tehdä kaverilla parannusta. Mutta eria asia, jos edelleen haluaa elää synnissä..
Jeesuskaan ei tuominnut syntistä naista, jota yritettiin kivittää, mutta sanoi hänelle: Mene, äläkä enää syntiä tee. Sitäpaitsi synnillä on aina seurauksensa. Anteeksi voidaan saada, mutta seuraukset joudutaan kantamaan.