Vinkkejä avioliittoon

Kysympähänvaan

Heippa!

Paras ystäväni on menossa naimisiin ja haluaisin antaa hänelle avioliittoon ohjeita. Itselläni ei ole kokemusta avioliitosta ja kysyisinkin siis teiltä, mitä ohjeita antaisitte tulevaan avioliittoon?

9

2045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 89835788

      Ei niitä viisauksia voi oikein toisilta kopioida.

      Mutta tässä 35 vuoden kokemuksella:

      - Rakkaus ei tee onnelliseksi. Se joka rakastaa enemmän, kärsii enemmän.

      - Älä katkeroidu puolisollesi, jos hän ei täytä vaatimuksiasi ja tarpeitasi.

      - Parisuhteen ongelmat eivät johdu virheistä tai parisuhteen huonosta hoitamisesta.

    • 38759845

      Ennen pitkää seksi lakkaa tai se lakkaa ainakin olemasta kivaa.

    • 82578374

      Tutustukaa suomi24:ssä ihmisten parisuhdeongelmiin. Kaikki niistä eivät kohtaa teitä, mutta osa kohtaa varmasti.

    • Tämän ohjeen tulen kertomaan omille lapsilleni hääpäivänä.

      Elä avioliitossa, niin kuin ero olisi tulossa. Saattaa kuulostaa kamalalta, mutta jos asiaa hiukan eritellään, asiat ovat ihan hyödyllisiä parisuhteellekin.

      1. Älä päästä itseäsi lihomaan. Se paitsi vähentää aviomiehesi kiinnostusta simua kohtaan, niin myös vaikeuttaa eron jälkeen kumppanin hankintaa.

      2. Huolehdi raha-asioistasi. Huolehdi koko ajan, että tiedät missä mennään, mistä raha tulee ja mihin se menee. Näin sinua ei höynäytetä avioliiton aikana eikä erotessa. Jos sinulla on omaisuutta ennen avioliittoa, niin tee avioehto.

      3. Älä jää vuosikausiksi kotiin lasten kanssa. Se vähentää eläkettäsi sekä hidastaa etenemistäsi uralla.

      4. Pidä kiinni ystävistäsi ja sukulaisistasi, vaikka se olisi poissa yhteisestä ajastanne. Sillä ne ovat tärkeä tuki ja turva eron sattuessa, mutta saattavat myös hoitaa lastanne, kun haluatte vietättää laatuaikaa kumppanisi kanssa.

      5. Huolehdi, että tiedät miten elämä toimii! Osaat tehdä ruokaa, käyttää pyykkikonetta, vaihtaa renkaat jne. Et joudu pulaan erotessa ja kevennät puolison taakkaa arjessa.

    • 456215

      Huh,huh. Olipa täällä ohjeita.
      - rakkaus säilyy kun sitä hoidetaan.
      - on asetettava toisen ettu omien etujen edelle (en tarkoita uhrautumista)
      - kuunnelkaa toisianne
      - puhukaa avoimesti ja rakentavasti ilman toisen syyllistämistä
      - älkää yrittäkö muuttaa toista omaan muottiinne
      - hyväksykää toisen erilainen mielipide, hän näkee asian eri suunnasta kuin sinä. Etsikää yhteinen näkemys
      - kunnioittakaa aina toista ihmisenä
      - jättäkää turhat riidat pois (onko vessan pönttö alhaalla vai ylhäällä)
      - kerran sovittua riitaa ei kaiveta uudelleen esiin
      - älkää antako toisten ihmisten päättää mikä on teidän elämässä tärkeää
      - jokainen ihminen muuttuu vuosien myötä, hyväksykää se muutos
      - antakaa toisillenne yhteistä aikaa, mutta myös omaa aikaa
      - suhde on silloin tasavertainen kun kumpikin on tyytyväisiä riippumatta kumpi ne kotiyöt tekee
      - seksi ei ole vain halujen tyydyttämistä vaan yksi tapa osoittaa rakkautta ja läheisyyttä. (älkää harrastako seksiä vaan rakastelkaa)
      - uskaltakaa olla heikkoja ja näyttää se myös. Ja tukekaa toisianne vaikeina aikoina älkääkä etsikö syyllisiä niihin vaikeisiin hetkiin.

      Uskon että näillä ohjeilla pääsee pikälle, itse päässyt jo 45v

    • Anonyymi

      Miten ne avioliitot kestäisivät kun Neuvostoliittokin petti?

    • Anonyymi

      Älä mene naimisiin, se on virheistä suurin, siinä hyvä vinkki.

    • Anonyymi

      1 Puhu aviopuolisolle. En tarkoita tunteista puhumista, vaan ylipäänsä puhumista. Ole kiinnostunut maailman asioista ja puhu niistä.

      2 Vietä aikaa aviopuolison kanssa. Jatkuva erossa olo etäännyttää. Et tarvitse mitään "laatuaikaa" puolison kanssa, vaan kaikki aika yhdessä on hyvästä.

      3 Pidä kiinni itsellesi tärkeistä asioista. Älä uhriudu.

      4 Hyväksy puolisosi sellaisena kuin hän on. Hänkin hyväksyy sinut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe