Tässä lista, jota toivoisi. Yhtään karsimatta. Ei taida Suomesta löytyä? Ja ennen kuin joku huutelee, että on korkeita vaatimuksia; olen itse vähintään sama kuin lista, ellen enemmän. Vähintään samaa mihin itse pystyy saa toivoa, eikös vaan?
-Huumorintajuinen
-Perus positiivinen
-Empaattinen
-Omaa oman tahdon
-Pitää matkustelusta niin perheen kuin kumppanin kanssa
-Antelias, tarkka talouden hoito on hyve, mutta piheys rasittaa ihmissuhteita. Suosii yhteistaloutta ja tasapuolisuutta talousasioissa tulot huomioiden
-Ei haasta riitaa, mutta osaa riidellä rakentavasti
-Elämän käännekohdat käsitelty
-Ei ole käyttänyt henkistä tai fyysistä väkivaltaa ihmissuhteissa, eikä usko alistamiseen
-Kunnioittaa ja arvostaa muita ihmisiä, kohtelee toisia arvostavasti
-Omaa hyvän itsetunnon
-On omia harrastuksia, mutta ne eivät vie kaikkea vapaa-aikaa
-On sosiaalinen, mutta on valmis jakamaan ystäväpiirinsä ja on perhekeskeinen
-On valmis jakamaan kotityöt, siivous, lapsien kasvatus ja kaupassa käynti onnistuu yksin ja erikseen
-Tunnistaa omat rajansa ja kunnioittaa toisen rajoja
-Kunnioittaa lasten rajoja, tukee toista vanhemmuuteen ja haluaa itse olla hyvä esimerkki lapsille
-Harrastaa arjen romantiikkaa sekä haluaa yllättää kumppanin silloin tällöin
-Vaalii parisuhdetta ja osaa keskustella
- On kiinnostunut ajan ilmiöistä, seuraa uutisia ja maailman kehitystä
-Pitää seksiä ja läheisyyttä tärkeänä, vaalii tätä osa-aluetta
-On valmis tasa-arvoiseen vapaa-ajan käyttöön. Omia menoja saa olla, tasapuolisesti. Arvostaa enemmän kotia ja perhettä kuin jatkuvia menoja yksin.
-Alkoholia kuluu kohtuudella, eikä käytä muita päihteitä tupakka mukaan lukien
-Haluaa saavuttaa elämässä asioita, on se sitten uusi auto, -työ, -unelmamatka, -koulutus, menee tavoitteitaan kohti ja uskaltaa unelmoida
-On töissä, on ahkera ja ei lannistu vastoinkäymisistä
-Pitää itsestään huolta fyysisesti, siisteys ja liikunta tärkeää
-Liikkuu pitääkseen itsensä terveenä
-Pitää hyvästä ruuasta ja arvostaa unen merkitystä
-Arvostaa siistiä kotia ja on valmis panostamaan ympäristöönsä
-Ei harrasta penkkiurheilua häiritsevästi (max 1kisat vuodessa)
-Ei välitä istua tv:n ääressä montaa tuntia viikossa, myöskään sosiaalinen media tai muu ruutuaika ei mene perheen edelle
-On oma itsensä ja ei suorita elämää ;)
Omaa kuvaa etsimässä
6
435
Vastaukset
Kyllä tuollainen ainakin minuun sopii ja monet asiat ovat itsestäänselvyyksiä. Ainoa, mitä epäröin on tuo antelias. Tarkoitatko, että mies pitää tarkkaa taloutta muusta, mutta pitää olla valmis antamaan sinulle rahaa?
Varmaan sopii moneen muuhunkin mieheen siksi, että monet ovat suhteellisia ja ihminen on huono arvioimaan itseään.
Uskoisin, että lähes kaikki miehet kokevat itsensä huumorintajuiseksi ja empaattisiakin useimmat kokevat olevansa.
KAIKKI pitävät hyvästä ruuasta, mutta jollekin se merkitsee pizzaa ja toiselle rapuillallista.
jne.- HarvassaOvat
Antelias ei tarkoita rahan antamista, mutta jos on epäsuhta tulopuoli niin minusta on itsekästä esim.lähteä omille ulkomaan matkoille ja jättää toinen kotiin tai pakottaa ottamaan lainaa, jos haluaa mukaan. On ihmisiä, jotka tuhlaavat vain itseensä ja jakavat menot puoliksi. Toki jokaisella on oikeus itse nauttia omista rahoistaan, mutta parisuhdetta en haluaisi sellaisen ihmisen kanssa. Liiallinen minä-henki me-hengen sijaan aiheuttaa eroja ja tekee toisesta helposti riippuvaisen toisesta ihan perusarjen pyörityksen suhteen.
Mä en ole vielä yhteenkään kuvaamaani ihmiseen törmännyt ja useampi pidempi suhde takana. Alkuun ihminen voi näyttää kuinka hyvältä vain, mutta kun arki tulee taloon alkaa valtapeli milloin mistäkin. Ikävä kyllä! Luulen, että ne ketkä tällaisiksi on kotona opetettu ovat, ja pysyvätkin, pois sinkkumarkkinoilta. Elleivät jostain syystä leskeydy ennen aikojaan. Hyvistä miehistä pidetään kiinni! HarvassaOvat kirjoitti:
Antelias ei tarkoita rahan antamista, mutta jos on epäsuhta tulopuoli niin minusta on itsekästä esim.lähteä omille ulkomaan matkoille ja jättää toinen kotiin tai pakottaa ottamaan lainaa, jos haluaa mukaan. On ihmisiä, jotka tuhlaavat vain itseensä ja jakavat menot puoliksi. Toki jokaisella on oikeus itse nauttia omista rahoistaan, mutta parisuhdetta en haluaisi sellaisen ihmisen kanssa. Liiallinen minä-henki me-hengen sijaan aiheuttaa eroja ja tekee toisesta helposti riippuvaisen toisesta ihan perusarjen pyörityksen suhteen.
Mä en ole vielä yhteenkään kuvaamaani ihmiseen törmännyt ja useampi pidempi suhde takana. Alkuun ihminen voi näyttää kuinka hyvältä vain, mutta kun arki tulee taloon alkaa valtapeli milloin mistäkin. Ikävä kyllä! Luulen, että ne ketkä tällaisiksi on kotona opetettu ovat, ja pysyvätkin, pois sinkkumarkkinoilta. Elleivät jostain syystä leskeydy ennen aikojaan. Hyvistä miehistä pidetään kiinni!"minusta on itsekästä esim.lähteä omille ulkomaan matkoille ja jättää toinen kotiin tai pakottaa ottamaan lainaa, jos haluaa mukaan. On ihmisiä, jotka tuhlaavat vain itseensä ja jakavat menot puoliksi. Toki jokaisella on oikeus itse nauttia omista rahoistaan, mutta parisuhdetta en haluaisi sellaisen ihmisen kanssa. "
Totta. Minusta tuollainen käytös tarkoittaa, ettei ole sitoutunut parisuhteeseen ollenkaan. Toisaalta jos tuollaisen ihmisen kanssapäätyy saman katon alle, on seurusteluaika mennyt hukkaan. Olen vasta viime aikoina käsittänyt, että monesti seurusteluaika käytetäänomien huonojen puolien kätkemiseen tai eikä silloin myöskään kehdata/uskalleta kysyä tai kohdata toisen huonoja puolia.
"Mä en ole vielä yhteenkään kuvaamaani ihmiseen törmännyt ja useampi pidempi suhde takana." Niin osittain siksi, koska nuo monet kohdat listassa ovatniin moniselitteisiä.
-
- Goodass
Nuohan ovat loppujen lopuksi ihan terveitä perusarvoja.
Yli puolet menee nimikkeen "tasapainoinen ihminen" alle.
Itse en tuohon pystyisi. Käyttämäni someaika vahvistaa sen, että en voi arvostaa ihmisiä ihan tuosta noin vaan. - Erittäin_hyvä
Kuulostaa tutuille ja käytännössä toteutuville asioille.
Seuraava toive on ilmeisesti kumppaneiden välinen kemia ja jos sitä ei heti ensimmäisellä tapaamisella ole esimerkiksi jännittämisen vuoksi, niin peli on menetetty?
Milloin nähdään? :) - elämääkokenutt
Sitten kun löytyy vielä ihminen noiden ominaisuuksien takaa, niin kaikki on hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400