Mitä ne on ne piilo työpaikat Sallan kunnassa?

sepäse

Olen kuullut että Sallan kunassa on piilo työpaikkoja??? Mitä ne on ja kuka niitä saa??? Eli niitä saa muualta tulleet joko puolison kera tai ilman. Miksi ei näistä paikoista yleensä ilmoiteta julkisesti hakuun, vaan ne vaan meen niille puolisoille. Ja se että kunnan työn tekijät saa antaa töitä puolisoilleen mitä se on!!!! en ymmärrä että jopa epäpätevät voi jopa olla opettajina!!! missä menee raja??????

18

1606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • awaqxczd

      sukulaiset ja kaverit saa nekin paikat.

    • Päteviä opettajia on vaikea saada Sallaan.

      Tieto sallalaisten kepuloisten nurkkakuntaisuudesta on kiirinyt. Kukapa itseään kunnioittava ammattitaitoinen opettaja tai minkään muunkaan alan ammattilainen tulisi kuntaan, jossa sisäsiittoinen kepuloisten ryhmä häärää ja määrää päämäärättömästi!

      Minun on jälleen pakko toistaa itseäni: kunnanviraston viranhaltijoilla ei ole visioita. Esim sivistystoimi elää feodaaliaikaa, mitään muutoksia ei ole tehty vuosikausiin.

      Selitykseksi ei käy, että määrärahat ovat niukat ja opetussuunnitelmia on noudatettava. Jos olisin alan viranhaltija, ammattietiikkani ei moista kestäisi ja pyytäisin välittömästi eroa!

      Vähillä resursseila on monessa pikkukunnassa saatu loistavia tuloksia aikaan.

      Tärkein puheenaihe Sallan kepuloisten miehittämässä kunnanvirastossa on ollut rikkinäinen kahviautomaatti. Mallikelpoista asioiden priorisointia kepuloisten tapaan...

      Ps. joudin rekisteröimään nimimerkkini, sillä joukko keskenkasvuisia ja mallikelpoista kepuloisten jälkikasvua lähetti asiatonta viestintää nimissäni sillä aikaa, kun olin sivistämässä itseäni eteläisessä Euroopassa!

      • Meinasi lomahuuman jälkimainingeissa unohtua:

        Kepuloiset olette heikoin lenkki!

        Hyvästi!

        Kepuloiset VITTUUN


      • 10pistettä

        Aikoinaan Sallan kunnan oppilaitoksessa työskennelleenä pitää sanoa, että analyysisi sallalaisten virkamiesten toiminnasta osui nappiin!


      • Anonyymi

        Rekrytointilisä käyttöön niin alkaa tulla päteviä opettajia paikkakunnalle.


    • valitettavasti

      Siellä tehdään näkymätöntä työtä.

    • kokemusta

      Kyllä kittilä on tuhatkertaa enempi sisäsiittoinen, nepotistinen. Siellä ei paljo vieraita kaivata töihin.

      • Anonyymi

        Ja Kemijärvi kilvoittelee Kittilän kanssa suhmuroinnin kultamitalista.


    • Sallassa, jossa työpaikat ovat muutenkin kortilla, ei ole toivoakaan saada paikkaa ilman sidettä kepuloisiin: sukuloinen tai puolueloinen!

      Kunta suurimpana työnantajana näyttää valitettavasti suuntaa sille, että kepuloisuus tai sukuloisuus ratkaisee. Senpä johdosta kunnanvirasto on täynnä loisia, jotka ovat pääsääntöisesti epäpäteviä.

      Virheitä ja tuhelointia tapahtuu, mutta sukuloisuus pelastaa!

    • Anonyymi

      Mikä on epäpätevyyden huippu?

    • Anonyymi

      Piilotyöpaikat on kunnan järjestämä suunnistuskisa Sallatunturissa.

      • Anonyymi

        Keskellä ei mitään ei voi olla muuta kuin piilotyöpaikkoja.


    • Anonyymi

      Ruotsi pyytänyt USA:n poliisilta tukea ampumisten ja pommi-iskujen torjuntaan
      Julkaistu 18.09.

      Ruotsia ravistelevat pommi-iskut ja ampumavälikohtaukset ovat saavuttaneet tason, joka "herättää kauhua koko maassa", kuten Ruotsin valtamedia myöntää. Tueksi rikostorjuntaan on pyydetty Yhdysvaltain liittovaltion viranomaisia.

    • Anonyymi

      Katsokaa areenasta uusintana,jos meni ohi!
      Kyllä on viisas mies,tuo Halla-aho!
      Vei toimittajaa,niinkuin "litran mittaa"!
      Viisaita ja perusteltuja vastauksia antoi ylen toimittajalle.
      Auvisella alkoi posket punottaa,niinkuin nuorilla "tytöillä"!

      https://areena.yle.fi/1-4575921#autoplay=true

      Tuolta tulee vastaukset ja perustelut!

    • Anonyymi

      Ilmeisesti on katsottu eri ohjelmaa, sillä Halla-aho jäi kakkoseksi tässäkin haastattelussa!

      Luopiolla ei ollut tälläkään kertaa mitään annettavaa ja mitään tähdellistä sanottavaa! Nieleskeli tuttuun tyyliinsä aina hermostuessaan ja ollessaan epävarma vastauksissaan!

      Säälittävää, että tällaisia huonon ulostulon omaavia päästetään televisioon. Syvä myötähäpeä Halla.-ahoa ja häntä äänestäneitä kohtaan jäi päällimmäiseksi tunteeksi!

      • Anonyymi

        Ei viisumivapautta Venäläisille,ei maakauppoja.
        Ei kaksoiskansalaisia "puolustusvoimiin"!
        Ei myydä kiinteistöjä Venäläisille (kallaanvaaran koulu.1:€ hintana,
        "?Irtaimisto viety"
        Onko isänmaallisuus rikos?
        Täällä ei saa mellakoida,kuin vasemmisto!
        https://www.ts.fi/static/content/pic_5_570769_k570509_1200.jpg
        https://www.ts.fi/static/content/pic_5_570769_k570305_1200.jpg
        Kiakkovierasjuhlien organisaattorina vasemmistojärjestö
        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000690308.html
        ”Hevosen alle jäänyt kaveri lienee vahvoilla vasemmistoliiton johtoon”


    • Anonyymi

      Joo, aika hampaaton oli Hullu-aho. Samaa p**kan jauhantaa vuodesta toiseen!

      "Äijä" on melkein kuin muumio, hymyilemätön tosikko, joka ei osaa esiintyä tv:ssä!

      Maiskuttelee aina hermostuessaan, joka on vastenmielistä seurattavaa!

      Ainoa suunta on alaspäin; eiköhän peräkamaripojat viisastu ja vaihda äänestyskohdetta!

      • Anonyymi

        Sinänsä nauratti että perussuomalaiset alkaa olemaan enää ainoa työväenpuolue Suomessa joka puolustaa suomalaista työvoimaa. On siinä jotain outoa muiden puolueiden osalta. Saatavuusharkinta on nimenomaan suoja suomalaiselle työvoimalle siksi se on säädettykin, tuolloin perustulsissa luki jo nyt poistettu ja muutettu kohta: "Suomalainen työvoima on valtiovallan erityisessä suojeluksessa."

        Halla-aho: Saatavuusharkinnan poistaminen johtaisi halpatyövoiman käyttöön
        https://yle.fi/uutiset/3-10982360

        Mm. Australia ja Uusi Seelanti käyttävät hyvin tarkasti saatavuusharkintaa työvoimaansa suojellakseen!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3935
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      138
      2545
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      82
      2111
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      21
      1670
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1636
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      60
      1382
    7. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1311
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1290
    9. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      6
      1289
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      74
      1266
    Aihe