Olenko valmis hevoseen vai en?

OlenkoValmis

Oon 13v tyttö ja pituudelta 165cm. Oon ratsastanu noin 6 vuotta ja vuokrannutkin kesällä hevosia ihan yksinäni. Hyppään n. 80cm. Oon halunnu omaa hevosta jo kauan mutta en tiiä oonko mä valmis semmoseen vielä. Syy miks kysyn tätä on että jos mä saankin oman hevosen mutta teen jotain väärin? En halua että hevonen joutuu kokemaan kurjia asioita takiani. Haluaisin tietää mitä muut ihmiset ajattelee asiasta. Oonko valmis vai en?


Oon aika herkkä että tylyt kommentit saattaa mennä kovaa tunteisii.

1

346

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Najadi

      Noin vähillä tiedoilla on vaikea sanoa kyllä tai ei. Sanoit ratsastaneesi 6 vuotta, mikä yleensä tarkoittaa ratsastuskoulun ryhmätunteja kerran viikossa. Yleensä se riittää siihen, että ratsastustaito riittää kiltin hevosen kanssa, mutta haastavammat eivät välttämättä pysy vielä hallinnassa. Toki se riippuu ratsastajasta itsestään, ja siitä, millaisilla hevosilla hän on ratsastanut ja millaisessa opetuksessa.

      Olet vuokrannut hevosia, mutta mitä se sinun kohdallasi tarkoittaa? Joillekin se merkitsee vain itsenäistä ratsastusta ja sitä, että hevonen harjataan ja varustetaan ennen ratsastusta, ja riisutaan ja harjataan sen jälkeen ja ohjeen mukaan viedään joko talliin tai tarhaan. Ja toisille se tarkoittaa hevosen kaikinpuolista hoitamista vuokrapäivinä. Ajan takaa sitä, että vaikka osaat ratsastaa, miten on hoitopuolen laita? Osaatko hoitaa hevosen muutenkin kuin harjata ja satuloida sen, vai oletko niitä väliinputoajia, jotka eivät ratsastuskoulussa ole saaneet edes satuloida hevosta paria kerta enempää ja tarvitsevat oman hevosen päästäkseen eteenpäin? Jälkimmäinen on väärä järjestys, mutta aina ei muitakaan vaihtoehtoja ole.

      Virheistä sinun ei kannata olla huolissasi - niitä tekevät kokeneemmatkin ensihevosen omistajat kunnes ajan myötä oppivat kokemuksen kautta, eikä se oppiminen ole iästä kiinni. Sinun täytyy vain varmistaa, että sinulla on aina osaavaa apua saatavilla niitä tilanteita varten, kun huomaat ettet itse tiedä miten pitäisi toimia. Jos olet epävarma, kysy kokeneemmilta. Asiallisessa tallissa kokeneemmat kyllä neuvovat vähemmän kokeneita ja opastavat eteenpäin. Mikäli perusasiat ovat hallinnassa ratsastuksessa ja varsinkin hoidossa, sillä pääsee jo pitkälle. Aika ja kokemus opettavat jatkuvasti lisää niille jotka pitävät silmät ja korvat auki ja ovat halukkaita oppimaan uusia asioita.

      En tiedä saitko tästä mitään vastausta irti, mutta kuten sanottu, et kertonut itsestäsi kovin paljon, ja siksi tähän on vaikea sanoa mitään kovin selkeää. Esitin vain muutaman ajatuksen mitä tuli mieleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      362
      1168
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      768
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      706
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      622
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      595
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      20
      520
    8. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      322
      508
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      76
      481
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe