Miten te miehet suhtaudutte tällaiseen naiseen jolla on ollut rintasyöpä? Meneekö halut sen jälkeen kun olette kuulleet asiasta? Mitä mieltä olette silikonista tässä tapauksessa?
Olisi kiva kuulla mielipiteitä.
Olisi kiva kuulla mielipiteitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Enpä usko että minä pistäisin välit poikki moisen asian takia. Muuten en kyllä silikoneista oikein pidä, mutta mielestäni on täysin ymmärrettävää (ja ehkä miehenkin kannalta mukavampikin) jos rintasyövästä kärsineellä olisi silikoni(t).
Rinnat ovat kuitenkin monille naisille tärkeä osa naisellisuutta ja mielestäni he voivat itsensä "palkita" syövän koettelemusten jälkeen silikonilla jos haluavat.
Mutta kyllä ne muut ihmisen osat kuitenkin rintoja tärkeämpiä ovat.
ovat luonnostaan huomattavasti erilaiset ja erikokoiset?
jos mies tapaa tälläisen naisen juokseeko hän kirkuen karkuun?
Ensinnäkin, millainen mies on mies joka kirkuu? Juoksisiko nainen, joka huomaa miehen kivesten riippuvan eri korkeuksilla (niinkuin ne taitavat kaikilla tehdä) karkuun?
tuo nyt mitään haittaa, jokainen on erilainen,
luultavasti se nyt haittaa vain sinua,
sinun pitäisi hyväksyä rintasi sellasena kun ne on!
Rintasi ovat sinun rintasi ja teet niillä/niille mitä haluat ja sitten etsit itsellesi miehen, joka pitää sinusta ja rinnoistasi. Sovitaanko näin?
Eikös tuo ole helpompaa, kuin arvailla minkälaisista rinnoista miehet pitäisivät, muokata niistä semmoiset ja sitten etsiä mies, jolle ne kelpaavat.
Eli tee niin kuin sinä itse haluat, kun oma kehosi on kuitenkin kyseessä. Suurin vaikutus kehollasi on juuri omaan mieleesi ja itse vaadit itseltäsi eniten, vai kuinka paljon sinua häiritsee jos miehellä on ruma penis tms? (onko edes nättejä olemassakaan?)
joo kyllähän se on niin että rakkaus ei katso ikään ei ulkonäköön eikä varsinkaan rintoihin jos kiikutaan korjaan liikutaan vakavalla pohjalla suhteessa:) toki silikoonit voisivat olla naiselle hyväksi itsetunnolle:]
No ehkä sillai, että kiva kun selvisit hengissä. Jos nainen on muuten seksikäs, niin ei toi varmaan haluihin paljoa vaikuttais.
Jos nainen on itse sinut asiansa kanssa niin on se myös muiden helpompi käsitellä. Itselleni tuo ei olisi niin tärkeää, että pois juoksisin.
Monesti vain tahtoo olla, että sairastajan kantama henkinen arpi on se joka karkoittaa - ei se mahdollinen fyysinen "vaje".
Onhan mm. laulajatar Anastacia sairastanut rintasyövän ja taitaa nuo miehet piirittää häntä aivan samalla lailla kuin ennen sairastumistaan rintasyöpään. Joten jos nainen on henkisesti selvinnyt taudista niin ei se vaikuta mitään.
En tiedä onko hänelle tehty mastektomia, vai parantuiko syöpä ilman tätä operaatiota.
Minulta poistettiin rinta, mutta lääkäri onnistui taiteilemaan uuden omista kudoksistani ja kehui tietenkin luomustaan - asiasta voi olla vähän toistakin mieltä. Minulla on onneksi hyvä itsetunto eikä tämä asia paina mieltäni. Tilanne voisi olla toisenlainen,jos rinta puuttuisi kokonaan.
Ihailen näitä positiivisia vastauksia!
olen kuullut niin monesti sellaisia juttuja, että kun naiselta leikataan rintasyöpä, niin mies muuttaa eri huoneeseen nukkumaan. Ellei sit jopa eroa. Aivan käsittämätöntä käytöstä, kun toinen käy elämänsä rankinta taistelua läpi, niin se ihminen, jolta eniten tukea odottaa, iskee puukolla selkään. Itse naisena en koe rintojani naisellisuuden symbolina. Jos itse joskus joudun sellaisenkin helvetin käymään elämässäni läpi, en välttämättä itselleni Tram-rintaa haluaisi. Miehet on omalla asennoitumisella tehny naisen rintavarustuksesta jotain niin utopistista, ettei voi elää ilman sellaisia. Rinnat on luotu ihan väärälle sukupuolelle.
Tiedoksi vielä.....rintasyöpäpotilaille ei siis laiteta silikoneja tilalle, vaan potilaan omasta kehosta, selkälihaksesta ja alavatsan peitteistä rakennetaan tilalle uusi rinta.
Ehkä siellä Suomessa ei laiteta silikoneja. Minulla olisi ollut siihenkin mahdollisuus, mutta sattumoisin juuri päätöksentekoaikaan silikonit olivat julistettu pannaan täällä Yhdysvalloissa(-92). En tosin olisi halunnutkaan niitä, alavatsan peitteissä oli juuri tarvittava määrä materiaalia.
Minä halusin tram -rinnan heti samassa leikkauksessa, koska ajattelin olevan helpompaa päästä tämän trauman yli kun rinnassani ei ole tyhjää paikkaa - uskon etta se auttoi. Perheen ja ystävien tuki oli korvaamaton, ja että pystyin avoimesti puhumaan tästä asiasta ihan kenelle tahansa.
Kyllä rinnoista on todellakin tehty liian suuri numero, mutta minä en välttämättä menisi syyttelemään vain miehiä.