Olen kuullut että Sallan kunassa on piilo työpaikkoja??? Mitä ne on ja kuka niitä saa??? Eli niitä saa muualta tulleet joko puolison kera tai ilman. Miksi ei näistä paikoista yleensä ilmoiteta julkisesti hakuun, vaan ne vaan meen niille puolisoille. Ja se että kunnan työn tekijät saa antaa töitä puolisoilleen mitä se on!!!! en ymmärrä että jopa epäpätevät voi jopa olla opettajina!!! missä menee raja??????
Mitä ne on ne piilo työpaikat Sallan kunnassa?
18
1614
Vastaukset
- awaqxczd
sukulaiset ja kaverit saa nekin paikat.
Päteviä opettajia on vaikea saada Sallaan.
Tieto sallalaisten kepuloisten nurkkakuntaisuudesta on kiirinyt. Kukapa itseään kunnioittava ammattitaitoinen opettaja tai minkään muunkaan alan ammattilainen tulisi kuntaan, jossa sisäsiittoinen kepuloisten ryhmä häärää ja määrää päämäärättömästi!
Minun on jälleen pakko toistaa itseäni: kunnanviraston viranhaltijoilla ei ole visioita. Esim sivistystoimi elää feodaaliaikaa, mitään muutoksia ei ole tehty vuosikausiin.
Selitykseksi ei käy, että määrärahat ovat niukat ja opetussuunnitelmia on noudatettava. Jos olisin alan viranhaltija, ammattietiikkani ei moista kestäisi ja pyytäisin välittömästi eroa!
Vähillä resursseila on monessa pikkukunnassa saatu loistavia tuloksia aikaan.
Tärkein puheenaihe Sallan kepuloisten miehittämässä kunnanvirastossa on ollut rikkinäinen kahviautomaatti. Mallikelpoista asioiden priorisointia kepuloisten tapaan...
Ps. joudin rekisteröimään nimimerkkini, sillä joukko keskenkasvuisia ja mallikelpoista kepuloisten jälkikasvua lähetti asiatonta viestintää nimissäni sillä aikaa, kun olin sivistämässä itseäni eteläisessä Euroopassa!Meinasi lomahuuman jälkimainingeissa unohtua:
Kepuloiset olette heikoin lenkki!
Hyvästi!
Kepuloiset VITTUUN- 10pistettä
Aikoinaan Sallan kunnan oppilaitoksessa työskennelleenä pitää sanoa, että analyysisi sallalaisten virkamiesten toiminnasta osui nappiin!
- Anonyymi
Rekrytointilisä käyttöön niin alkaa tulla päteviä opettajia paikkakunnalle.
- valitettavasti
Siellä tehdään näkymätöntä työtä.
- kokemusta
Kyllä kittilä on tuhatkertaa enempi sisäsiittoinen, nepotistinen. Siellä ei paljo vieraita kaivata töihin.
- Anonyymi
Ja Kemijärvi kilvoittelee Kittilän kanssa suhmuroinnin kultamitalista.
Sallassa, jossa työpaikat ovat muutenkin kortilla, ei ole toivoakaan saada paikkaa ilman sidettä kepuloisiin: sukuloinen tai puolueloinen!
Kunta suurimpana työnantajana näyttää valitettavasti suuntaa sille, että kepuloisuus tai sukuloisuus ratkaisee. Senpä johdosta kunnanvirasto on täynnä loisia, jotka ovat pääsääntöisesti epäpäteviä.
Virheitä ja tuhelointia tapahtuu, mutta sukuloisuus pelastaa!- Anonyymi
Mikä on epäpätevyyden huippu?
- Anonyymi
Piilotyöpaikat on kunnan järjestämä suunnistuskisa Sallatunturissa.
- Anonyymi
Keskellä ei mitään ei voi olla muuta kuin piilotyöpaikkoja.
- Anonyymi
Ruotsi pyytänyt USA:n poliisilta tukea ampumisten ja pommi-iskujen torjuntaan
Julkaistu 18.09.
Ruotsia ravistelevat pommi-iskut ja ampumavälikohtaukset ovat saavuttaneet tason, joka "herättää kauhua koko maassa", kuten Ruotsin valtamedia myöntää. Tueksi rikostorjuntaan on pyydetty Yhdysvaltain liittovaltion viranomaisia. - Anonyymi
Katsokaa areenasta uusintana,jos meni ohi!
Kyllä on viisas mies,tuo Halla-aho!
Vei toimittajaa,niinkuin "litran mittaa"!
Viisaita ja perusteltuja vastauksia antoi ylen toimittajalle.
Auvisella alkoi posket punottaa,niinkuin nuorilla "tytöillä"!
https://areena.yle.fi/1-4575921#autoplay=true
Tuolta tulee vastaukset ja perustelut! - Anonyymi
Ilmeisesti on katsottu eri ohjelmaa, sillä Halla-aho jäi kakkoseksi tässäkin haastattelussa!
Luopiolla ei ollut tälläkään kertaa mitään annettavaa ja mitään tähdellistä sanottavaa! Nieleskeli tuttuun tyyliinsä aina hermostuessaan ja ollessaan epävarma vastauksissaan!
Säälittävää, että tällaisia huonon ulostulon omaavia päästetään televisioon. Syvä myötähäpeä Halla.-ahoa ja häntä äänestäneitä kohtaan jäi päällimmäiseksi tunteeksi!- Anonyymi
Ei viisumivapautta Venäläisille,ei maakauppoja.
Ei kaksoiskansalaisia "puolustusvoimiin"!
Ei myydä kiinteistöjä Venäläisille (kallaanvaaran koulu.1:€ hintana,
"?Irtaimisto viety"
Onko isänmaallisuus rikos?
Täällä ei saa mellakoida,kuin vasemmisto!
https://www.ts.fi/static/content/pic_5_570769_k570509_1200.jpg
https://www.ts.fi/static/content/pic_5_570769_k570305_1200.jpg
Kiakkovierasjuhlien organisaattorina vasemmistojärjestö
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000690308.html
”Hevosen alle jäänyt kaveri lienee vahvoilla vasemmistoliiton johtoon”
- Anonyymi
Joo, aika hampaaton oli Hullu-aho. Samaa p**kan jauhantaa vuodesta toiseen!
"Äijä" on melkein kuin muumio, hymyilemätön tosikko, joka ei osaa esiintyä tv:ssä!
Maiskuttelee aina hermostuessaan, joka on vastenmielistä seurattavaa!
Ainoa suunta on alaspäin; eiköhän peräkamaripojat viisastu ja vaihda äänestyskohdetta!- Anonyymi
Sinänsä nauratti että perussuomalaiset alkaa olemaan enää ainoa työväenpuolue Suomessa joka puolustaa suomalaista työvoimaa. On siinä jotain outoa muiden puolueiden osalta. Saatavuusharkinta on nimenomaan suoja suomalaiselle työvoimalle siksi se on säädettykin, tuolloin perustulsissa luki jo nyt poistettu ja muutettu kohta: "Suomalainen työvoima on valtiovallan erityisessä suojeluksessa."
Halla-aho: Saatavuusharkinnan poistaminen johtaisi halpatyövoiman käyttöön
https://yle.fi/uutiset/3-10982360
Mm. Australia ja Uusi Seelanti käyttävät hyvin tarkasti saatavuusharkintaa työvoimaansa suojellakseen!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845087Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.243446Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j322771Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581800- 471576
- 941362
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2411311Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731058IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54935